Connect with us

Yeni Başlayanlar

Akıllı Sözleşmeler Nedir?

Published

on

akıllı sözleşmeler

Temel olarak, blockchain akıllı sözleşmeler, güvene dayalı olmayan protokoller oluşturmanıza olanak sağlar. Şartlar yerine getirilmediğinde sözleşmenin yerine getirilmeyeceğinden emin olabilirler. Öte yandan, akıllı sözleşmelerin kullanılması, aracılara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmakta ve işletme maliyetlerini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bununla birlikte, her blok zincirinin akıllı sözleşmeleri kendi yöntemiyle uygulayabildiğine dikkat etmek önemlidir.

akıllı sözleşmeler

Akıllı Sözleşmeler Nasıl Çalışıyorlar?

En basit haliyle, entelektüel bir sözleşme deterministik bir program gibi çalışır. Belirli koşullar yerine getirildiğinde belirli bir görevi gerçekleştirir. Bu nedenle, entelektüel sözleşme sisteminde “eğer…” kelimeleri genellikle kullanılır. Ancak popüler terminolojiden farklı olarak akıllı sözleşmeler yasal veya akıllı değildir. Bunlar sadece dağınık bir sistemde (blockchain) yürütülen kod parçalarıdır.

Ethereum ağındaki akıllı kontratlar, kullanıcılar (adresler) arasında etkileşim olması durumunda blockchain işlemlerini uygulamaktan ve yönetmekten sorumludur. Tüm akıllı olmayan adreslere Dış Hesaplar (EOA) adı verilir. Bu nedenle, akıllı sözleşmeler bilgisayar kodları ve EOA kullanıcıları tarafından kontrol edilir.

Temel olarak, Ethereum akıllı sözleşmeleri bir sözleşme kodundan ve iki ortak anahtardan oluşur: ilk ortak anahtar sözleşme yaratıcısı tarafından sağlanır. Diğer anahtar sözleşmenin kendisidir ve her akıllı sözleşme için kendi benzersiz dijital tanımlayıcısı olarak işlev görür. Akıllı sözleşmenin uygulanması blok zincirleme işlemi kullanılarak gerçekleştirilir ve sözleşme yalnızca EOA’nın (veya diğer akıllı sözleşmelerin talebi üzerine) etkinleştirilir. Ancak ilk tetikleyici daima EOA (kullanıcı)’dır.

Anahtar Özellikler

Bir Ethereum akıllı sözleşmesi tipik olarak aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Dağıtılmıştır: Akıllı kontratlar, Ethereum ağının tüm düğümlerine dağıtılır ve kopyalanır. Bu, merkezi sunuculara dayanan diğer çözümlerden temel farklılıklardan biridir.

Deterministiktir: Akıllı kontratlar, ilgili koşullara tabi olmak üzere yalnızca amaçlandıkları işlemleri gerçekleştirir. Ek olarak, uygulamada sözleşmeleri kimin uyguladığına bakılmaksızın sonuç her zaman aynı olacaktır.

Değiştirilmiştir: Akıllı sözleşmeler uygulamadan sonra değiştirilemez. Bunun için zaten özel bir işlev eklenmişse, yalnızca silinebilir. Bu nedenle, akıllı sözleşmelerin gizli değişikliklere dayanıklı kodlar sunduğunu söyleyebiliriz.

Kişiselleştirilebilirdir: Akıllı sözleşmeler uygulanmadan önce çeşitli şekillerde kodlanabilir. Bu nedenle, çeşitli ademi merkeziyetçi uygulamalar (Dapps) oluşturmak için kullanılabilirler. Bunun nedeni, Ethereum’un aslında tam bir Turing zinciri olmasıdır.

Uygulamadan sonra Ethereum akıllı sözleşmesine yeni özellikler eklemek mümkün değildir. Bununla birlikte, sözleşme yaratıcısı SELFIMA işlevini koda eklerse, gelecekte “silinebilir” ve yeni bir sözleşme ile değiştirilebilir. Ancak, bu kod daha önce eklenmediyse, sözleşmeyi silemezsiniz.

Güncellenebilecek akıllı kontratlar, geliştiricilere sözleşmenin değişmezliği karşısında daha fazla esneklik sağlar. Çeşitli zorluk seviyelerinde güncellenebilir akıllı sözleşmeler yaratmanın birçok yolu vardır.

Avantajlar ve Uygulamalar

Programlanabilir kod olarak, çeşitli türlerde hizmetler ve çözümler sunan, kişiselleştirilebilir ve farklı şekillerde geliştirilebilir.

Merkezi olmayan ve bağımsız programlar olan akıllı sözleşmeler, daha yüksek bir şeffaflık düzeyi sağlarken işletme maliyetlerini düşürebilir. Uygulamaya bağlı olarak, verimliliği artırabilir ve bürokratik maliyetleri azaltabilirler. Akıllı sözleşmeler, iki veya daha fazla taraf arasında para alışverişinde veya transferinde özellikle yararlıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Başlayanlar

Proof Of Work (İş Kanıtı) Nedir?

Published

on

Hibrid PoW

1993’e dayanan iş kanıtı, servislere yapılan saldırılar veya ağ spamları gibi hizmetlerin kötüye kullanılmasının engellenmesini önlemek için tasarlanmıştır ve hizmet kullanıcısının belirli eylemlerini gerektirir. Bu genellikle bilgisayarda harcanan işlem süresidir.

2009 yılında, Bitcoin bu konsepti kullanmaya yönelik yeni ve yenilikçi bir alan başlatmıştır; bu, işlemleri doğrulamak ve blok zincirine yeni bloklar eklemek için iş kanıtını bir mutabakat algoritması olarak kullanmaktadır.

İş Kanıtı (Proof of Work) Nasıl Çalışır?

Kısacası, ağdaki madenciler karmaşık sayısal bulmacaları çözmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Bu bulmacaların çözümleri zordur, ancak doğru çözümleri bulmak kolaydır. Bir madenci bulmacanın çözümünü bulduğunda, ağ üzerinde bir blok yayınlayabilir ve ağdaki diğer tüm madenciler çözümün doğruluğunu kontrol eder.

1xBit

Bitcoin, blok zinciri temelli merkezi olmayan düğümlerin toplu bir çalışma sistemidir. Bu düğümlerin bazıları madencilerdir ve sorumlulukları blok zincirine yeni bloklar eklemektir. Bunu yapmak için, madenciler sahte olmayan rastgele bir sayı (denememek) olarak tahmin etmeye çalışmalıdır. Bu sayı bloktan gelen bilgilerle birleştirildiğinde ve bir karma işlevinden geçtiğinde, belirtilen koşulları karşılayan bir sonuç vermelidir (örneğin, dört sıfırdan başlayan bir karma). Eşleşen bir sonuç bulunduğunda, diğer düğümler sonucu kontrol eder ve madenci bir düğüm bloğu için bir ödül alır.

İş Kanıtı Özellikleri

Bu iş kanıtı, ilk önce bir blok karması adı verilen belirli bir bloğa çözüm oluşturan geçerli bir kerelik sayı aramadan ana zincire yeni bir zincir eklemeyi imkansız kılar. Kontrol edilen her blok madencinin işini temsil eden bir blok karma içerir ve bu nedenle çalışma kanıtı olarak adlandırılır.

İş kanıtı, ağı birçok farklı saldırıdan korur. Başarılı bir saldırı, hesaplamaları tamamlamak için çok fazla işlem gücü ve zaman gerektirir. Bir saldırının maliyeti, ağa yapılan bir saldırı için potansiyel ödülden yüksek olacak ve bu nedenle saldırı etkisiz hale gelecektir.

Çalışmanın ispatıyla ilgili sorun, madenciliğin yüksek miktarda enerji tüketen pahalı bilgisayar ekipmanı gerektirdiği ve karmaşık hesaplama algoritmalarının ağ güvenliğini sağlamasına rağmen, bu hesaplamalar başka hiçbir alanda yapılamamasıdır.

İş kanıtı en etkili çözüm olmasa da, hala en popüler blok zincir uzlaşma yöntemlerinden biridir. Sorunları çözmek için halihazırda alternatif yöntemler ve yaklaşımlar olsa da, sadece zaman, hangi çalışma kanıtı yönteminin hedefinin iş kanıtı olacağı söylenmektedir.

Continue Reading

Yeni Başlayanlar

PoA Nedir?

Published

on

Proof of Authority Consensus (PoA) Nedir? Bitcoin ağındaki ilk blockchain işleminden bu yana, kripto para dünyası çok değişmiştir. PoS ve PoW gibi iyi bilinen algoritmalara ek olarak, blok zinciri sistemini koordine etmek için başka eşleştirme mekanizmaları da getirilmiştir.

BitWork’un PoW mutabakat algoritması şu anda mevcut olan en güvenli ve en güvenilir versiyondur. Ancak, çok ölçeklenebilir değildir. Diğer PoW tabanlı blok zincirlerinde olduğu gibi, Bitcoin saniyede sınırlı performansa sahiptir (TPS). Bunun nedeni Bitcoin’in dağıtılmış bir düğüm ağına dayanmasıdır. Bu ağ, blok zincirinin mevcut durumunu koordine etmeli ve koordine etmelidir. Bu, yeni işlem biriminin, ağ geçerliliği olmadan önce ağdaki çoğu düğüm tarafından kontrol edilmesi ve doğrulanması gerektiği anlamına gelir. Sonuç olarak, Bitcoin’in ademi merkeziyetçi yapısı onu güvenli ve güvenilir bir ekonomik sistem haline getirirken, aynı zamanda daha geniş ölçekte kullanım potansiyelini sınırlandırmaktadır.

PoA

Yetki Onayı Nedir?

Yetki Belgesi, blok zinciri ağları (özellikle özel ağlar) için pratik ve verimli bir çözüm sunan itibar tabanlı bir uzlaşma algoritmasıdır. Terim, 2017 yılında Ethereum kurucu ortağı ve eski teknoloji başkanı Gavin Wood tarafından icat edildi.

1xBit

PoA görüşme algoritması, tanımlayıcıların değerini kullanır; bu, blok doğrulayıcıların madeni paraları paylaşmak yerine kendi itibarlarını kullandıkları anlamına gelir. Bu nedenle, PoA zincirlerinin güvenliği, rastgele güvenilir bir lot olarak seçilen kimlik doğrulama düğümleri tarafından sağlanır.

Yetki Belgesi modeli sınırlı sayıda blok onaylayıcıya dayanmaktadır, bu da onu oldukça ölçeklenebilir bir sistem yapar. Bloklar ve çeviriler, sistemin moderatörü olarak görev yapan önceden onaylanmış katılımcılar tarafından kontrol edilir.

PoA müzakere algoritması birçok farklı senaryoya uygulanabilir ve lojistik uygulamalarında katma değeri yüksek bir seçenek olarak kabul edilir. Örneğin, tedarik zinciri alanında, PoA’nın verimli ve mantıklı bir çözüm olduğu düşünülmektedir.

Yetkilendirme Anlaşması Koşulları

Sistem sistemden sisteme farklılık gösterse de, PoA anlaşma algoritması genellikle aşağıdaki koşullara bağlıdır:

Geçerli ve güvenilir tanımlayıcılar gereklidir. Onaylayıcılar gerçek tanımlayıcılarını doğrulamalıdır.

Görevi olumlu olmaktır. Aday para yatırmaya ve itibarını kazanmaya hazır olmalıdır. İkna edici bir süreç, tartışmalı onaylayıcıları seçme riskini azaltır ve uzun vadeli taahhüdü teşvik eder.

Seçimin onaylanması için standartlar bellidir, onay seçimi yöntemi tüm başvuru sahipleri için aynı olmalıdır.

İtibar mekanizmasının önemli bir özelliği, sertifikasyon kuruluşunun kimliğidir. Bu kolay bir işlem değildir, ancak kolayca terk edilemez. Mekanizma kötü katılımcıları kaldırabilmelidir. Son olarak, tüm doğrulayıcılar sistemin bütünlüğünü ve güvenilirliğini sağlamak için aynı prosedürden geçer.

Continue Reading

Yeni Başlayanlar

Dijital İmza Nedir?

Published

on

Dijital İmza

Dijital imza, verilerin doğruluğunu kanıtlamak için kullanılan şifreleme mekanizmasıdır. Oluşturulduktan sonra, kod iletinin gönderenden alıcıya giderken sahte olmadığının kanıtı olarak kullanılır. Karma işlemi, herhangi bir boyuttaki verilerin sabit bir boyutun çıktısına dönüştürülmesini içerir. Bu, karma işlevleri olarak bilinen özel bir algoritma türü kullanılarak yapılır. Karma işlevi tarafından üretilen çıktı, karma değeri veya mesaj özeti olarak bilinir. Şifreleme karma işlevlerinin dijital veri c için yaygın olarak kullanılmasının nedeni budur.

Dijital İmza

Genel Anahtar Şifreleme (PKC)

Bir şifreleme aracı olarak, PKC daha az gelişmiş simetrik şifreleme yöntemlerinden daha güvenlidir. Daha eski sistemlerde, aynı anahtar, bilgilerin şifrelenmesi ve şifrelerinin çözülmesi için kullanılırken, PKC verilerinin ortak bir anahtarla şifrelenmesi ve şifre çözme işlemi karşılık gelen özel anahtar kullanılarak gerçekleştirilir.

Ek olarak, dijital imzalar oluştururken PKC yapıları uygulanabilir. Temelde, bu işlem imzalayan kişinin özel anahtarını kullanarak mesajın (veya dijital verilerin) birleştirilmesinden ibarettir. Mesajın alıcısı, imzalayan tarafından verilen genel anahtarı kullanarak imzanın geçerliliğini doğrulayabilir.

Karma Veri

İlk adım, mesajı veya dijital verileri toplamaktır. Bunu yapmak için, bir karma işlev değeri (örneğin bir mesaj özeti) oluşturmak için veriler bir karma algoritma aracılığıyla iletilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, mesajın büyüklüğü büyük ölçüde değişebilir, ancak girdi özetlendiğinde, sonuçta elde edilen karma değerlerin tümü aynı uzunluktadır. Bununla birlikte, bir dijital imza oluşturmak için, bir kişinin özel anahtarını kullanarak hiçbir zaman şifrelenmemiş bir iletiyi imzalayabilmesi nedeniyle veri toplama gerekmez. 

İmza 

Burada genel anahtar şifrelemesi sahneye giriyor. Dijital imzaların her mesajın içeriğiyle doğrudan ilgili olduğunu da belirtmek önemlidir. Tüm süreci testin son aşamasına açıklayacak bir örneğe bakalım. Alice’in Bob’a bir mesaj yazdığını, ona sahip olduğunu ve sonra dijital değeri oluşturmak için karma değerini özel anahtarıyla birleştirdiğini hayal edin. Bob mesajı aldığında, Alice tarafından sağlanan genel anahtarı kullanarak dijital imzanın gerçekliğini doğrulayabilir.

Mesajda yapılan değişiklikler tamamen farklı bir imza oluşturacaktır. Doğrulama Alice özel anahtarlarını gizli tutarken, Bob dijital imzaların başkaları tarafından değil, Alice tarafından oluşturulduğunu onaylamak için Alice’in genel anahtarını kullanabilir. Bunu inkar etme. İmza oluşturulduktan sonra, Alice, bir şekilde başka birine devredilmediyse, gelecekte imzaladığını inkar edemez.

Continue Reading

Trendler