Connect with us

Haber

Bitcoin 8000 Dolar Altında, Piyasada Karışık Hareketler Görülüyor

Published

on

6 Ekim Pazar günü en iyi 20 kripto para biriminde günlük karışık hareketler görüyor, Bitcoin (BTC) fiyatı ise yeniden 8000 $ ‘ın altına düştü.

Coin360 verilerine göre, Bitcoin fiyatı şu an %1.83 düşüşle 7,959 $ seviyesinde işlem görüyor. Haftalık grafiğe bakıldığında, BTC %1,49 oranında düşmüş.

Bitcoin 7 Günlük Grafik

Ethereum (ETH), şu anda 18.84 milyar dolar olan piyasa değeri ile en büyük altcoin pozisyonunu sürdürüyor. İkinci en büyük altcoin Ripple (XRP), basın saatiyle 10.9 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Coin360 verileri, ETH’nin son 24 saat içinde değerinin yaklaşık %0,31 oranında azaldığını gösteriyor. Basın saatiyle ETH, 174 $ civarında işlem görüyor. Ethereum haftalık bazda ise %2,96 oranında değer kazandı.

Ethereum 7 Günlük Grafik

XRP, son 24 saat içinde yaklaşık %0.22 arttı ve şu anda yaklaşık 0.253 $ seviyesinde işlem görüyor. XRP haftalık bazda yaklaşık %7,2 arttı.

Ripple 7 Günlük Grafik

En büyük 20 kripto para birimi arasında, en önemli fiyat eylemini bildirenler %5.64 ile Chainlink (LINK), %5.82 altında Unus Sed Leo (LEO) ve %5.66 altında Algorand (ALGO).

Basın saatiyle, tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri, bir hafta öncesine göre yaklaşık %0,14 daha yükseldi ve toplam 216 milyar $ seviyesinde.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Kahve Sektöründe IBM Blockchain

Published

on

IBM Blockchain

Bir grup küresel kahve şirketi, IBM tarafından geliştirilen bir uygulamayı kullanarak, 2020 başlarında kahveyi izlemek için bir blok zinciri platformu başlatmayı planlıyor. 18 Eylül’de, çiftlikten müşteriye bir izleme teknolojisi girişimi olan Farmer Connect, Jacobs Douwe Egberts (JDE) ve Smucker gibi önde gelen küresel kahve şirketleriyle işbirliği yapmak için teknoloji kahve malzemelerini zincirlemek için kullandığını açıklamıştı.

Farmer Connect tarafından yayınlanan bir basın açıklamasına göre, girişim, küresel teknoloji devi IBM ile işbirliği yaparak, tüketicilere menşei ve fiyatı da dahil olmak üzere ayrıntılı kahve ürünleri sunan Thank You My Farmer projesinin başlatıldığı anlaşılmaktadır. Başvurunun ilk sürümü bir bağlı kuruluş tarafından yönetilen belirli pazarlardaki kullanıcılar tarafından test edilecek ve hizmet 2020’de tüm kahve topluluğuna açılacak.

IBM Blockchain

IBM Blockchain Kahve Endüstrisinde!

Katılımcılar Kolombiya Kahve Üreticileri Federasyonu, ITOCHU Corporation, RGC Kahve, Beyers Koffie ve İsviçre kahve ticaret şirketi Sucafina’dır. Raporlara göre, başvuruyu başlattıktan sonra, şirket faaliyetlerini diğer ürünlere doğru genişletmeyi planlıyor.

Food Trust Genel Müdürü Rajendra Rao, Farmer Connect’in kahve endüstrisinde tercih edilen platform olacağına duyduğu güveni dile getirdi. Ona göre, IBM Blockchain tarafından desteklenen yeni yaklaşım, sektörün ekosistemindeki tüm paydaşları desteklemeyi amaçlıyor.

Çiftlikten Kupaya

Çiftlikten müşteriye izleme araçları oluşturan bir girişim olan Farmer Connect, 18 Eylül’de bir reklam yayınladı. Popüler bilgilere göre, şirket, IBM Blockchain teknolojisini kahve tedarik zincirine uyarlamak için IBM Food Trust Platformunu, Jacobs Douwe Egberts (JDE) ve Smucker gibi önde gelen kahve şirketleriyle birlikte kullanacak. Bu teknoloji, şirketlerin tedarik zinciri boyunca aldıkları ve sattıkları kahve çekirdeklerinin kaynağını ve fiyatlarını izlemelerine yardımcı olacak.

Bu yeni girişim, küresel teknoloji devi IBM ile birlikte, tüketicilere bir kahvenin üretildiği, öğütüldüğü, ihraç edildiği, ithal edildiği ve tüm işlemleri izleyen dijital bir muhasebe sistemi gibi ayrıntılı veriler sağlayacak. 

Olaylar Nasıl Gelişiyor?

IBM Blockchain tarafından geliştirilen bir uygulamayı kullanarak, kahve endüstrisindeki bir grup şirket gelecekte blok zinciri tedarik zincirlerini takip etmek istiyor. Genel olarak bu tür ürün tedarik zincirleri için çözümler sunan Farmer Connect adlı şirket, bu platformların gelecekte Jacobs Food Trust platformunu kullanacağını, Jacobs Douwe Egberts ve Smucker gibi önde gelen firmalarla çalışacağını açıklamıştır.

Bu aşamada, başvurunun ilk kısmı seçilen birkaç kurumla test edilecektir. Daha sonra tüm sürecin bir bütün olarak sektörün takdirine bağlı olarak sunulacağı açıklanmıştır. Bu genel kullanım için tarih 2020 olarak planlanmıştır. 

Continue Reading

Haber

Mastercard ve Blockchain Ortaklığı

Published

on

Mastercard ve Blockchain Ortaklığı

Blockchain için kurumsal yazılım geliştiricisi olan R3, sınır ötesi ödemelerde dağıtılmış dizüstü bilgisayar teknolojisinden yararlanmak için Mastercard ile çalışıyor. İki şirketin, takas ve ödeme ağının uluslararası ödeme işlemleri konusundaki ortak basın açıklaması Mastercard tarafından blockchain teknolojisi kullanılarak gerçekleştirildiklerini söyledi. Kurulan altyapı nedeniyle, bankalar ve servis sağlayıcılar arasındaki işlemler bir blok zinciri ağı üzerinden gerçekleştirilecektir.

Blockchain

B2B Uluslararası Ödemelerde Blockchain Transferi

Yeni ödeme platformları başkan yardımcısı olan Master Klein, Mastercard, kurumlar arasındaki (B2B) sınır ötesi ödeme işlemlerini geliştirmek, verimliliklerini ve etkinliklerini artırmak için çalıştıklarını vurguladı. Klein, amaçlarının en çok tercih edilen küresel ödeme altyapısı olmak olduğunu söyledi. Klein, iç ve dış ortaklıklar kurduklarını ve gittikçe daha karmaşık hale gelen küresel bir ödeme altyapısında ilerlemeyi ve yeniliği desteklemek için stratejik satın almalar yaptığını söyledi. Ortaklık sayesinde, R3’ün blok zinciri ve mevcut ödeme hizmetleri alanındaki tecrübesi Mastercard tek bir kapta birleştirilecek ve bu da kurumsal ölçekte daha etkili çözümler sağlayacaktır.

Geleneksel Ödeme Sistemleri Hantal Ve Pahalıdır

“Büyük ve küçük tüm kuruluşlar koşulsuz olarak ödeme gönderme ve alma konusunda geleneksel çözümlere güvenmektedir. Bu güvenilir teknoloji genellikle hantal ve pahalıdır. Sınır ötesi ödemeler genellikle şirket firmaları için sıkıntılı süreçlere dönüşmektedir. Dünya çapında sınır ötesi blok zinciri bazlı ödemeler için Mastercard desteğine güveniyoruz.” Şeklinde bir açıklama yapıldı.

Mastercard R3 Blockchain Ortaklığı

11 Eylül’de Mastercard, uluslararası ödeme endüstrisinde önde gelen blockchain yazılımı sağlayıcısı olan R3 ile önemli bir ortaklık yaptığını resmen duyurmuştu. Matercard ve R3 blok zinciri, sınır ötesi ödeme sistemi için çözümler sunan bir pilot çözüm geliştirecektir. Bu sistem sayesinde bankalar arasında bir ağ oluşturulacak ve küresel ödemeler hızlandırılacaktır.

Mastercard, bu yıl Transfast’ı satın aldı ve sektördeki konumunu güçlendirdi. R3 blok zinciri ile ortaklık yapan Mastercard seviyesini bu şekilde daha da güçlendirmiş oldu. Uluslararası ödeme endüstrisinde, son yıllarda blockchain teknolojisi nedeniyle yıkıcı bir rekabet yaşanmıştır. Ripple, IBM, JP Morgan ve diğer birçok şirket bu sektörde ciddi rekabet içindedir. Uluslararası ödeme sisteminde lider olan SWIFT, bu rekabetten ciddi şekilde zarar görebilecek potansiyel şirketlerden biridir.

Continue Reading

Haber

Türkiye’nin 2023 Planında Blockchain Var

Published

on

Blockchain Turkiye

Blockchain teknolojisinin ve Bitcoin’in öneminden bahseden hükümet yetkilileri, ulusal blok zinciri ağı için ilk sinyalleri verdi. Bu açıklama ne yapılacağını belirtmiş oldu. Ulusal blok zinciri altyapısının geliştirilmesi ve böylece yeni ve gelişen teknolojiler ile blok zinciri tabanlı ağ iletişimi teşvik edilecektir. Uygulamaları çalıştırmak için bir test ortamı ve bir dizi katılımcı oluşturulacaktır. Planda geliştirilen blok zincir uygulamalarına uygunluk testi yapmak ve aynı zamanda sanal alan için bir deneme sahası oluşturulmasına karar vermek için bu adımlara ihtiyaç vardır. 

Blockchain

Türkiye’nin 2023 Planında Ulusal Blockchain Var

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2023 yılında ulusal Blockchain bağlantıları hakkında açıklanan bir belge yayınladı. Bakanlık belgesi, blok zincirinin son yıllarda en hızlı büyüyen teknolojik alt başlıklardan biri olduğunu ve erken aşamalarda risk finansmanında % 101,5’lik bir artış olduğunu belirtmektedir. Bakanlığın altyapı yatırımları arasında bulut bilgi işlem ve veri merkezi, açık veri reformu ve siber güvenlik altyapısı ve ulusal blok zinciri altyapısı yer almaktadır.

Bitcoin Adı İlk Kez Geçti

Türkiye Cumhuriyeti Temmuz ayında Cointelegraph’a bir bildiri gönderdi ve bu bildirideki ana başlık 2019-2023 tarihleri arasında Blockchain temelli bir kalkınma planının yol haritası idi. Temel amaç merkez bankasına dijital para yatırımı yapmaktır. Bunun yanı sıra ilk kez, Bitcoin, 2023 için Sanayi ve Teknoloji Geliştirme Stratejisinde tanıtılmış oldu. Raporda, blok zinciri şöyle tanımlanmaktadır:

1xBit

“Blockchain, Bitcoin gibi sanal para birimleri için bir sistem olarak bilinir, ancak sistemde yer alan partilerin merkezi yönetime ihtiyaç duymadan birbirlerine güvenmelerini sağlayan dağıtılmış bir iletişim altyapısı sunar. Geleceği belirleyecek yeni iş modelleri yaratan teknolojilerden biridir, çünkü aracı kurumları ortadan kaldırır.” Bu açıklamaya göre bu alanda yapıcı çalışmalar yapılacağını anlamaktayız. 

Blockchain İçin Açık Kaynak Platformu

Genel belgeye göre, blok zinciri, mülkiyet belgelerinin kaydedilmesinden, diplomatik ve gümrük uygulamalarına kadar kamu sektörünün verimliliğini artıracak birçok alanda kullanılmaktadır. Tabii ki, bu öncelikle Blockchain uzmanlarını eğitmek için Türkiye’nin ihtiyaçlarını bildirmesini de bize hatırlatmaktadır. Bu amaçla bakanlık, kamu uygulamaları arasında en yüksek potansiyele sahip uygulamaları belirlemek için bir açık kaynak platform girişimi geliştirecek ve sonrasında proje geliştirme süreci başlayacaktır.

Açıklamaya göre, bakanlık ayrıca tedarik zinciri, bankacılık ve yasal takip uygulamaları gibi alanlarda Blockchain pilot projelerini uygulamak için uygun bir test ortamı ve bir grup katılımcı oluşturacaktır. Geliştirilen blok zinciri uygulamalarına uygunluk için düzenleyici testler yapmak ve testleri başarıyla tamamlamış olan işletmelerin sertifikalandırılması yoluyla yatırımları desteklemek için yasal danışmanlık ile sanal alanın bir test bölümünü oluşturmayı amaçlamaktadır.

Continue Reading

Trendler