Connect with us

Haber

Blockchain Teknolojisi ile Bir Arama Motoru, Google’ı Değiştirir mi?

Published

on

Geçtiğimiz hafta, Google’ın blockchain teknolojisinin en aktif destekçileri arasında yer aldığı bildirildi. Google, 2012 yılından beri blockchain sektöründe toplam 140 milyar dolarlık özsermaye yatırımına imza attı. Akılda kalan soru ise, neden Google doğrudan arama işlevselliğine blockchaini inşa etmedi veya eklemedi?

Google arama pazarını tekelleştirdi ve şimdi masaüstünün yaklaşık yüzde 80’ini ve mobil aramaların yüzde 95’ini kontrol ediyor. Aslında, Google, her saniyede 40.000’in üzerinde arama sorgusu gerçekleştiriyor ve bu, günde 3.5 milyar arama ve yılda 1.2 trilyon arama içeriyor. Hizmet, internet tabanlı ekonomimizin yönünü çarpıcı biçimde şekillendiren son derece etkili bir rol olan “dijital dünya bekçisi” olarak etkili bir şekilde hizmet ediyor.

 

Matthew Hodgson, TechCrunch’da “İnternet ve internetin orijinal amacı, hatırlarsanız herkesin eşit derecede insanlığa katkıda bulunabileceği ortak tarafsız bir ağ kurmaktı” diye yazdı. “Fakat şimdi Microsoft’tan Skype, Apple’dan Facetime ve Duo ile Google var. Her büyük şirket kendi kabarcıklarında sıkışan kendi eşdeğer hizmetlerine sahip. Bu hizmetler harika olabilir, ancak internetin inşa edildiği rüya yıllarında, tam olarak hayal ettiğimiz şey bu değildi “dedi.

1xBit

Hodgson tarafından bahsedilen konglomera, dijital dünyayı ele geçirdi. En önemli bilgilerimize ve gizli verilerimize erişimi kontrol ediyorlar. Bununla birlikte, Hodgson, “web’i bu vizyona geri getiren bir hareket var, hatta web’in doğuşundan bazı önemli figürleri de içeriyor” diyor. Buna Merkezi Olmayan Web veya Web 3.0 deniyor ve internette herhangi bir tek ‘merkezi’ örgütlenmeye bağlı olmayan hizmetleri oluşturmak için ortaya çıkan bir eğilim ile açıklanıyor.

Merkezi veri tabanlarının rekabet edemediği bilgileri depolamak için dağıtılmış, blockchain tabanlı bir sistem kullanmanın güvenlik ve verimlilik avantajları vardır.

Artık bir bilimkurgu parçası ya da saçma bir televizyon şovunun parçası değil, merkezi olmayan bir internet kaçınılmaz olarak gerçek haline geliyor. Ortaya çıkan yeni blockchain kökenli girişimler, bu yeni merkezi olmayan ekosistemin farklı bileşenlerini oluşturduklarından, dağınık bir ekonominin tam potansiyelini anlamaya başlıyorlar.

Presearch, “topluluk üyelerine, platformun kullanımı, katkısı ve tanıtımı için Araştırma Arayanlar kimliklerini ödüllendiren” açık, merkezi olmayan bir arama motoru geliştiriyor.

Google’ın aksine, Presearch’in merkezi olmayan arama modeli “açık ve şeffaf sıralama faktörlerini kullanacak ve içerik yaratıcıların bir oyun sahasına erişmesini sağlayacak; kullanıcıların hangi verilerin kullanılacağına karar verecektir”. Bu ölçekli bir proje, arama pazarını önemli ölçüde bozabilir.

Merkezi olmayan sistemleri oluşturmak için blockchain gücünden yararlanan kuruluşlar, diğer alanlarda ki düzenleri bozmaya hazırlanıyor.

Gezegenler arası dosya sistemi için kısa olan IPFS, fintech topluluğundan önemli miktarda ilgi gördü. Son zamanlarda yayınlanan bir Wired makalesinde, IPFS’nin arkasındaki fikir, web tarayıcılarının ziyaret ettikleri sayfaların kopyalarını saklaması ve ardından web sunucuları olarak çifte görev yapmasıdır. Bu şekilde, orijinal sunucu kaybolursa, sayfayı ziyaret eden kullanıcılar bunu dünyayla paylaşmaya devam edebilir.

Wired, bu modelde “yayıncılar daha fazla dayanıklı olur ve okuyuculara önem verdikleri içeriği desteklerler. Sonuçta, IPFS ekibi ve diğer gruplardan oluşan bir grup, herhangi bir merkezi sunucunun çalıştırılmasını gerektirmeyen etkileşimli uygulamaların Facebook çizgileri boyunca oluşturulmasını mümkün kılmayı umuyor “dedi.

Daha fazla tüketici ve işletme, merkezi olmayan ekonomiye girdikçe, hangi projelerin yaygınlaştığını hızlı şekilde görmek ilginç olacaktır. Dünyanın Google’ları, blockchain gibi sınır teknolojilerini daha sonra ertelemeye değil de, önemli sermaye yatırımları yapıyor. Yarış başlasın.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Kuzey Kore Kendi Kripto Para Birimini Geliştiriyor

Published

on

Kuzey Kore’den bir rapora göre, Kuzey Kore kendi şifreleme para birimini geliştirmenin ilk aşamalarında. Bir hükümet temsilcisi kripto para biriminin amacının “uluslararası yaptırımlardan kaçınmak ve ABD’nin egemen olduğu küresel finansal sistemi atlatmak” olduğunu söyledi.

Yetkili, “Tokenin oluşturulmasında hala çok erken aşamadayız. Şimdi, token’a değer katacak malları inceleme aşamasındayız,” dedi. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Kültürel İlişkiler Komitesi’nin özel bir temsilcisi olan Alejandro Cao de Benos ayrıca, yaratılacak kripto para biriminin bir kazanç olmayacağını, bunun yerine “daha çok bitcoin veya diğer kripto para birimleri” olacağını söyledi.

Kuzey Kore hükümeti kripto para birimlerine yabancı değil. Bu yılın başlarında, ülkedeki siber saldırganlar tarafından fiat ve kripto para olarak toplam 670 milyon dolar çalındığı iddia edildi.

1xBit
Continue Reading

Haber

O Takım Formasının Üstünde Bitcoin Logosu Taşıyor

Published

on

Bitcoin Watford

Spor bahis sitesi Sportsbet.io ile yapılan marka ortaklığının bir parçası olarak, bir Premier League futbol takımı olan Watford FC oyuncuları, formalarının üstünde Bitcoin logosunu taşıyor. Ekibe göre, “logo, Bitcoin hakkında farkındalığı artırmak ve halkı kripto para birimleri kullanmanın yararları konusunda eğitmek için daha geniş bir kampanyanın parçası.”

“Kripto topluluğu, başladığımızdan bu yana bizi çok destekledi. Bu nedenle Bitcoin logosunu omuz üzerine koymak, kripto para topluluğuna desteğimizi göstermenin güzel bir yolu gibi…”

Sportsbet.io Pazarlama Müdürü Justin Le Brocque

Le Brocque, “Biz ve bizim gibi başkalarının karşılaştığı en büyük zorluklardan bazıları; farkındalığı arttırmak, kriptoların etrafında ortak, mitleri dağıtmak ve halkı kripto para birimleri tarafından sunulan avantajlar ve fırsatlar konusunda eğitmek.” dedi.

Continue Reading

Haber

Twitter CEO’sundan BTCPay’e 100 Bin Dolar Hibe

Published

on

Jack Dorsey Bitcoin

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in kurucusu olduğu, halka açık Square Crypto şirketi, Bitcoin’in günlük bir para birimi olarak tanıtılmasına yardımcı olmak amacı ile yaptığı ilk hibeyi açıkladı.

Şirket, Bitcoin’in güvenliğini, ölçeklenebilirliğini ve elverişliliğini artıran açık kaynaklı yazılım geliştirmeyi desteklemek için BTCPay Vakfı’na 100.000 dolar hibe ediyor.

Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey, bu yılın başlarında Bitcoin odaklı bir girişim olarak Square Crypto‘yu tanıttı. Vakfın, ürün BTCPay Sunucusu için ilk hibenin Bitcoin geliştiricileri için çoğundan biri olması bekleniyor.

1xBit

Jack Dorsey şu açıklamalarda bulundu;

“BTCPay, açık kaynaklı bitcoin projeleri hakkında sevdiğimiz her şeyi temsil ediyor. Topluluğumuzun ideallerini örneklendirir ve tüccarların bitcoin kabul etmelerine, özel anahtarlarını kontrol etmelerine ve kripto paraları kendilerinin onaylanmasına izin vererek evlat edinmeyi teşvik eder. Ayrıca BTCPay, kullanıcı deneyiminden ödün vermeden veya üçüncü taraflara ihtiyaç duymadan, bitcoin için güvenilir ve güçlü gerçek dünya uygulamaları yaratıyor.

Herkes açık kaynaklardan, çoğunlukla maddiyat gerektirmeyen yöntemlerden yararlanıyor. Bitcoin’in yaygınlığı arttıkça, mevcut ödeme şirketlerinin bir seçim yapması gerekiyor: uyum sağlama veya geride bırakma. Square, yerini benimsemiş ve değişime adapte olarak var olmaktadır.”

Square’in yaptığı açıklamaya göre bu herhangi bir rakibe yapılan bir yatırım değil, paranın geleceğine yapılan bir yatırım. Square Crypto’nun Bitcoin’i desteklemesi, en son teknolojiye sahip teknoloji markalarından biri olan Cash App’in geliştiricisi Square’in desteğini temsil ediyor.

Ağustos ayında Square’in konferansında konuşan Dorsey, şirketin hızla büyümesini vurguladı.

“Cash App ekosistemi beklentilerimizi aşmaya devam ediyor. Nakit Uygulama geliri sadece üç yıl içinde, Bitcoin hariç, temel olarak sıfırdan 135 Milyon Dolar’a ulaştı. Seni seviyoruz Bitcoin. Ve 3,5 milyon müşterinin Haziran ayında Cash Kart kullandığını ve genellikle haftada birkaç kez Bitcoin satın aldığını gördük. ”

Kazanç raporuna göre, Bitcoin, Cash App’ın 2019’ın ikinci çeyreğinde toplam gelirinin 260 milyon ABD Doları’nın yaklaşık yarısını, BTC satışlarında 125 milyon ABD Doları’nın neredeyse ilk çeyreğinin rekorunu iki katına çıkardı.

Continue Reading

Trendler