Connect with us

Haber

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı Bitcoin Kullanıcılarını Takip Ediyor

Published

on

Intercept’in 20 Mart’ta yayınladığı raporda ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), Edward Snowden tarafından sağlanan gizli belgelerde, dünyanın her yerinden Bitcoin göndericilerini ve alıcılarını bulabildiği gösteriyor.

Bu makale için kullanılan kaynaklar, Glenn Greenwald, Laura Poitras ve Edward Scalill’in 2013 yılında yapılan kitlesel keşifler neticesinde ortaya çıkan ve Jeremy Scahill tarafından kurulan “adversarial gazeteciliğe” adanan bir yayın olan Intercept’e açıklandı.

 

NSA, Mart 2013’ten bu yana açıklanan geçen diğer belgelere göre, popüler bir anonimleştirme yazılımı olarak gizlenmiş bir program kullanarak ham global internet trafiğini toplamaya, analiz etmeye ve işlemeye yönelik bir sistem yaratarak bunu başardı.

1xBit

OAKSTAR ve MONKEYROCKET

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı, bazı başka kripto paraların izlenmesine de ilgi duysa da, Bitcoin temel hedefi olarak alındı.

İzleme, kurumun iletişimi izlemesini ve interneti oluşturan fiber optik bağlantılardan doğrudan veri çekmesini sağlayan bir dizi gizli şirket ortaklığını temsil eden “OAKSTAR” kod adıyla gizli bir internet sürveyans programı aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

OAKSTAR’ın bir alt programı olan MONKEYROCKET adlı VPN benzeri bir hizmet, Bitcoin kullanıcılarının kimliklerinin tanımlanmasında çok önemli bir rol oynadı. Kullanıcı verilerini saklamak yerine, MONKEYROCKET Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Güney Amerika’dan veri elde etmek için ağ donanımlarına dokundu.

NSA belgelerinde, MONKEYROCKET aynı zamanda 2012 yazında başlatılan “terörle mücadele alanında Batı kaynaklı olmayan internet anonimleştirme hizmeti” olarak tanımlanmakta.

Raporda “Şu anda yaklaşık 16.000 kayıtlı kullanıcı var ve site günde yaklaşık 2.000 etkinlik üretiyor… İran ve Çin önemli bir kullanıcı tabanına sahip ülkelerden sadece iki tanesi” açıklaması belirtiliyor.

MONKEYROCKET, ABD vatandaşlarını araştırırken ABD istihbarat ajanslarının yetkilerini genişleten 12333 sayılı Yürütme Kurulu kararı tarafından yönetilmekte. NSA, MONKEYROCKET için “uzun vadeli strateji” nin önemli bir parçasının “NSA’in daha sonra istismar edebileceği El-Kaide COMSEC güvencesini içerecek şekilde terörle mücadele hedeflerini çekmek” olduğuna dikkat çekiyor.

Sonuç olarak NSA, Bitcoin kullanıcılarının cihazlarının parolaları, tarayıcı geçmişleri ve hatta MAC adresleri de dahil olmak üzere önemli miktarda veri topladı. Tüm bu bilgiler, belirli Bitcoin cüzdanlarının kullanıcılarını tanımlamak için yeterli.

Sadece Bitcoin Değil

NSA, Mart 2013’te, MONKEYROCKET kullanarak Bitcoin ve LibertyReserve’yi hedefleyen istihbarat toplama çalışmaları hakkında bir güncelleme yaptı.

LibertyReserve, Bitcoin için bir selef olarak kabul ediliyor fakat Intercept’e göre, akılda bulundurmak suçuyla yaratılmıştır. Kosta Rika merkezli bir dijital para birimi hizmeti olan LibertyReserve, 6 milyar dolarlık kara para aklama operasyonuyla bağlantılı olarak tutuklanan Arthur Budovsky tarafından kuruldu ve kara para aklama olayı 20 yıl süren bir mahkumiyetle sonuçlandı.

Liberty Reserve’in kapatılmasından beş ay sonra ABD federal ajanları, dünyanın en büyük dark web pazarı olan Bitburg’daki işlemlerin yapıldığı SilkRoad adlı illegal marketin sahibi olan Ross Ulbricht’i tutukladı.

Snowden’in dosyaları, NSA’in FBI’ın SilkRoad soruşturmasına gerçekten katılıp katılmadığı hakkında fazla bilgi vermiyor. Ancak Ulbricht, kendisine karşı bütün delillerin, NSA tarafından elde edildiğini iddia etti ve illegal yoldan elde edilen delillerin dava için kabul edilemez olması gerektiğini söyledi. İddia makamı ise onun teorisini reddetti.

Kripto para birimlerinin hükümetlerin gözetim kurumları tarafından izlenmesi, anonimleştirme ve merkeziyetsiz tabi yapısı nedeniyle kripto paralara değer verenler için endişe kaynağı olabilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Kuzey Kore Kendi Kripto Para Birimini Geliştiriyor

Published

on

Kuzey Kore’den bir rapora göre, Kuzey Kore kendi şifreleme para birimini geliştirmenin ilk aşamalarında. Bir hükümet temsilcisi kripto para biriminin amacının “uluslararası yaptırımlardan kaçınmak ve ABD’nin egemen olduğu küresel finansal sistemi atlatmak” olduğunu söyledi.

Yetkili, “Tokenin oluşturulmasında hala çok erken aşamadayız. Şimdi, token’a değer katacak malları inceleme aşamasındayız,” dedi. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Kültürel İlişkiler Komitesi’nin özel bir temsilcisi olan Alejandro Cao de Benos ayrıca, yaratılacak kripto para biriminin bir kazanç olmayacağını, bunun yerine “daha çok bitcoin veya diğer kripto para birimleri” olacağını söyledi.

Kuzey Kore hükümeti kripto para birimlerine yabancı değil. Bu yılın başlarında, ülkedeki siber saldırganlar tarafından fiat ve kripto para olarak toplam 670 milyon dolar çalındığı iddia edildi.

1xBit
Continue Reading

Haber

O Takım Formasının Üstünde Bitcoin Logosu Taşıyor

Published

on

Bitcoin Watford

Spor bahis sitesi Sportsbet.io ile yapılan marka ortaklığının bir parçası olarak, bir Premier League futbol takımı olan Watford FC oyuncuları, formalarının üstünde Bitcoin logosunu taşıyor. Ekibe göre, “logo, Bitcoin hakkında farkındalığı artırmak ve halkı kripto para birimleri kullanmanın yararları konusunda eğitmek için daha geniş bir kampanyanın parçası.”

“Kripto topluluğu, başladığımızdan bu yana bizi çok destekledi. Bu nedenle Bitcoin logosunu omuz üzerine koymak, kripto para topluluğuna desteğimizi göstermenin güzel bir yolu gibi…”

Sportsbet.io Pazarlama Müdürü Justin Le Brocque

Le Brocque, “Biz ve bizim gibi başkalarının karşılaştığı en büyük zorluklardan bazıları; farkındalığı arttırmak, kriptoların etrafında ortak, mitleri dağıtmak ve halkı kripto para birimleri tarafından sunulan avantajlar ve fırsatlar konusunda eğitmek.” dedi.

Continue Reading

Haber

Twitter CEO’sundan BTCPay’e 100 Bin Dolar Hibe

Published

on

Jack Dorsey Bitcoin

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in kurucusu olduğu, halka açık Square Crypto şirketi, Bitcoin’in günlük bir para birimi olarak tanıtılmasına yardımcı olmak amacı ile yaptığı ilk hibeyi açıkladı.

Şirket, Bitcoin’in güvenliğini, ölçeklenebilirliğini ve elverişliliğini artıran açık kaynaklı yazılım geliştirmeyi desteklemek için BTCPay Vakfı’na 100.000 dolar hibe ediyor.

Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey, bu yılın başlarında Bitcoin odaklı bir girişim olarak Square Crypto‘yu tanıttı. Vakfın, ürün BTCPay Sunucusu için ilk hibenin Bitcoin geliştiricileri için çoğundan biri olması bekleniyor.

1xBit

Jack Dorsey şu açıklamalarda bulundu;

“BTCPay, açık kaynaklı bitcoin projeleri hakkında sevdiğimiz her şeyi temsil ediyor. Topluluğumuzun ideallerini örneklendirir ve tüccarların bitcoin kabul etmelerine, özel anahtarlarını kontrol etmelerine ve kripto paraları kendilerinin onaylanmasına izin vererek evlat edinmeyi teşvik eder. Ayrıca BTCPay, kullanıcı deneyiminden ödün vermeden veya üçüncü taraflara ihtiyaç duymadan, bitcoin için güvenilir ve güçlü gerçek dünya uygulamaları yaratıyor.

Herkes açık kaynaklardan, çoğunlukla maddiyat gerektirmeyen yöntemlerden yararlanıyor. Bitcoin’in yaygınlığı arttıkça, mevcut ödeme şirketlerinin bir seçim yapması gerekiyor: uyum sağlama veya geride bırakma. Square, yerini benimsemiş ve değişime adapte olarak var olmaktadır.”

Square’in yaptığı açıklamaya göre bu herhangi bir rakibe yapılan bir yatırım değil, paranın geleceğine yapılan bir yatırım. Square Crypto’nun Bitcoin’i desteklemesi, en son teknolojiye sahip teknoloji markalarından biri olan Cash App’in geliştiricisi Square’in desteğini temsil ediyor.

Ağustos ayında Square’in konferansında konuşan Dorsey, şirketin hızla büyümesini vurguladı.

“Cash App ekosistemi beklentilerimizi aşmaya devam ediyor. Nakit Uygulama geliri sadece üç yıl içinde, Bitcoin hariç, temel olarak sıfırdan 135 Milyon Dolar’a ulaştı. Seni seviyoruz Bitcoin. Ve 3,5 milyon müşterinin Haziran ayında Cash Kart kullandığını ve genellikle haftada birkaç kez Bitcoin satın aldığını gördük. ”

Kazanç raporuna göre, Bitcoin, Cash App’ın 2019’ın ikinci çeyreğinde toplam gelirinin 260 milyon ABD Doları’nın yaklaşık yarısını, BTC satışlarında 125 milyon ABD Doları’nın neredeyse ilk çeyreğinin rekorunu iki katına çıkardı.

Continue Reading

Trendler