Connect with us

Genel

Dünyada Kaç Bitcoin Milyoneri Var?

Published

on

Kripto para birimi piyasasında fiyatlar aniden yükselebilir veya düşebilir. Bu hızla değişen pazara uyum sağlamanın en iyi yollarından biri, bu sektördeki gelişmeleri düzenli olarak takip etmektir. Bitcoin ağındaki kullanıcıların isimsiz olması nedeniyle, bunları kimin kullandığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak, araştırmalar sonucu bu isimler hakkında daha fazla bilgi edinilebilir. Bu adreslerin adsız olmasına rağmen, hangi adreste kaç bitcoin bulunduğunu ve hangi adreste hangi işlemlerin yapıldığını görebilirsiniz. Bu da bize dünyada kaç bitcoin milyonerinin olduğunu bulmamızı sağlar. Mevcut verilere göre, şu anda dünyada 16.000’den fazla bitcoin milyoneri var. Bu isimlerin hesabındaki toplam maddi değer 1 milyon dolar veya daha fazlasıdır.

Hızla büyüyen coin para birimi ve Blockchain teknolojileri, dünyadaki pek çok hükümet ve şirket için ilgi konusu haline gelmektedir Önde gelen şirketler, birkaç yıl boyunca milyarlarca dolara dönüşen kripto para birimlerini yakından takip ederler. Ayrıca, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan çeşitli nedenlerle şifreleme para birimini destekler ve kullanır. Bu Bitcoin milyonerlerini kısaca tanıyabiliriz.

Bitcoin Milyoneri

Gavin Andersen – 6 Milyon Dolar

6 milyon dolarlık serveti olan Gavin Andersen, bitcoin servet listesinde 10. sırada. Satoshi Nakamoto, Bitcoin geliştiricisi olmasına rağmen, Andersen bu para birimini bugünkü haline getirmede en etkili isimlerden biridir.

Yifu Guo – 15 Milyon Dolar

New York Üniversitesinde bir öğrenci olan Yifu Guo, dünyadaki bitcoin bitcoin işlemleriyle farklı şekilde övülmekte ve blok zincirine eklenmektedir. Bu işlemi yapan madenciler de vardır. Madenciler, süreci başarıyla tamamlar tamamlamaz bitcoinleri ödüllendirir. Guo, madencilik bitcoinleri için bir cihaz geliştirmiştir. Sonra da yeni bitcoinleri şirketlere satmaya başlamıştır.

Winklevoss Kardeşler – 33 Milyon Dolar

Tyler ve Cameron Winklevoss, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile açılan davadan sonra öne çıkan ikizlerdir. Bu ikiz kardeşler, Zuckerberg’in Facebook’u kurarken kendi fikirlerini çaldıklarını ve tazminat olarak milyonlarca dolar kazandıklarını iddia etmişlerdir. İki kardeş, tazminatlarının küçük bir kısmını bitcoin’e yatırmışlardır. Şimdi bu ikili, 33 milyon dolarlık bitcoin sahibidir.

Tony Gallippi – 60 Milyon Dolar

Girişimci Tony Gallippi, bitcoin listesinde 7. sırada yer alıyor. Gallippi, Bitcoin ödeme sistemini kuran ilk şirketlerden biriydi. Gallippi BitPay bu türün en popüler örneklerinden biridir. Dünyanın dört bir yanındaki birçok insan, bitcoin depolamak ve bitcoin ile ilgili işlemleri yapmak için Gallippi’yi kullanıyor.

Jerid Kenna – 90 Milyon Dolar

Eski bir ABD Donanması subayı olan Kenna, sikke başına sadece 20 sent için bitcoin almıştır. Birkaç yıl sonra ağır yatırım yapmıştır. Kenna’nın bitcoin’den elde ettiği gelirin 90 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Kenna, şimdi Kolombiya’da bitcoin kabul eden bir bira fabrikası işletiyor.

Dave Carlson – 105 Milyon Dolar

Dave Carlson, en zengin Bitcoin madencilik isimlerinden biridir. Carlson küçük adımlarla başladığı madencilik alanında bir miktar ilerleme kaydetmiştir. Carlson’un şu anki kazancının 105 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Charlie Shrem – 135 Milyon Dolar

Charlie Shrem belki de en etkileyici bitcoin milyoneridir. Shrem oldukça ucuz olduğu dönemlerde birçok bitcoin almıştır. 22 yaşında, bir Bitcoin değişimi olan BitInstant’ı kurmuştur.

Roger Ver – 156 Milyon Dolar

Eski bir politikacı olan Roger Ver, Shrem’in yakın bir arkadaşıdır. Ver bir zamanlar Amerika’da yaşayan sıradan bir insandı. Şu anda Japonya’da yaşayan Ver, en önemli Bitcoin destekçilerinden biridir.

Ross Ulbricht / FBI – 300 Milyon Dolar

Adsız yapısı, işlemlerin izlenmesini kısmen imkansız kılıyor. Bu pazarlardan ilki, Ross Ulbricht tarafından kurulan İpek Yolu’dur.

Satoshi Nakamoto – 3,3 Milyar Dolar

Beklendiği gibi, Bitcoin’i geliştiren kişi veya insanlar Bitcoin milyonerleri listesindeki ilk kişidir. Satoshi Nakamoto, Bitcoin geliştiricisinin en önemli ismi olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdiye kadar, kim olduğunu ortaya çıkarmak için birçok girişimde bulunulmuş, ancak başarılı olunamamıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Bitcoin Borsa Yatırım Fonu ve ETF

Published

on

Bitcoin borsa yatırım fonu

Bitcoin borsa yatırım fonu, borsa yatırım fonlarının popülaritesinin artması nedeni ile bundan yararlanmak isteyen kullanıcıların dikkatini çeken bir fon olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikli olarak ETF ne anlama gelir bunu bilmek gerekmektedir. ETF, performans izlemek üzere oluşturulmuş olan bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yatırımcılar ETF’ler aracılığı ile takip edilmekte olan varlıkların sahibi olmasalar bile yatırımlarını çeşitlendirebilme imkanı sunmaktadır. 

Yatırımları sürekli bir şekilde takip edebilme ihtimali bulunmayan kişiler ve sadece kazançlar veya kayıplar ile ilgilenecek olan kişiler için ETF basit bir alternatif kaynağı olarak yer almaktadır. Bu ETF’lere sahip olan kişiler kripto para yatırımcıları gibi karışık depolama yöntemleri ve güvenlik hususunda endişelenme gibi şeylerle uğraşmak zorunda kalmazlar. 

Bitcoin borsa yatırım fonu

ETF Kullanılmasının Temel Sebebi

ETF kullanan kullanıcıların daha doğrusu yatırımcıların kripto paraların güvenliğini sağlamak maksadı ile yapılması gereken prosedürlerden muaftır. ETF aracılığı ile yatırım yapanlar sürekli bir şekilde kripto para birimlerinin borsalarını takip etmek durumunda da kalmaz. ETF geleneksel borsalar gibi gibi takip edilebilecek bir fondur. 

ETF aracılığı ile yatırım yapan yatırımcılar BTC fiyatlarının düşeceğine dair bir inanç içerisinde olurlar ise kripto paralarını ellerinden çıkararak bu hisseleri açığa sunabilirler. Hisselerin açığa vurulup satılması Bitcoin piyasasında meydana gelebilecek bir olay olarak gözlemlenmemektedir. Coin ve token’lar popülarite kazanmış olmasına rağmen ETF yatırımı ile birlikte yatırımcılar daha anlaşılabilir bir yatırım aracına sahip olacaklardır. 

Bitcoin ETF’lerin piyasaya sunulması oldukça zorlu süreçlerden geçilerek söz konusu olmuştur. Çünkü birçok firma kendi Bitcoin ETF’sini piyasaya sürmek istiyordu. ETF’lerin onaylanmamasının temel sebebi Bitcoin piyasasının manipülasyonlara açık yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. SEC herhangi bir yatırımcı firmanın ETF piyasasına girmesine onay vermemektedir. Yatırımcılar ise ETF’nin getireceği faydalar düşünüldüğü zaman iyimserliklerini koruyarak eninde sonunda buna onay verileceğini düşünmektedir. Son günlerde yayınlanan haberler doğrultusunda düşünürsek Bitcoin ETF alanında bir onaylama olacağını söyleyebilmemiz mümkün. Bu onayın verilmesi ile birlikte yatırımcıların artık bu yollarla açık hisse satışıyla Bitcoin piyasasına dahil olacağını söyleyebiliriz. Bitcoin piyasasının da bu onaylama ile birlikte yükselişe geçeceği öngörülmektedir. 

Continue Reading

Genel

Kripto Para Piyasasının En Çok Konuşulanı FUD Nedir?

Published

on

FUD

Kripto para piyasasını sevmeyen insanların bir koz olarak kullandığı FUD piyasaya adım atmak isteyen kişilerin aklında yer alan soru işaretleri arasındadır. FUD kavramının içeriğini Fear, Uncertainty ve Doubt oluşturmaktadır. Türkçe karşılık olarak ise korku, kararsızlık ve şüphe olarak çevirmemiz mümkündür. Bu kısaltma hem ekonomide hem de siyasette sıklıkla kullanılan kavramlar arasında yer almaktadır. Manipülasyon yolu ile itibar düşürmek maksadı ile medya yolu kullanılarak kitlelere haberler yayılmaktadır. Kripto piyasasında yapılmaya çalışılan şey ise bir hisse senedinin manipüle edilmesidir. 

Kripto piyasası tarihi boyunca gerçekleştirilen en büyük FUD, Bloomberg’in gerçekleştirdiği bir haber doğrultusunda gerçekleşmiştir. Eski tarihte yayınlanmış olan bir haberi yeni tarihli olarak piyasaya sunan Bloomberg, Tether’in ABD yargısı tarafından denetleneceği hususunda bir haber yayınlamıştı. 2018 yılında meydana gelen düşüş Bloomberg’in sunmuş olduğu haber doğrultusunda hızlandırılmıştı. Bu en bariz FUD dönemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. 

FUD

FUD Hangi Yollarla Yapılmaktadır?

Günümüzde iletişim ağlarının gelişmesi ile birlikte FUD yalnızca haber kaynakları ile yapılan bir manipülasyon olmaktan çıkmıştır. Artık FUD en çok sosyal medya aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Hatta WhatsApp gibi uygulamalar aracılığı ile bile FUD yapıldığı gözlemlenmektedir. Bu kavram ile özdeşleşmiş bir haberi FUD gerçekleştirme düşünceniz olmasa bile yaymış olmanız sizi bu manipülasyon sürecinin ortağı olmanız için yeterli bir hamle olacaktır. 

FUD ile amaçlanan şey bu piyasa hakkında tam olarak bilgi sahibi olmayan kişilerin akıllarını karıştırarak yapılacak olan yatırımları büyük oranda engellemeye çalışmaktır. Güvensizlik ortamı oluşturulduktan sonra bu piyasada gerçekleşecek olan satış işlemleri artış gösterecek ve çoğu insan bu piyasadan çıkmaya çabalayacaktır. Böylelikle de Bitcoin fiyatlarında gözle görülür bir düşüş söz konusu olacaktır. FUD kavramına uygun niteliklere sahip bir haberi okuduğunuz zaman aklınızdan çıkarmayacağınız şey 1 BTC’nin fiyatının hala 1 BTC olduğu olmalıdır. 

Bu düşünceye sahip olursanız elinizde bulundurduğunuz coinleri satmak zorunda hissetmezsiniz. Satış işlemi gerçekleşmediği zaman piyasada yaşanacak dalgalanmaların da büyük oranda önüne geçileceği bilinmesi gerekenler arasında yerini almaktadır. FUD düşüncesi ile birlikte bitcoinlerini elden çıkararak büyük oranda kar elde edeceğini düşünen insanlar aslında uzun vadede zarara uğrayacaklarından habersiz olarak işlem gerçekleştirmektedir. Daha önce meydana gelen örnekleri de göz önünde bulundurarak bu hamleye inanacak kişiler somut örnekler ile ikna edilirse kullanıcılar üzerinde kurulan satış baskısı büyük oranda önlenmiş olur. Bu nedenle okuduğunuz haberleri iyice düşünmeden değerlendirmeye tabi tutmamalısınız.

Continue Reading

Genel

Bitcoin Halving Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Published

on

Bitcoin Halving

Bitcoin Halving, dilimize “Bitcoin yarılama” olarak çevrilen bir kavramdır. Bunu anlayabilmek için öncelikle Bitcoin madenciliği hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bitcoin madenciliği, karışık ve zorlu problemlerin madenciler tarafından çözülmesi ile birlikte başarılı olan madencilere Bitcoin verilmesi durumuna denmektedir. 

Halving ise madencilere sunulan ödülün her dört senede bir yarı oranına indirilmesini ifade etmektedir. Bu yarılanma olayı yaklaşık olarak 120 sene boyunca sürecek bir olaydır. Bitcoin Halving sona erecek bir durumdur; çünkü Bitcoin’in en küçük para birimi olarak adlandırılan “satoshi”nin yarılanması mümkün değildir. Ödül bir satoshiye indiği zaman halving duracaktır. 

Günümüze kadar olan süreçte Halving olayı 2 kere gerçekleşmiştir. 2020 yılının ortalarında üçüncü kez bu durumun yaşanacağı bilinmektedir. Bu olayın arkasındaki temel ideolojiye bakarsak enflasyonun sıfırlanmasının hedeflendiğini söyleyebiliriz. 

Bitcoin Halving

Bitcoin Halving Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkilemektedir?

Halving’in gerçekleştiği süreçlerde bitcoin fiyatlarının yükselişe geçtiği gözlemlenmiş bir durumdur. Gözlenen bu durum 2012 ve 2016 yıllarında yarılanmalarda gözlemlenmiştir. Halving gerçekleştikten sonra bitcoin fiyatları iki kriterde yoğunlaşmıştır: Bitcoin üzerinde yaşanan kıtlık ve daha düşük temin edebilme olasılığı ve yarılanmanın gerçekleşmesi ile birlikte madenciliğin zorlu bir sürece giriyor olması. 

Bitcoin madenciliğinin gücünün kırılması için bu uygulamanın yapıldığı bilinmektedir. Bu güç kırılmasaydı yeni blokların üretimi oldukça güç olacaktı ve ağda gerçekleşen işlemlerde yavaşlamalar meydana gelecekti. Böylelikle bitcoin fiyatları oldukça olumsuz etkilenecekti. Ardından madencilerin elde ettiği Bitcoin miktarı yükseleceği için bunları başkalarına satmaya başlayacaklardı ve satışın yapılması ile birlikte Bitcoin oldukça değer kaybedecekti. 

Yukarıda sayılan bu durumun madenciler için olumsuz olacağı düşünülmekteydi. Bitcoin Halving gerçekleşmesine rağmen madencilerin faaliyetinde bir azalma meydana gelmedi. Aksine işlem hızı fazlalaşan ağda bloklar üzerine çalışmalarını sürdüren madencilerin sayısının arttığını söyleyebilmek mümkündür. 2016 yılında gerçekleşen yarılama faaliyeti sonrası iki hafta boyunca Bitcoin fiyatlarında bir durulma gözlemlense de daha sonra Bitcoin fiyatlarının yükseldiği bilinmektedir. 

Madenciler Bitcoin Halving sonrası verilecek olan ödülün yarı yarıya düşürüleceğini bildikleri için Bitcoin fiyatlarının değer kazanması adına çalışmalarını sürdüreceklerdir. 2016 yılında yaşanan durgunluğun 2020 ortalarında yapılması beklenen yarılama faaliyeti sonrası gerçekleşmesi de ihtimaller dahilinde. Fakat madencilerin Bitcoin fiyatlarının değer kazanması adına çalışmalar yürütebilirler. Halving sonrası hızlı yükselişe geçen Bitcoin fiyatlarının 2020 yılında da gerçekleşecek olması beklentiler arasında yer almaktadır. Yani birkaç ay sonra gerçekleşecek bu yarılama faaliyeti sonrası Bitcoin fiyatlarının hızlı yükselişe geçeceğini görebiliriz. 

Continue Reading

Trendler