Connect with us

Analiz

Bitcoin için 2018’de Nasıl Pozisyonlar Alınabilir?

Published

on

Bitcoin fiyatı geçen yıl 966 dolarlık fiyat ile başlayarak 20.000 dolara kadar yükselmişti. Son birkaç günün volatilitesinden sonra bile tüm diğer varlık sınıflarını büyük bir farkla yendi. Fakat herkesin zihninde şu büyük soru şu var: 2018’de ne olacak ve Bitcoin’e nasıl ticaret yapmalı?

Uzmanlar kendi görüşlerine göre ayrılıyorlar. Agresif boğalar 2018 için 60.000 doların üzerine hedefler koydu. Bu hedef, mevcut seviyelerden %300 artış demek. Öte yandan şüpheciler ise, kripto para birimlerinin değerlenmesine hala kabarcık diyorlar.

 

Bazıları 2018’de vahşi dalgalanmalar bekliyor. Saxo Bank, olası bir 60.000 $ yükselişinin ardından Bitcoin fiyatı 1000 $ ‘a düşecek tahmininde bulundu. Benzer şekilde, kriptopara girişimcisi Julian Hosp, Bitcoin’in 5.000 $ ‘a düşeceğine inanıyor. Ancak yine de fiyatın 60.000 $’ a dokunacağını düşünüyor. Fakat Bitcoin fiyatının önce hangi seviyeye ulaşacağından emin değil.

Tahminler bize farklı görüşleri bildirirken, hangisinin doğru olacağını kestirmek zor. Dolayısıyla, 2017’de tekrarlanan birkaç benzersiz grafiği tanımlamaya çalıştık. Bu grafikler, traderlar tarafından 2018 için uygun bir strateji geliştirilmesi için kılavuz olarak kullanılabilir.

50 Günlük Basit Hareketli Ortalama

2017’de, 50 Günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) kritik destek noktalarıyla hareket etti. Grafikte görüldüğü gibi Bitcoin, bu seviyenin sadece dört kez altına düştü.

Diğer tüm örneklerde, fiyat hareketli ortalamaya dokunsa da hızla toparlandı. Dolayısıyla, 50 günlük SMA’ya yakın bir satın alım düşük riskli bir satın alma fırsatı sunuyor. 50 günlük SMA’ya yakın bir yerde stop-loss ile alım yapılabilir.

Uzun dönem giriş fırsatı olarak 200 günlük EMA düşüşü

Bitcoin, 2017’de uzun vadeli plan yapan traderlara düşük riskli giriş imkânları sundu. Ayrıca geçtiğimiz sene fiyatı 20 kat arttı. Ekim 2015’ten bu yana 200 günlük üstel hareketli ortalamanın (EMA) altında işlem görmedi.

2017’de, kripto para işlemleri 50 günlük SMA’nın altına düştüğünde, 200 günlük EMA’dan çarpıcı şekilde uzaktaydı. Bu fırsat, uzun vadeli yatırımcılar için mükemmel bir satın alma imkânı olduğu kanıtlandı. Gelecekteki sonbaharda bile, 200 günlük EMA’ya yakın bir hareket, bir satın alma fırsatı olarak görülmelidir.

Bitcoin fiyatı büyük bir düzeltme sırasında bile 200 günlük EMA kadar düşmeyecektir. Örneğin, 12 Ocak’ta, 200 günlük EMA’nın yaklaşık %6.5 üstünde kaldı. Benzer şekilde, 25 Mart’ta, 200 günlük EMA’nın yaklaşık yüzde 2,5 üzerinde gerçekleşti. 16 Temmuz’da dip, 200 günlük EMA’nın yüzde 10,7’sini oluşturdu.

Yatırımcılar, kusursuz olmamasına rağmen 200 günlük EMA’nın %15 üstünde satış yapabilir, bunun altında sıradan satınalma işlemleri yapılabilir.

200 günlük EMA fiyatının ne kadarının üstünde olduğunu nasıl hesaplarız?

Bunun için belirli bir gösterge mevcut olmasa da “Fiyat Osilatörü” (PPO) değerlerini akıllıca değiştirerek kullanabilirsiniz. PPO, üstel hareketli ortalamalar arasındaki yüzde farkını sunmaktadır. Bu nedenle, fiyatın 200 EMA’dan ne kadar uzakta olduğunu saptamamız gerekirse, 1,200 değerlerini besleyebiliriz; bu bize istenen sonucu verir.

Bitcoin 200 günlük EMA’nın altına düşerse?

Fiyat, uzun vadeli hareketli ortalamanın altına düşerse, bu hareket bir şeylerin değiştiğine dair bir uyarı sinyalidir. Bitcoin’in uzun vadeli bir düşüş trendine girdiğini veya farklı bir ticaret stratejisi belirlememizi gerektiren bir faaliyete girdiğini göstermektedir.

Tradingde kâr, uygun bir zamanda alış ve satış yapmak suretiyle yapılır. Düşük riskli bir satın alma stratejisi belirledik, ancak satmak için en iyi zamanı henüz tespit etmedik. Şimdi buna bir göz atalım.

Bitcoin satmak için en iyi yeri bulmak

Üstte tutarlı bir satış sinyali verecek bir gösterge yoktu. Ancak basit bir eğilim çizgisi, işini mükemmel bir şekilde yaptığını gösteriyor.

Yukarıda görüldüğü gibi, eğilim çizgisinin altında bir mola ve yakınlık sizi en üstteki konumdan çıkarmamış olsa da, kazanımların çoğunu kilitlemeye kesinlikle yardımcı oldu.

Yardımcı olabilecek bir başka gösterge de ADX’tir.

2014 yılına kadar bile, ADX üzerinde 60’ın üzerinde bir okuma, Bitcoin için iyi bir satış noktası olmuştur.

2018’de Bitcoin ticaretine nasıl yaklaşılmalı?

Grafik oluştuktan sonra göstergeleri ve eğilim çizgilerini tanımlamak ve bunlara uymak kolaydır. Ancak aynı şeyi canlı pazarlarla yapmak kolay bir iş değildir. Genel olarak, önümüzdeki yıl için kripto para fiyat hareketlerini net tahmin etmek neredeyse imkansızdır. Riskleri minimuma indirmek için kısa vadeli planlar yerine uzun vadeli planlar yapabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Analiz

Bitcoin Neden Düşüyor?

Published

on

Bitcoin

Kripto para birimi piyasası son birkaç saat içinde kayda değer miktarlarda değer kaybetmesi ile yeniden gündeme gelmiştir. Aynı zamanda, Bitcoin, Ethereum ve lightcoin gibi kripto para birimlerinin önemli ölçüde azaldığını bu istatistiklerde görüyoruz.

Bitcoin

Düşmeye Sebep Olan Şey Nedir?

Kripto para (Cryptocurrency) sektöründe bazı uzmanlara göre, pazarın düşüşe geçmesi için doğrudan bir neden yoktur. Bununla birlikte, son zamanlardaki küresel olayların gelişimi piyasayı dolaylı olarak etkileyebilir de denmektedir.

ABD senatörleri, birkaç saat önce “Facebook Dijital Para” konusunda özel bir oturum düzenlemiştir ve Libra projesi hakkında birkaç açıklama yapmıştır. Bu oturumda, Libra ve Facebook aleyhindeki çeşitli suçlamalar konusunda sert bir eleştiri geldiği de görülmektedir. Senatörlerin dijital para birimleri hakkındaki açıklamalarının kripto para birimi piyasası üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Bitcoin fiyatlarının düşmesinin ya da artmasının temel nedenleri arz-talep yasaları ve ek faktörler ile açıklanabilir. Bunu hisse senetleri ile karşılaştırabilirsiniz, çünkü Bitcoin fiyatlarındaki artış ve düşüş neredeyse hisse senetleri ile aynı mantığa sahiptir.

Arz ve Talep Ve Ek Faktörler

Arz ve talep, bitcoin fiyat değişikliklerinin ana nedenleridir. Küresel ve yerel olayların ötesinde olan bu ek faktörler, tamamen Bitcoin tarafından yaratılan özel olaylardan kaynaklanmaktadır. Genelde ekonomi dışındaki olayların da kripto para sektörünü etkilediğini görebilmekteyiz. Örneğin, bir aracılık firması tarafından iflasın kripto parasının fiyatını önemli ölçüde düşürdüğünü açıklayan bir siber saldırı da artış ve düşüş konusunda etkiye sahip olabilir.

Bitcoin, neredeyse her şeyin fiyatını yukarı veya aşağı yönde değiştirebileceği kadar özel bir kurumdur. Tabii ki, tüm haberlerin veya olayların fiyatlar üzerinde bir etkisinin olmadığını da bilmek gerekir. Bu nedenle, bitcoin’lerle ilgili tüm pozitif veya negatif olayların dikkatlice izlenmesi önemlidir ama farklı değerlendirilmesi gerekir. Elde edilen verilerin dikkatlice anlaşılacağı ve daha sonra yapılması gerekenler en ideal seçim olacaktır.

Bitcoin Değeri Değişkendir

Tasarruflarınızı coin cinsinden kaydetmenizi önermiyoruz. Bitcoin yüksek riskli bir varlık olarak görülmeli ve asla coin olarak kaybedemeyeceğiniz kadar para saklamamalısınız. Coin cinsinden ödeme alırsanız, çoğu servis sağlayıcı anında yerel para biriminize çevrilir.

Continue Reading

Analiz

2019’un En İyi Performans Gösteren 5 Kripto Para Birimi

Published

on

Bitcoin son birkaç ay içinde olağanüstü bir büyüme elde etmiş olabilir, ancak BTC 2019’un ilk beş ayında en iyi sonuçları gösteren ilk beş kripto para birimi arasında yer almıyor.

1) Binance Coin (BNB) +% 475

Nisan ayında, Binance Coin (BNB), Ocak 2018’de gözlenen tarihi yüksek (ATH) seviyesini geçen ilk dijital para birimi oldu. Binance’taki son 41 milyon dolarlık hackleme skandalı bile kriptokrasi para piyasasının performansını etkilemedi. Sadece üç gün önce, BNB tarihi maksimumuna ulaştı. BNB, yılın ilk beş ayında yüzde 475’in üzerinde aldı.

2) Tezos (XTZ) +% 255

Tezos, birçok nedenden dolayı 2018 zordu. Eylül 2018’de, XTZ’nin piyasa değeri 170 milyon dolar azaldı. Mart ayında değerini yüzde 70 artıran Cryptocurrency, 2019 yılının ilk beş ayında değerini yüzde 255 artırdı.

3) Litecoin (LTC) +% 254

Litecoin için 2019 yılının ilk beş ayı artma eğilimindeydi. Cryptocurrency LTC, neredeyse her ay en verimli cryptocurrency oldu. LTC, ocak ayından şubat ayına, şubat ayından mart ayına Mart ayından nisan ayına ve nisan ayından mayıs ayına kadar yüzde 254 arttı.

4) Bitcoin (BCH) + 166%

Bitcoin Cash sert çatalının Kasım 2018’deki olumsuz sonuçları kripto topluluğunda şiddetle hissedildi. Ancak, bu yıl Bitcoin Nakit yaralarını iyileştirmeyi başardı. 2019’un ilk beş ayında, BCH değerini yüzde 166 oranında artırdı.

5) Bitcoin (BTC) +% 134

Sonunda Bitcoin’e ulaştık. Önde gelen kripto para birimi, 2019 yılının ilk beş ayında yalnızca belirli dönemlerde değerini artırma eğilimindeydi. Bu sürelerin ötesinde, BTC’nin fiyatı büyük ölçüde değişmedi. Bitcoin (BTC), yılın ilk beş ayında değerini yüzde 134 artırdı.

Kripto Para Birimi Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Bitcoin, birçok açıdan benzersiz olan eşler arası bir dijital ödeme sistemidir. Banka havalesi, EFT veya kredi kartı gibi geleneksel ödeme sistemlerine kıyasla birçok avantaja sahiptir:

Zaman sınırı yoktur. Bitcoin’lerde transfer yapmak isteyen bir kişi için zaman sınırı yoktur, Internet üzerinden herhangi bir yerden çevrimiçi cüzdanlar aracılığıyla transfer yapılabilir.

Geleneksel sistemlerde, para transferi göndermek veya almak için bir banka veya ATM kullanılır (İnternet üzerinden hariç). Örneğin, posta iletme ve Western Union gibi iletim sistemlerinde bir kişinin bu tür merkezlere aktarılması gerekir.

Saklamak ve taşımak çok kolaydır. Akıllı telefonunuzdaki Bitcoin değerine sahip binlerce dolar, istediğiniz zaman indirebileceğiniz sanal bir cüzdanda.

Dünyanın tüm bölgelerinde ticaret mümkündür. Bu nedenle, döviz maliyetleri uygulanmaz.

Basılı para gibi herhangi bir harcama veya gider yoktur. Para geleneksel yoldan basılır; Bu, hükümetlere ulaşım, depolama ve güvenlik gibi birçok yolla ek maliyetler ve maliyetler yaratır.

Ülkelerdeki ekonomik veya sosyo-politik durumdan etkilenmez. Hiçbir ülkenin merkez bankasının müdahalesine veya baskısına tabi değildir; bu nedenle, ülkelerin ekonomik ya da sosyo-politik yükseliş ve çıkışlarından etkilenmez.

Continue Reading

Analiz

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Ne Kadar Sürecek?

Published

on

bitcoin 2019 tahmini

Bitcoin en son 2 yıl önce ulaştığı baskınlık seviyelerine doğru ilerliyor.

Özellikle hem çıkarken hemde düşerken bu baskınlığın artıyor olması altcoinleri ciddi anlamda etkiliyor. Yazıyı yazdığımız saatlerde bitcoin baskınlığı %70 seviyesinde. Analistler yakın zamanda aktif hale gelmesi beklenen BAKKT ile bu yükselişin sürebileceğini düşünüyor.

Kripto paraların babası Bitcoin 10.300-10.400 Dolar bandında seyrediyor şuan. Son zamanlarda oldukça hareketli bir grafik izleyen bitcoinin piyasa baskınlık oranında ise herhangi bir düşüş yaşanmadı. Bu değişken altcoin fiyatlarının geleceği adına önem arz ediyor. Zira baskınlığı sürekli artan bir btc karşısında yatırımcılar altcoinlere girmeyi tercih etmiyorlar.

Hatılayacağınız üzere 2017 Aralık ve 2018 Ocak aylarında yaşanan efsane altcoin boğasında bitcoinin baskınlık oranı %30’lara kadar çekilmişti. Josh Rager’a göre de “Bakkt’ın gelişi ile de bitcoinde hareketler yaşanacak ve baskınlık düşmeyecek”

Max Keiser’in dün twitter hesabından yaptığı açıklamada “Üzgünüm, altcoin’ler asla geri gelmeyecek” ifadesini kullandı. Her şeye rağmen altcoin holder’ları umudunu kaybetmişe benzemiyorlar.

Continue Reading

Trendler