Connect with us

Bitcoin

Bitcoin Lightning Network Nedir?

Published

on

Blok zincirleri yavaştır ve bu nedenle de işlem ücretleri pahalıdır. Bir Bitcoin ödemesi gönderdiğinizde, karşı taraf ödemeyi birkaç saat içinde alacak ve ayrıca siz de ağır bir işlem ücreti ödemiş olacaksınız. Böyle bir negatiflik ile, Blockchain teknolojisi dünyaya nasıl hakim olabilir? Lighting Network bu aşamada devreye giriyor ve kolaylıklar getirmeyi amaçlıyor.

Blockchain’in ölçeklenebilirliğini çözebilecek herhangi bir fikrin dikkati, zamanı ve çabayı gösteriyor. Lighting Network işte böyle bir fikir. Fakat çözümü anlamadan önce, sorunu anlamamız gerekecek.

 

Blockchain neden yavaş?

Blockchain’i bir kayıt defteri olarak düşünün.

1xBit

Ve bu kayıt defterindeki her sayfa, birkaç işlemin yapıldığı alanları içerir. İşlemlerle doldurulan her sayfadan sonra, diğer sayfaya geçilmeden önce, dolan sayfanın kayıt defterine eklenmesi gerekir.

Bir sayfanın (blok), kayıt defterine (zincir) eklenebilmesi için, herkesin eklediği içeriklerle uyumlu olmasını sağlamak için yapılması gereken bazı işlemler var. İşlem, her blok için yaklaşık 10 dakika sürer (Bitcoin Blockchain için).

Örneğin 1 BTC gönderdiğinizde, diğer işlemlerin arasında sizin işleminiz de; gönderen, alıcı, tutar ve işlem ücreti hakkında bilgi içerir.

Bir dakika, işlem ücreti (fee) mi?

Evet, ek bir ücret var.

Madencileri, mümkün olan en kısa sürede işleminizi bir bloğa dahil etmeye teşvik etmek için ödeme yapabilirsiniz. Belirlenmiş bir fiyat yoktur ve süreci hızlandırmak için ne kadar fee ödemek istediğiniz tamamen size kalmış. Ücret ne kadar yüksekse, işleminiz de o kadar hızlı onaylanacak ve gerçekleşecektir.

Herhangi bir anda, geçerli sayfada kaydedilebilecek birkaç işlem var.

Madenciler, diğer bir deyişle Blockchain ağında çalışan bilgisayarlar, mevcut işlemlerden hangilerinin geçerli bloğa dahil edileceğine karar vermek zorundadır. Onların karar vermesine yardımcı olmak için, hangi işlemlerin en fazla getiri sağladığına bakarlar – yani, en yüksek işlem ücretine sahip işlemlerin diğerlerinden daha önce blokzincirine dahil edileceği anlamına gelir.

Blok doldurmak için sizinkinden daha yüksek bir işlem ücreti ödenmiş bir işlem varsa, işleminiz sıraya girmek zorunda kalacaktır. Beklemek birkaç dakika ila birkaç saat arasında sürebilir. Ve bazen yoğunluğa göre günleri bile bulabilir. İşlem ücretlerinde ne kadar çok komisyon ödemesi yaparsanız, işleminiz o kadar çabuk işlenir.

Blockchain bu nedenle yavaştır ve herkesin kullanmaya başlaması için pahalıdır. Blockchain’in benimsenmesi demek, daha fazla işlem gerçekleşmesi demektir. Bu da, şuanki duruma göre daha fazla pahalılık ve daha yavaş bir sistem demektir. İşte bu probleme potansitel çözüm, Lighting Network’dür. (LN)

 

Peki Lighting Network Nedir?

LN’nin arkasındaki fikir, tüm işlemlerin Blockchain’e kaydedilmesi gerekmediğidir.

Düşünün, siz ve ben aramızda birkaç kez işlem yapıyoruz. Böyle bir durumda, Blockchain üzerindeki işlemleri kaydetmeden atlayıp zincirden çıkartabiliriz.

En basit ifadeyle, nasıl çalıştığını şimdi göreceğiz – aramızda, ödeme kanalı olarak adlandırdığımız bir kanal açacağız ve bu kanalı Blockchain’e kaydedeceğiz. Şimdi, siz ve ben bu ödeme kanalı üzerinden herhangi bir sayıda işlem yapabilir ve birkaç saat, gün, hafta veya on yıllar boyunca bu ödeme kanalını açık tutabiliriz. Blockchain’e bir daha dokunacağımız zaman, kanalı kapatmak istediğimiz zaman olacak. Kanal üzerinden gerçekleşen işlemler, ancak ödeme kanalı kapandığında Blockchain’e yazılacak.

Lighting Network fikrinin temel kaynağı budur. Sık sık Blockchain’e dokunmayacaksınız ve böylece işlemler ışık hızında olacak. Anlatıldığı gibi, tüm olay ödeme kanallarında gerçekleşecek ve ödeme kanalı kapanana kadar Blockzincirine herhangi bir veri girilmeyecek.

Bu Ödeme Kanalları Nelerdir?

İki kişinin eşit miktarda para yatırdığı ve her birinin ayrıca kilit koyduğu bir emanet kasası gibidir.

Ortak bir kutuya eşit miktarda para yatırma eylemi, bir “Açılış İşlemi” şeklinde Blok Zincirinde kaydedilir ve bundan sonra iki kişi arasında bir ödeme kanalı açık durumdadır.

Böyle bir kutuya para yatırmanın arkasındaki fikir, hiç kimsenin parayı diğerininki olmadan harcayamamasıdır. Bu kutudaki para daha sonra birbirleri arasında işlem yapmak için kullanılır.

Xan ve Yelena’nın her ikisininde ortak kutuya 10 BTC gönderdiğini düşünün. Ve şimdi Xan, Yelena’ya 2 BTC göndermek istiyorsa, bunu nasıl yapaacak?

Bunu yapmak için, ortak kutu içindeki Bitcoin’lerinin ikisi için bir sahiplik sözü Yelena’ya aktarılıyor. Bu taahhüt transferinden sonra kutunun kilidi kaldırıldıysa, Xan ondan 8 BTC alabilir ve Yelena 12 BTC talep edebilir.

Ancak kutuyu açmazlar, çünkü aralarında işlem yapmaya devam etmek istiyorlar. İşte bu da düzenlemenin güzelliği.

Şimdi ertesi gün Yelena, Xan’a 1 BTC göndermek zorundaysa, aynı şeyi yapacaktı – Bitcoin’lerinden biri için sahiplik sözü bu sefer Xan’a devredilecek. Bu iki işlemden sonra kutu açılırsa, Xan 9 BTC talep edebilir ve Yelena 11 BTC alabilir.

Zincir dışı işlemlerin nasıl göründüğünü hayal etmek için şunu göz önünde bulundurun:

Özetleyecek olursak, ödeme kanalı, bir miktar para bir araya getirmenin ve ardından biriktirilen şekilde toplanmış paranın sahiplenme vaadinin transferinin bir kombinasyonundan başka bir şey değildir. Xan ya da Yelena kanallarını kapatmak isterse bunu yapabilirler.

Bir kanalı kapatmak, basitçe kutuyu açıp içerideki parayı almak demek olur. Kutunun açılması Blockchain’de gerçekleşir ve kutudan ne kadar çıktığı ve hangi adrese ait olduğu sonsuza kadar kaydedilir.

Ödeme kanalları böyle işliyor. Ama bu onların gerçek potansiyelini tanımlamaya yetmiyor. İki ya da daha fazla ödeme kanallı bir ağ oluşturmak için birlikte çalıştıklarında, gerçek güç açığa çıkar. Lighting Network

Anladım, aslında nasıl işliyor?

Lighting Network, Bitcoin’lerin mülkiyet değerini Bitcoin’lerin sahiplenme vaadine kaydırarak çalışır.

Bu vardiya çok büyüktür. Bunu anlamak için de bir örnek kullanacağız. Xan, Yelena ve Zeke olmak üzere üç kişi olduğunu düşünün; böylece Xan ile Yelena arasında bir ödeme kanalı açılıyor ve Yelena ile Zeke arasında başka bir kanal açılıyor. Xan ve Zeke’nin aralarında herhangi bir ödeme kanalı olmadığını unutmayın.

Böyle bir durumda, Xan 2 BTC’yi Zeke’ye transfer etmek istiyorsa, bunu yapmak için Yelena ve Zeke arasındaki ödeme kanalını kullanabilir.

Xan, Yelena’dan Yelena-Zeke ödeme kanalında Zeke’ye 2 BTC sözü vermesini ister ve sonra Yelena’ya Xan-Yelena kanalında 2 BTC ile karşılık verir.

Bu gibi ödeme kanalları ağıyla, zincirin bant genişliğini boşaltmak için zincirden çıkarılmak üzere Blockchain’den çok büyük miktarda işlem kesilebilir. Ödeme kanalları kullanılarak, milyonlarca işlem gerçekleşebilir ve bu da büyük işlme ücretlerinden ve transfer gerçekleşene kadar geçen zamandan büyük tasarruf ettirir.

İşte bu Lighting Network’dür.

2 Comments

2 Comments

 1. İlkerKesici

  15 Mart 2018 at 08:44

  Gayet anlaşılır bir şekilde anlatmışsınız tebrik ederim. Ayrıca örneklerde güzeldi.

 2. Pingback: İlk Bitcoin Mainnet Lightning Network Lansmanı Yapıldı | Coin Adam - Blockchain, Bitcoin, Kripto Para Haberleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altcoin

Airdrop Nedir? Airdrop Nereden Takip Edilir?

Published

on

Kripto para cüzdanında beklenmedik bir artış fark ettiniz ve bedava paraların nereden geldiğini bilmiyor muydunuz? Bu, büyük olasılıkla bir airdrop’un bir sonucudur. Boş para için!

Airdroplar, forklar (ör. Bitcoin Cash, Bitcoin Diamond), ICO yatırımları ve freebies (örneğin, 500 ücretsiz TRX’e sahip Binance hesabı vs.) de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde gönderilebilir. Blockchain projesinin arkasındaki bir ekip kriptokrasi topluluğuna “ücretsiz” tokenler vermeye karar verirse airdrop oluşacaktır.

Bir airdrop’un en iyi bilinen örneklerden biri, Bitcoin Cash’in çatalının mevcut Bitcoin sahiplerine Bitcoin Cash’in eşdeğer bir miktarını vermesidir. Airdrop sırasında, 0.4 Bitcoin tutuyorsanız, 0.4 Bitcoin Cash’in şanslı alıcılarından biriydiniz. Bitcoin Cash şu anda 2.469.36 USD değerinde. Bu oldukça iyi bir anlaşma gibi…

1xBit

Airdrop’lar Neden Oluyor?

Bununla birlikte, akılda hala büyük bir soru var. Bu neden oluyor ve neden bir ekip değerli mülkleri vermeye karar vermiş olabilir? Bu şekilde düşün. Bir alışveriş merkezinde yürürken ve çalışanlar denemek için yiyecek örnekleri öneriyorsa, denemek isteyip istemediğinize karar vermek için gıdaların ne olduğunu analiz etmek için hızlı bir göz atabilirsiniz. Bir lokma alırsın ve kesinlikle lezzetlidir. Serbest örnek sunan çalışanın “eğer beğendiyseniz sol taraftaki koridorda bulabilirsiniz” diyor. Bu tek parçadan yola çıkarak, gidip ürünü satın alabilirsin.

Pazarlamada farkındalık, çoğu zaman bir alıcının yolculuğunun ilk adımlarından biridir. Bakkal örneğinde olduğu gibi, psikoloji de bir havaalanı görünümünde çok önemli bir rol oynamaktadır; çünkü bir alıcının, tanıdığı bir ürünü alması, hakkında hiçbir şey bilmediği bir ürünü satın almasından çok daha olasıdır. Bu nedenle simgelerin dağıtımından sorumlu kişiler, hava tahmini, simgelerinden birinin tadını çıkarmak için önemli bir fırsat olarak görüyorlar. Havaalanları pahalı reklamcılığın alternatif formlarına (Facebook Reklamları gibi) kıyasla, tokenleri sergilemek için çoğunlukla daha etkin bir yaklaşımdır.

Yaklaşan bir AirDrop hakkında kendimi nasıl bilgilendirebilirim?

Pek çok site ve çevrimiçi grup, kullanıcıları yaklaşmakta olan, geçmiş ve aktif airdroplar konusunda bilgilendirmeye adamıştır. Artık Türkçe olarak takip edebileceğiniz airdrop sayfamız ve telegram kanalımız mevcut;

Sayfa; https://coinadam.com/Airdroplar

Telegram Kanalı; https://t.me/AirdropCA

Bir airdrop’da kurallar, proje ekibi tarafından kararlaştırılır. Bu, airdrop stratejilerindeki farklılıkları açıklıyor. Şu andan itibaren, airdropların nasıl tasarlanacağı konusunda standart uygulama kuralları yok. Hükümet ele alırsa nasıl gerçekleşebilecekleri konusunda resmi düzenlemeler görebiliriz.

Hangi Cüzdanlara İhtiyacım Var?

Genellikle airdroplar Ethereum veya Bitcoin blok zincirinde oluşur ve ihtiyacınız olan tek şey herhangi bir exchange’deki bir hesaptır. Bununla birlikte, airdrop’dan sorumlu olanlar bazen “ERC20 exchange out cüzdan” gibi ihtiyaç duyulan belirli bir cüzdan belirtir. Kriptopara alanında yeni iseniz, bunun tam olarak ne anlama geldiğini bilemezsiniz. Biz de bu konuda size yardımcı olmak için buradayız… Bu konudan bitcoin cüzdanları hakkında bilgi alabilirsiniz.

ERC-20 cüzdan sadece Ethereum blok zinciri sistemini destekleyen cüzdanlar anlamına gelir. Bazı tokenler Bitcoin protokolünü takip eder, bazıları Ethereum vb. takip eder. Dolayısıyla, airdrop kurallarının gerektirdiği şey ise, ERC-20 tokenlerini saklamanızı sağlayan bir cüzdan bulundurmanız önemlidir. MyEtherWallet (MEW) popüler bir ERC-20 cüzdandır.

Son Tavsiyeler

En önemlisi, airdrop araştırırken resmi siteyi ziyaret ettiğinizden emin olun. Dolandırıcılık sitelerini filtrelemek için iyi bir yol haritası izlemek, resmi sosyal medya sayfalarını ziyaret etmek ve sizi web sitelerine geri döndüren bir yayın bulmaktır. Daha önce belirtildiği gibi, kripto para piyasası şu anda düzensiz ve dolandırıcılık riski yüksek. Saygın blokaj projeleri, cüzdanınızın genel adresinin ötesinde özel m-cüzdan bilgisi isteyecektir. Ödemenizin teslim edilmesi için ihtiyaç duyduğunu iddia eden ICO’lara asla “özel anahtarlarınızı (private key)” vermeyin. Kimlik hırsızlığı ve saldırı girişimleri, kripto para topluluğunda yaygındır ve uygun önlemlerin alınmaması durumunda mağdur olmak istemezsiniz.

Continue Reading

Altcoin

Stop-Loss (Zarar Durdurma) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Published

on

Bu yazıda Stop-Loss, yani zarar durdurma konusuna değineceğiz. Birçok kişi tarafından karışık bir olay olarak algılandığı için kullanılmayan fakat kesinlikle kullanılması gereken, yatırımınız için hayati önem taşıyan bir opsiyondur Stop Loss. Tüm borsa işlemlerinde olduğu gibi kripto para borsasında da risk almadan kazanç sağlamak pek mümkün değildir. Zira kripto para borsalarına risk faktörü diğer borsalara göre daha yüksektir. Bunun sebebi de piyasadaki fiyat hareketlerinin yani volatilenin, diğer borsalara göre çok daha yüksek olmasıdır.

Fiyat hareketlerini büyük oranda kestirmek güçtür. Çünkü birçok farklı etken fiyat hareketlerini etkileyebilir. Alış satış baskısı, trend yönü yada dış etkenler dediğimiz, örneğin bir ülkenin kripto paraları yasaklaması, büyük bir borsanın hack edilmesi gibi… Kısacası sürekli kazanmak imkansızdır. Muhtemel kayıplarınızı en aza indirgemek için ise Stop Loss kesinlikle ve kesinlikle kullanılmalıdır.

Peki, Stop-Loss Nedir?

Stop emirleri açık bir pozisyona ilişkilendirilen bir limit emridir. Stop emirlerinin amacı, işlemlerin aleyhinize gittiği takdirde sizin belirlediğiniz bir fiyatta pozisyonun kapatılmasını sağlamaktır. Stop emirleri, piyasa fiyatı belirlediğiniz stop seviyesine geldiği zaman otomatik olarak uygulanır. Stop emirinizi iptal edebilir ya da değiştirebilirsiniz.

1xBit

Kafanızı karıştırmamak adına bir örnek üzerinden konuyu anlatmaya çalışayım…
Örneğin, “BTC / USD” çifti üzerinden gidelim. Farz edelim ki 10.000 Dolar fiyattan, 1 Bitcoin aldık. Biraz zaman geçti ve Bitcoin fiyatı 10.500 Dolar oldu. Yükselişi ve karınızı gördükten sonra kendi kendinize diyorsunuz ki “Ya bu Bitcoin daha yükselir, ben bunu şimdi satmayayım…” ama hemen arkasından, “Tamam satmayayım ama ya düşerse?” düşüncesi kaplıyor zihninizi. “Sattıktan sonra yükselirse?” yada “Satmazsanız ama düşerse?” işte risk budur arkadaşlar. Tam bu devrede imdadımıza Stop-Loss yetişiyor ve riskimizi minimuma indirmek için bu opsiyonu kullanıyoruz.

Örneğimizde 10.500 Dolar olan fiyatı gördük ve Stop-Loss emri ile kısaca şunu söylemiş oluyoruz;
“Eğer ki Bitcoin fiyatı 10.300 Dolara düşerse, benim ‘şu kadarlık’ bitcoin’imi 10.299 Dolardan Sat.”

Stop emrini verdikten sonra artık içimiz rahat olabilir. Eğer ki Bitcoin fiyatı sizin zarar durdurmak için belirlediğiniz fiyata gerilerse, şu fiyattan sat dediğimiz emir devreye giriyor ve belirlediğimiz miktarda Bitcoin otomatik olarak satılıyor.

Stop-Loss emriyle hem zararımızı azaltmış oluyoruz, hem de sürekli fiyat grafiğini takip etmekten kurtuluyoruz. Biz geceleri uyurken piyasada çok değişken hareketler olabiliyor. Çünkü biz en tatlı uykumuzdayken, Amerika ve Çin’de gün doğuyor ve akabinde milyonlarca insan alım-satıma başlıyor. Sabah kalktığımızda zararımızı görüp şok geçirmemek için Stop-Loss emrini kullanmamız çok önemli…

Stop-Loss Nasıl Kullanılır?

Öncelikle şunu belirteyim; her kripto para borsasında Stop-Loss bulunmuyor. O nedenle trading yapacağınız borsayı seçerken stop-loss olup olmadığını araştırmanızı tavsiye ederim çünkü zarar durdurma opsiyonu bence kesinlikle şart. Aşağıda Stop-Loss emrinin nasıl kullanılacağını Binance exchange platformu üzerinden resimli örnekle anlatacağım arkadaşlar. Binance‘da Stop-Loss imkanı bulunuyor ve ben de Binance üzerinden al-sat yapıyorum. Kayıt olmak isterseniz, referanslı linke tıklayarak hemen kayıt olabilirsiniz.  https://www.binance.com/?ref=12556029

Konumuz stop-loss olduğu için alış satış emirlerine, grafiklere vesaire girmeyeceğim. Akış bozulmasın direk olarak zarar durdurma emrinin nasıl kullanılacağına geçelim. Yukarıda gördüğümüz alış-satış tablosu Binance‘ın stop loss penceresidir. “Stop”, “Limit” ve “Amount” alanlarını görüyorsunuz.  “Stop” kutucuğuna gireceğimiz değer, aldığımız coin için alt sınırı ifade ediyor. Yani farazi 10.000 Dolardan 1 Bitcoin aldık ve Stop-Loss emri girmek istiyoruz. Diyoruz ki, “Eğer Bitcoin 9800 Dolara düşer ise, benim X kadarlık Bitcoin’imi 9799 Dolar’dan sat.” Şu kadar fiyata düşer ise dediğimiz fiyat değerini Stop alanına yazıyoruz. Verdiğimiz örnekte stop değerini 9800 Dolar olarak aldık.

Limit kısmına gireceğimiz değer de, aldığımız coin eğer ki Stop kısmında belirlediğimiz fiyata gelirse kaçtan satacağımız yada alacağımızdır. Yani örneğimize göre, eğer ki Bitcoin 9800 Dolara düşerse (Stop), elimdeki X kadarlık coin’i, 9799 Dolardan (Limit) sat.  Limit kısmına gireceğimiz değer de bu şekilde olacak arkadaşlar.

Lütfen Dikkat

 • Örnekte verdiğim coin miktarı, stop ve limit fiyatları, tamamiyle sizlerin kolay anlaması için kafadan atılmış, farazi değerlerdir. Kesinlikle bu değerleri baz alıp stop-loss emri koymayın. Zarar durdurmanız için gereken değerleri siz belirleyeceksiniz.

 

Yeni arkdaşlar için ayrıca Bkz;

Altcoin Nereden ve Nasıl Alınır? Adım Adım Anlatım

Continue Reading

Altcoin

Kripto Para Piyasalarında Kendi Stratejinizi Yaratın

Published

on

Tüm finansal pazarlarda olduğu gibi, Kripto para piyasalarında da strateji belirlemek ve belirlenen strateji doğrultusunda pozisyonlar almak oldukça önemlidir. Herhangi bir strateji belirlemeden anlık kararlarla yapılan işlemlerde sonuç çoğunlukla zararla biter. Zira volatilesi hayli yüksek olan kripto para piyasalarında verilen hızlı kararlar, diğer piyasalara oranla çok daha hızlı ve güçlü sonuç vereceğinden, kriptopara ticareti yaparken planlı ve belli bir stratejiye göre hareket etmek en doğru seçenek olacaktır.

Hiçbir planınız yoksa ve özellikle “altcoin” ticaretine yeni başlıyorsanız ilk olarak cevaplamanız gereken soru “hangi coin yada coin’lere yatırım yapacağım?” sorusudur. Bu sorunun cevabını da iyi bir piyasa araştırması sonucunda bulabilirsiniz. Yapacağınız araştırmada göz önünde bulundurmanızı tavsiye edebileceğim faktörler şunlar;

 • Hangi kriptoparanın beyin takımı kimlerden oluşuyor?
 • Bilinen büyük yatırımcılar ve destekçiler kimler?
 • Hangi yenilikçi uygulamaları getirmeyi amaçlıyor?
 • Hangi coin gelecek vaad ediyor?
 • Fiyat dalgalanmalarında tutarsızlık var mı?
 • Balon hareketleri mevcut mu?
 • Herhangi bir scam (dolandırıcılık) olayının kaynağı olabilir mi?

Kime Göre Uzun-Kısa Vade?

Kendi piyasa araştırmanızı yaptıktan sonra, yatırım kararı verdiğiniz coin’ler için ikinci bir plan daha yapmak durumundasınız. Uzun, orta, kısa yada günlük pozisyonlar hedefleyebilirsiniz.

1xBit

Peki bu kısa, orta, uzun vadelerin süresi nedir?
Şahsen tanımlamam gerekirse, kısa vade için 1-30 gün, orta vade 30-120 gün ve uzun vade 6-36 ay süre aralıklarını kapsar. Çoğunluk olarak hedef alınan vade süreleri de aşağı yukarı aynı zamanları işaret eder. Belirleyeceğiniz zaman aralığında pozisyon almak çok önemlidir. Zira trendleri takip ederek uygun zamanda pozisyon açarsanız, bilinçli bir şekilde kazanç elde edersiniz.

Short pozisyonlarla günlük veya haftalık kazanç elde etmeyi hedefliyorsanız, piyasalara çok daha fazla zaman ayırmanız ve grafiklerle daha çok barışık olmalısınız. Shortçuluk dediğimiz kısa zaman aralıklarındaki kazancı hedefleyen kişiler her zaman, orta ve uzun vadecilerden daha çok piyasayla iç içe olmak durumundalar. Gelişmeleri yakından takip etmeli, kripto para haberlerini okumalı, analiz ve grafiklere hergün ayrıca zaman ayırmalısınız.

Al ve Unut!

İşte En sevdiğim! Uzun vadecilerin en sevdiği kelimedir “Al ve Unut”. Söylemeden geçmeyeyim bende büyük oranda al ve unutçulardanım.
Belirlediğiniz kriptoparalardan belirli miktarlarda alıp, uzunca bir süre hiçbir şekilde trade yapmamak. Alıyor, stokluyor ve sonrada unutuyorsunuz. Bir nevi “burası değerlenir şimdiden biz bu arsayı kapatalım.” kafası. Sabırsız bir yatırımcıysanız ve “ben bekleyemem arkadaş, olay günlük, haftalık falan aksın.” diyenlerdenseniz al-unut size göre bir seçenek değil. Fakat bana göre en iyi yöntemlerden birisi budur. Biraz sabırlıysanız bu strateji size iyi getiriler sağlayabilir.

Kriptopara dünyasında klişe bir örnek olacak ama bu örnek al-unut’u en güzel açıklayan örnektir. 2010 yılında 100 Dolarlık Bitcoin alan bir kişiydiniz. Aldınız ve bu 100 dolarlık bitcoin’i unuttunuz gitti. Zaman geçti ve sene oldu 2017.. 2010’da aldığınız 100 Dolarlık Bitcoin, 2017 Ekim ayında tam 80 Milyon Dolar! Evet bir yanlışlık yok. 2010 senesinde 100 Dolarlık bitcoin alıp unutsaydınız, şimdi milyonerdiniz. İşte al-unut’un getirisinin en açık örneği…

Risk Bölümlendirin

Tüm yatırımınızı tek bir yere yapmak tüm piyasalarda olduğu gibi, kriptopara piyasalarında da çoğu zaman sizi zor durumlara sokabilir. Muhtemel bir alım fırsatını değerlendirebileceğiniz diğer bir para birimi olmalı. Yahut düşüşe geçen yatırım alanınızdan minimum zararla çıkmayı ve daha aşağı fiyatlardan daha fazla alım yapabilmek için yatırımınızı parçalara ayırın. Örneğin; %20 Fiat (USD, TL, EUR vs..), %50 Bitcoin, %30 Altcoinler tarzında bir bölümlendirme yapmanız size tüm alanlarda daha rahat hareket etminze olanak sağlayacaktır.
Ayrıca, örnekte bahsettiğim yüzdelere göre değil, kendi kararlarınızla bölümlendirme yapmalısınız.

Hedeflerinizi Parçalara Bölün

Baştan büyük bir hedef koymak yerine, o büyük hedefinize ulaşmanız için küçük hedefler belirleyin. Misalen 10 birimden 50 birimi hedeflemek büyük bir hedef diyelim. Bu hedefe ulaşmak sizin için zaman alabilir ve bir süre sonra hedefinize ulaşamamak sizi sıkabilir. Bunun yerine 50 birim ana hedefinizken, küçük hedefinizi 10 birimden 20 birime ulaşmak olarak belirleyin. Hem daha kısa süre alacak, hem de hedefinize ulaştığınız için motivasyonunuz ve istekliliğiniz artacaktır. 20 birime ulaştıktan sonraki hedefinizi 30-35 birime çekin. Böylelikle yine büyük hedefinize ulaşmak için çabalıyor olacaksınız, motivasyonunuz ve hevesiniz de büyüyecek.

 

 

Continue Reading

Trendler