Connect with us

Genel

Avantaj ve Dezavantajları İle Blockchain

Published

on

Blockchain

Blok zincirlerinin çoğu, dağıtılmış bir dijital kayıt defteri görevi gören merkezi olmayan veritabanları olarak tasarlanmıştır. Bu blok zinciri kayıtları, verileri kriptografik verilerle ilişkili kronolojik bir sıraya göre düzenleyen bloklarda saklar ve depolar. Blockchain teknolojisinin yaratılması, güven yokluğunda daha fazla güvenlik sağlayan çeşitli iş sektörlerine birçok fayda sağlamıştır. Ancak, merkezi olmayan bir yapının bazı dezavantajları vardır. Örneğin, blok zinciri verimliliği daha sınırlıdır ve geleneksel merkezi veritabanlarından daha fazla depolama kapasitesi gerektirir.

Blockchain Avantajları

Dağıtım İmkanı: Blockchain verileri, dağıtılmış düğümler ağındaki binlerce cihazda depolandığından, sistem ve veriler teknik arızalara ve zararlı saldırılara karşı oldukça dirençlidir. Her ağ düğümü, veritabanının bir kopyasını oluşturabilir ve saklayabilir. Bu nedenle, tek bir hata noktası yoktur; bu nedenle çevrimdışı moddaki tek bir düğüm ağın güvenliğini veya çalışmasını etkilemez.

Değişmezlik: Onaylanan blokları iade etmek neredeyse imkansızdır, bu nedenle verileri blok zincirine kaydettikten sonra değiştirmek veya silmek oldukça zordur. Bu, blok zinciri, finansal kayıtların veya denetim gerektiren diğer verilerin depolanması için çok uygun bir teknolojidir, çünkü blok zincirindeki her değişiklik izlenir ve daimi ve kamuya açık bir kayıt defterinde kalıcı olarak depolanır. Örneğin, bir işletme çalışanları için sahtekarlığı önlemek için blockchain teknolojisi kullanabilir. 

Kontrastsız Sistem: Geleneksel ödeme sistemlerinin çoğunda, ticari işlemler yalnızca ilgili iki tarafa değil, aynı zamanda bir banka, bir kredi kartı şirketi veya bir ödeme hizmeti sağlayıcısı gibi bir aracıya da dayanmaktadır. Blockchain teknolojisini kullanırken bu gerekli değildir, çünkü madencilik adı verilen bir işlem kullanarak dağıtılmış düğümlerin ağ işlemlerini kontrol eder. 

Dezavantajları

Saldırılar: Bitcoin zincirini koruyan İş Kanıtı uzlaşma algoritması, yıllar boyunca değerini kanıtlamıştır. Bir saldırı, ünite ağın ağ gücünün% 50’sinden fazlasını kontrol ettiğinde gerçekleştirilebilir; bu, kötü niyetli dışlanmaya ya da diziliminde bir değişikliğe yol açar.

Veri Değişimi: Blockchain sistemlerinin bir başka dezavantajı, blockchain’e eklendikten sonra verileri değiştirmenin çok zor olmasıdır. Değişmezlik blok zincirinin avantajlarından biri olmasına rağmen, her zaman iyi değildir. Verileri veya blok zinciri kodunu değiştirmek çok zordur ve zincir durduğunda ve yeni bir tanesi başladığında genellikle sert bir çatal gerektirir.

Özel Anahtarlar: Blockchain, kullanıcıların ortak anahtar şifrelemesini (veya asimetrik) kullanarak kendi şifreli para birimlerine (veya başka herhangi bir blockchain verisine) sahip olmalarını sağlar. Her blockchain hesabında (veya adres) iki anahtar vardır: bir ortak anahtar (paylaşılan) ve bir özel anahtar (gizli tutulmalıdır).

Yetersizlik: Blokajlar, özellikle İş Kanıtı kullananlar, oldukça yetersizdir. Madencilik çok rekabetçi olduğu ve her on dakikada bir kazananı olduğu için, diğer tüm madencilerin çalışmaları kayboluyor. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Bitcoin ağı tarafından kullanılan kaynakların miktarı, madencilerin sürekli bir karma blok bulma şanslarını arttırmak için bilgisayar güçlerini sürekli olarak arttırması nedeniyle çarpıcı bir şekilde artmıştır. 

Depolama: Blockchain kayıtları zaman içerisinde çok büyüyebilir. Bitcoin blockchain’in yaklaşık 200 GB’a ihtiyacı var. Blockchain büyüklüğündeki artış, sabit belleğin büyümesinden daha yüksektir ve kayıt defteri, kullanıcıların indirilmesi ve kaydedilmesi için çok büyük olursa, ağ bir düğümü kaybetme riskine girebilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Çin’in Blockchain Harcamaları 2023 Yılına Kadar 2 Milyar Dolara Ulaşacak

Published

on

Andorra blockchain

International Data Corporation’ın araştırmasında şok edici rakamlar ortaya çıktı. Araştırmaya göre, Çin’in blockchain harcamalarının 2023 yılına kadar 2 milyar doları aşacak.

2019 yılının 4. çeyreği biterken, Çin’de blockchain’in benimsenmesi ile ilgili dikkat çekici açıklamalar yapıldı. 25 Ekim’de Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkesinin blockchain teknolojisinin sunduğu tüm avantajlardan yararlanması gerektiğini ilan etti. 6 Kasım’da Çinli gözlemcilerin ortadan kaldırmayı planladıkları hash madenciliği devletin tehlikeli faaliyetler listesinden çıkarıldı. Dün, küresel düşünce kuruluşu International Data Corporation (IDC), bu ani U dönüşünün avantajlarını açıkladı.

Xinhua Haber Ajansı’na göre, iç piyasadaki blockchain harcamalarında 2020 ve 2023 yılları arasında hızlı bir gelişme olacak. Toplam endüstriyel maliyetlerin bu dönemin sonuna kadar 2 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2023 yılından önceki bu beş yıllık süre içerisinde bileşik yıllık büyüme hızının (CAGR) % 65,7 olacağı öngörülüyor.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, endüstriyel alanların büyük çoğunluğu, % 25-30’luk bir CAGR yaşar ve bu muhteşem bir büyüme anlamına gelir.

Analistler ayrıca Çin’in blockchain girişimlerini çeşitlendireceğini tahmin ediyor. Bugün itibariyle, çoğu bankacılık şirketi B2B kullanımında blok zinciri teknolojisinin durumunu araştırmıştır. Bir yandan ayrık üretim, perakende satış, profesyonel hizmetler ve süreç üretimi, artması öngörülen blockchain harcamalarının en önemli katalizörleri arasındadır.

Hükümet’ten Yeşil Işık

Bu tahminin Pekin yetkilileri ile blockchain arasındaki ilişkilerdeki anlaşmaya mükemmel bir şekilde uyduğu herkesçe bilenen bir sır. Çin’in liderliği, blok zincir teknolojisinin teknolojik yenilik ve dijital dönüşümün yeni bir aşaması olarak önemini vurguladı ve sektördeki gelişmeyi hızlandırmak için daha fazla çaba sarf etti.

Bununla birlikte, IDC ekibinden bir araştırmacı olan Xue Yu’ya göre, resmi onay sektördeki blockchain teknolojisinin uygulamalarını ve sektördeki hızlı büyümeyi hızlandıracak.

Bu açıklamaya rağmen, Çin yasalarının blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri için katı olmaya devam ettiğini belirtmekte fayda var. Örneğin, Çin ilk kripto para tekliflerini yasakladı ve kripto ile ilgili faaliyetlere karşı saldırgan bir tavır sergiledi.

Continue Reading

Genel

Starbucks Bakkt’ın Ödeme Hizmetiyle Bitcoin Kabul Edecek

Published

on

Bakkt Bitcoin

Starbucks, yaklaşmakta olan Bakkt’in kripto para ödeme hizmetinin ilk lansmanı olacak. Bu olay, Starbucks’ın doğrudan Bitcoin ödemelerini kabul edeceğini bildirmesinden aylar sonra geldi. Şimdi ünlü kahve zincirinin, yakında Bakkt’ın ticari portalı üzerinden bitcoin ödemelerini kabul etmeye başlayacağı öngörülüyor.

Bakkt’ın tüketici uygulaması ve ticari portalı Temmuz 2020’den itibaren çevrimiçi olacak

New York Menkul Kıymetler Borsası Ana şirketi ICE, Bitcoin vadeli işlem borsa platformunu kurdu. Bakkt, test ettikleri kripto para ödeme uygulaması ticari portalın Temmuz 2020’de kullanıma sunulacağını belirtti.

Bakkt’ın baş ürün sorumlusu Mike Blandina bunun kripto para birimlerinin değerini denemek ve kilidini açmak için bir hareket olduğunu belirtti. Piyasaya sürüldüğünde yavaş bir başlangıçtan sonra, Bakkt ivme kazandı ve işlem hacimlerine yeni kayıtlar koyuyor.

1xBit

Geçmişte, kripto meraklıları, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin genel olarak benimsenmesi konusunda şüphecilerdi. Görüş ise dijital para birimlerinin halkın onları düzenli olarak kullanmaya başladıktan sonra yaygın hale gelmesidir. Perakende satış yerleri henüz Bitcoin ve diğer dijital varlıkları tam olarak kabul edemediğinden bu iddialar doğru olabilir.

Starbucks için Yenilikçi Bir Hamle

Bununla birlikte, senaryo, Starbucks’ın elverdiği ölçüde değişmek üzere olabilir. Starbucks, tüm dünyaya yayılmış 30.000’den fazla satış mağazası ile kahve zinciri sektöründe dünyanın en büyüğüdür. Bu nedenle, Bakkt, kripto para birimi alanında yenilikçi bir hamle olacaktır. Bitcoin ödemelerinin Starbucks tarafından kabulü, dolaylı olmasına rağmen, diğer perakendecileri de bunu benimsemesine teşvik edecektir.

Kripto para biriminin benimsenmesini teşvik etmenin bir yolu olarak vadeli işlemler borsası, sıradan kullanıcıları etkileyen acı noktalarından yararlanmaktadır. Bakkt’a göre, bu, esnaflar için hızlı bir çözüm süresi içerecek.

Dijital varlıklar, Visa ve MasterCard gibi ödeme platformlarına kıyasla dezavantajlı durumda. Örneğin geleneksel ödeme platformları işlemleri Bitcoin’den daha hızlı işler ve saniyede daha fazla işlem gerçekleştirir. Bu engelin bir çözümü ile Bakkt, bu eski ödeme sistemlerine rekabetçi bir alternatif sunmuş olacak.

Continue Reading

Genel

Simetrik ve Asimetrik Kriptografi Kıyaslaması

Published

on

simetrik ve asimetrik kriptografi

Kriptografik sistemler şu anda iki ana araştırma alanına ayrılmıştır: simetrik ve asimetrik kriptografi. Asimetrik şifreleme için iki ana yöntem vardır: asimetrik şifreleme ve dijital imzalar. Her ne kadar bu fark ilk bakışta basit olsa da, iki şifreleme yöntemi ile nasıl kullanıldığı arasındaki fonksiyonel farkları tanımlar.

simetrik ve asimetrik kriptografi

Şifreleme Anahtarlarını Anlamak

Şifrelemede şifreleme algoritmaları, bir bilgi parçasını şifrelemek veya şifresini çözmek için kullanılan anahtarları oluşturur. Örneğin, eğer Alice Bob’a simetrik şifreleme ile korunan bir mesaj gönderirse, Bob’un mesajın şifresini çözmesi için Alice’in şifrelemek için kullandığı anahtarı kullanması gerekir. Bu, eğer bir saldırgan bir anahtara erişirse, şifreli bilgiye de erişebileceği anlamına gelir. 

Simetrik Şifreleme Nasıl Çalışır?

Simetrik şifreleme şemaları, iki veya daha fazla kullanıcı tarafından paylaşılan tek bir anahtara dayanmaktadır. Aynı anahtar düz metni şifrelemek ve şifresini çözmek için kullanılır (şifreli bir mesajı veya veri parçasını temsil eder). Şifreleme işlemi, düz metin (girdi) şifreleme adı verilen bir şifreleme algoritması aracılığıyla iletilerek şifreli metin (çıktı) oluşturulmasından oluşur.

Simetrik şifreleme sistemlerinin güvenliği, karşılık gelen anahtarı kaba kuvvet kullanarak değerlendirmenin ne kadar zor olduğuna dayanmaktadır. Örneğin, geleneksel bilgisayar donanımını kullanarak 128 bitlik bir anahtarı değerlendirmek milyarlarca yıl alır. 256-bit tuşlar genellikle kuantum bilgisayarların kaba kuvvet metodu ile yapılan saldırılara karşı çok güvenli ve teorik olarak dayanıklı olarak kabul edilir.

Blok şifreleri grup verilerini belirli bir büyüklükteki bloklara ayırır ve her blok uygun anahtar ve şifreleme algoritması kullanılarak şifrelenir (örneğin, 128 bit düz metin, 128 bit kodlanmış metne şifrelenir). Öte yandan, akış şifreleri, düz metin verilerini bloklar halinde şifrelemek yerine 1 bitlik artışları şifreler (1 bitlik düz metin, aynı anda 1 bitlik şifreli metin olarak şifrelenir).

Simetrik Ve Asimetrik Şifreleme Karşılaştırması

Bir anahtar kamuya açık (genel anahtar) ve diğer özel (özel anahtar) olabilir. Asimetrik şifrelemede kullanılan genel ve özel anahtarlar bir dereceye kadar matematiksel olarak ilişkili olduğundan, daha kısa simetrik anahtarlara eşdeğer koruma sağlamak için anahtarların kendilerinin daha uzun olması gerekir.

Modern Bilgisayar Sistemlerinde Kullanılır

Simetrik şifreleme algoritmaları, birçok modern bilgisayar sisteminde veri güvenliğini ve kullanıcı gizliliğini arttırmak için kullanılır. Simetrik donanım şifreleme programları tipik olarak 256-bit anahtar boyutuna sahip özel bir Gelişmiş Şifreleme Standardı tipi olan AES 256’yı kullanır.

Birçoğunun inandığının aksine, Bitcoin blok zincirinin şifreleme kullanmadığı unutulmamalıdır. Temel karışıklık, ECDSA’nın şifreleme, dijital imza ve sözde rasgele veri üreteçleri gibi birçok iş için kullanılabilecek eliptik eğri kriptografisine (ECC) dayanmasıdır.

Continue Reading

Trendler