Connect with us

Genel

Dünyada Kaç Bitcoin Milyoneri Var?

Published

on

Kripto para piyasasında fiyatlar aniden yükselebilir veya düşebilir. Bu hızla değişen pazara uyum sağlamanın en iyi yollarından biri, bu sektördeki gelişmeleri düzenli olarak takip etmektir. Bitcoin ağındaki kullanıcıların isimsiz olması nedeniyle, bunları kimin kullandığı tam olarak bilinmemektedir.

Ancak, araştırmalar sonucu bu isimler hakkında daha fazla bilgi edinilebilir. Bu adreslerin adsız olmasına rağmen, hangi adreste kaç bitcoin bulunduğunu ve hangi adreste hangi işlemlerin yapıldığını görebilirsiniz. Bu da bize dünyada kaç bitcoin milyonerinin olduğunu bulmamızı sağlar. Mevcut verilere göre, şu anda dünyada 16.000’den fazla bitcoin milyoneri var. Bu isimlerin hesabındaki toplam maddi değer 1 milyon dolar veya daha fazlasıdır.

Hızla büyüyen coin para birimi ve Blockchain teknolojileri, dünyadaki pek çok hükümet ve şirket için ilgi konusu haline gelmektedir Önde gelen şirketler, birkaç yıl boyunca milyarlarca dolara dönüşen kripto para birimlerini yakından takip ederler. Ayrıca, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan çeşitli nedenlerle şifreleme para birimini destekler ve kullanır. Bu Bitcoin milyonerlerini kısaca tanıyabiliriz.

1xBit
Bitcoin Milyoneri

Gavin Andersen – 6 Milyon Dolar

6 milyon dolarlık serveti olan Gavin Andersen, bitcoin servet listesinde 10. sırada. Satoshi Nakamoto, Bitcoin geliştiricisi olmasına rağmen, Andersen bu para birimini bugünkü haline getirmede en etkili isimlerden biridir.

Yifu Guo – 15 Milyon Dolar

New York Üniversitesinde bir öğrenci olan Yifu Guo, dünyadaki bitcoin bitcoin işlemleriyle farklı şekilde övülmekte ve blok zincirine eklenmektedir. Bu işlemi yapan madenciler de vardır. Madenciler, süreci başarıyla tamamlar tamamlamaz bitcoinleri ödüllendirir. Guo, madencilik bitcoinleri için bir cihaz geliştirmiştir. Sonra da yeni bitcoinleri şirketlere satmaya başlamıştır.

Winklevoss Kardeşler – 33 Milyon Dolar

Tyler ve Cameron Winklevoss, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile açılan davadan sonra öne çıkan ikizlerdir. Bu ikiz kardeşler, Zuckerberg’in Facebook’u kurarken kendi fikirlerini çaldıklarını ve tazminat olarak milyonlarca dolar kazandıklarını iddia etmişlerdir. İki kardeş, tazminatlarının küçük bir kısmını bitcoin’e yatırmışlardır. Şimdi bu ikili, 33 milyon dolarlık bitcoin sahibidir.

Tony Gallippi – 60 Milyon Dolar

Girişimci Tony Gallippi, bitcoin listesinde 7. sırada yer alıyor. Gallippi, Bitcoin ödeme sistemini kuran ilk şirketlerden biriydi. Gallippi BitPay bu türün en popüler örneklerinden biridir. Dünyanın dört bir yanındaki birçok insan, bitcoin depolamak ve bitcoin ile ilgili işlemleri yapmak için Gallippi’yi kullanıyor.

Jerid Kenna – 90 Milyon Dolar

Eski bir ABD Donanması subayı olan Kenna, sikke başına sadece 20 sent için bitcoin almıştır. Birkaç yıl sonra ağır yatırım yapmıştır. Kenna’nın bitcoin’den elde ettiği gelirin 90 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Kenna, şimdi Kolombiya’da bitcoin kabul eden bir bira fabrikası işletiyor.

Dave Carlson – 105 Milyon Dolar

Dave Carlson, en zengin Bitcoin madencilik isimlerinden biridir. Carlson küçük adımlarla başladığı madencilik alanında bir miktar ilerleme kaydetmiştir. Carlson’un şu anki kazancının 105 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Charlie Shrem – 135 Milyon Dolar

Charlie Shrem belki de en etkileyici bitcoin milyoneridir. Shrem oldukça ucuz olduğu dönemlerde birçok bitcoin almıştır. 22 yaşında, bir Bitcoin değişimi olan BitInstant’ı kurmuştur.

Roger Ver – 156 Milyon Dolar

Eski bir politikacı olan Roger Ver, Shrem’in yakın bir arkadaşıdır. Ver bir zamanlar Amerika’da yaşayan sıradan bir insandı. Şu anda Japonya’da yaşayan Ver, en önemli Bitcoin destekçilerinden biridir.

Ross Ulbricht / FBI – 300 Milyon Dolar

Adsız yapısı, işlemlerin izlenmesini kısmen imkansız kılıyor. Bu pazarlardan ilki, Ross Ulbricht tarafından kurulan İpek Yolu’dur.

Satoshi Nakamoto – 3,3 Milyar Dolar

Beklendiği gibi, Bitcoin’i geliştiren kişi veya insanlar Bitcoin milyonerleri listesindeki ilk kişidir. Satoshi Nakamoto, Bitcoin geliştiricisinin en önemli ismi olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdiye kadar, kim olduğunu ortaya çıkarmak için birçok girişimde bulunulmuş, ancak başarılı olunamamıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Çin’in Blockchain Harcamaları 2023 Yılına Kadar 2 Milyar Dolara Ulaşacak

Published

on

Andorra blockchain

International Data Corporation’ın araştırmasında şok edici rakamlar ortaya çıktı. Araştırmaya göre, Çin’in blockchain harcamalarının 2023 yılına kadar 2 milyar doları aşacak.

2019 yılının 4. çeyreği biterken, Çin’de blockchain’in benimsenmesi ile ilgili dikkat çekici açıklamalar yapıldı. 25 Ekim’de Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkesinin blockchain teknolojisinin sunduğu tüm avantajlardan yararlanması gerektiğini ilan etti. 6 Kasım’da Çinli gözlemcilerin ortadan kaldırmayı planladıkları hash madenciliği devletin tehlikeli faaliyetler listesinden çıkarıldı. Dün, küresel düşünce kuruluşu International Data Corporation (IDC), bu ani U dönüşünün avantajlarını açıkladı.

Xinhua Haber Ajansı’na göre, iç piyasadaki blockchain harcamalarında 2020 ve 2023 yılları arasında hızlı bir gelişme olacak. Toplam endüstriyel maliyetlerin bu dönemin sonuna kadar 2 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2023 yılından önceki bu beş yıllık süre içerisinde bileşik yıllık büyüme hızının (CAGR) % 65,7 olacağı öngörülüyor.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, endüstriyel alanların büyük çoğunluğu, % 25-30’luk bir CAGR yaşar ve bu muhteşem bir büyüme anlamına gelir.

Analistler ayrıca Çin’in blockchain girişimlerini çeşitlendireceğini tahmin ediyor. Bugün itibariyle, çoğu bankacılık şirketi B2B kullanımında blok zinciri teknolojisinin durumunu araştırmıştır. Bir yandan ayrık üretim, perakende satış, profesyonel hizmetler ve süreç üretimi, artması öngörülen blockchain harcamalarının en önemli katalizörleri arasındadır.

Hükümet’ten Yeşil Işık

Bu tahminin Pekin yetkilileri ile blockchain arasındaki ilişkilerdeki anlaşmaya mükemmel bir şekilde uyduğu herkesçe bilenen bir sır. Çin’in liderliği, blok zincir teknolojisinin teknolojik yenilik ve dijital dönüşümün yeni bir aşaması olarak önemini vurguladı ve sektördeki gelişmeyi hızlandırmak için daha fazla çaba sarf etti.

Bununla birlikte, IDC ekibinden bir araştırmacı olan Xue Yu’ya göre, resmi onay sektördeki blockchain teknolojisinin uygulamalarını ve sektördeki hızlı büyümeyi hızlandıracak.

Bu açıklamaya rağmen, Çin yasalarının blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri için katı olmaya devam ettiğini belirtmekte fayda var. Örneğin, Çin ilk kripto para tekliflerini yasakladı ve kripto ile ilgili faaliyetlere karşı saldırgan bir tavır sergiledi.

Continue Reading

Genel

Starbucks Bakkt’ın Ödeme Hizmetiyle Bitcoin Kabul Edecek

Published

on

Bakkt Bitcoin

Starbucks, yaklaşmakta olan Bakkt’in kripto para ödeme hizmetinin ilk lansmanı olacak. Bu olay, Starbucks’ın doğrudan Bitcoin ödemelerini kabul edeceğini bildirmesinden aylar sonra geldi. Şimdi ünlü kahve zincirinin, yakında Bakkt’ın ticari portalı üzerinden bitcoin ödemelerini kabul etmeye başlayacağı öngörülüyor.

Bakkt’ın tüketici uygulaması ve ticari portalı Temmuz 2020’den itibaren çevrimiçi olacak

New York Menkul Kıymetler Borsası Ana şirketi ICE, Bitcoin vadeli işlem borsa platformunu kurdu. Bakkt, test ettikleri kripto para ödeme uygulaması ticari portalın Temmuz 2020’de kullanıma sunulacağını belirtti.

Bakkt’ın baş ürün sorumlusu Mike Blandina bunun kripto para birimlerinin değerini denemek ve kilidini açmak için bir hareket olduğunu belirtti. Piyasaya sürüldüğünde yavaş bir başlangıçtan sonra, Bakkt ivme kazandı ve işlem hacimlerine yeni kayıtlar koyuyor.

1xBit

Geçmişte, kripto meraklıları, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin genel olarak benimsenmesi konusunda şüphecilerdi. Görüş ise dijital para birimlerinin halkın onları düzenli olarak kullanmaya başladıktan sonra yaygın hale gelmesidir. Perakende satış yerleri henüz Bitcoin ve diğer dijital varlıkları tam olarak kabul edemediğinden bu iddialar doğru olabilir.

Starbucks için Yenilikçi Bir Hamle

Bununla birlikte, senaryo, Starbucks’ın elverdiği ölçüde değişmek üzere olabilir. Starbucks, tüm dünyaya yayılmış 30.000’den fazla satış mağazası ile kahve zinciri sektöründe dünyanın en büyüğüdür. Bu nedenle, Bakkt, kripto para birimi alanında yenilikçi bir hamle olacaktır. Bitcoin ödemelerinin Starbucks tarafından kabulü, dolaylı olmasına rağmen, diğer perakendecileri de bunu benimsemesine teşvik edecektir.

Kripto para biriminin benimsenmesini teşvik etmenin bir yolu olarak vadeli işlemler borsası, sıradan kullanıcıları etkileyen acı noktalarından yararlanmaktadır. Bakkt’a göre, bu, esnaflar için hızlı bir çözüm süresi içerecek.

Dijital varlıklar, Visa ve MasterCard gibi ödeme platformlarına kıyasla dezavantajlı durumda. Örneğin geleneksel ödeme platformları işlemleri Bitcoin’den daha hızlı işler ve saniyede daha fazla işlem gerçekleştirir. Bu engelin bir çözümü ile Bakkt, bu eski ödeme sistemlerine rekabetçi bir alternatif sunmuş olacak.

Continue Reading

Genel

Simetrik ve Asimetrik Kriptografi Kıyaslaması

Published

on

simetrik ve asimetrik kriptografi

Kriptografik sistemler şu anda iki ana araştırma alanına ayrılmıştır: simetrik ve asimetrik kriptografi. Asimetrik şifreleme için iki ana yöntem vardır: asimetrik şifreleme ve dijital imzalar. Her ne kadar bu fark ilk bakışta basit olsa da, iki şifreleme yöntemi ile nasıl kullanıldığı arasındaki fonksiyonel farkları tanımlar.

simetrik ve asimetrik kriptografi

Şifreleme Anahtarlarını Anlamak

Şifrelemede şifreleme algoritmaları, bir bilgi parçasını şifrelemek veya şifresini çözmek için kullanılan anahtarları oluşturur. Örneğin, eğer Alice Bob’a simetrik şifreleme ile korunan bir mesaj gönderirse, Bob’un mesajın şifresini çözmesi için Alice’in şifrelemek için kullandığı anahtarı kullanması gerekir. Bu, eğer bir saldırgan bir anahtara erişirse, şifreli bilgiye de erişebileceği anlamına gelir. 

Simetrik Şifreleme Nasıl Çalışır?

Simetrik şifreleme şemaları, iki veya daha fazla kullanıcı tarafından paylaşılan tek bir anahtara dayanmaktadır. Aynı anahtar düz metni şifrelemek ve şifresini çözmek için kullanılır (şifreli bir mesajı veya veri parçasını temsil eder). Şifreleme işlemi, düz metin (girdi) şifreleme adı verilen bir şifreleme algoritması aracılığıyla iletilerek şifreli metin (çıktı) oluşturulmasından oluşur.

Simetrik şifreleme sistemlerinin güvenliği, karşılık gelen anahtarı kaba kuvvet kullanarak değerlendirmenin ne kadar zor olduğuna dayanmaktadır. Örneğin, geleneksel bilgisayar donanımını kullanarak 128 bitlik bir anahtarı değerlendirmek milyarlarca yıl alır. 256-bit tuşlar genellikle kuantum bilgisayarların kaba kuvvet metodu ile yapılan saldırılara karşı çok güvenli ve teorik olarak dayanıklı olarak kabul edilir.

Blok şifreleri grup verilerini belirli bir büyüklükteki bloklara ayırır ve her blok uygun anahtar ve şifreleme algoritması kullanılarak şifrelenir (örneğin, 128 bit düz metin, 128 bit kodlanmış metne şifrelenir). Öte yandan, akış şifreleri, düz metin verilerini bloklar halinde şifrelemek yerine 1 bitlik artışları şifreler (1 bitlik düz metin, aynı anda 1 bitlik şifreli metin olarak şifrelenir).

Simetrik Ve Asimetrik Şifreleme Karşılaştırması

Bir anahtar kamuya açık (genel anahtar) ve diğer özel (özel anahtar) olabilir. Asimetrik şifrelemede kullanılan genel ve özel anahtarlar bir dereceye kadar matematiksel olarak ilişkili olduğundan, daha kısa simetrik anahtarlara eşdeğer koruma sağlamak için anahtarların kendilerinin daha uzun olması gerekir.

Modern Bilgisayar Sistemlerinde Kullanılır

Simetrik şifreleme algoritmaları, birçok modern bilgisayar sisteminde veri güvenliğini ve kullanıcı gizliliğini arttırmak için kullanılır. Simetrik donanım şifreleme programları tipik olarak 256-bit anahtar boyutuna sahip özel bir Gelişmiş Şifreleme Standardı tipi olan AES 256’yı kullanır.

Birçoğunun inandığının aksine, Bitcoin blok zincirinin şifreleme kullanmadığı unutulmamalıdır. Temel karışıklık, ECDSA’nın şifreleme, dijital imza ve sözde rasgele veri üreteçleri gibi birçok iş için kullanılabilecek eliptik eğri kriptografisine (ECC) dayanmasıdır.

Continue Reading

Trendler