Connect with us

Analiz

Borsa Krizi Kripto Para Piyasalarını Nasıl Etkileyecek?

Published

on

Geçtiğimiz birkaç gün içinde ve özellikle son 24 saat içinde Wall Street’teki haberler, iyimserlikten düpedüz iç karartıcı duruma geçti. Bazı makaleler, durumun büyük düzeltme işleminin devam ettirilmesine değil de yapılmasına değil, düzeltmenin “çok yıllı bir ayı piyasasına” yöneldiğini yorumluyor. Durumdaki değişim ürkütücü ve bu durum kripto pazarı tarafından neredeyse tamamen taklit edildi. Bu oyunun izlenmesi iki sorunun ortaya çıkmasına neden oldu: Birincisi, “Geleneksel finansal piyasalar ile kripto pazarları arasındaki korelasyon ne kadar güçlü?” ve ikincisi, “Eğer bir korelasyon varsa, bugünkü borsa krizinin kripto paralar için etkisi ne olur?”

Korelasyon Sorusu

Kripto pazarlarını niteliksel olarak ilişkilendirmek için pek çok girişimde bulunuldu ve hatta nedensellik de söz konusuydu. Eski birkaç eski makaleden başka bir şey bulamadım. Bu konuda bulabileceğim en iyi kaynak, ücretsiz şifreleme veri görselleştirme aracı Sifr Data‘ydı. Diğer görselleştirmeler arasında, çeşitli varlıklar arasındaki z-puanları ve p-puanlarının korelasyonlarını gösteren bir kripto para korelasyon matrisi var.

İlk tablodaki sayılara z-puanları denir. İki veri kümesi arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü temsil eder. Daha yüksek bir mutlak z-puanı daha fazla korelasyon anlamına gelirken, daha düşük bir mutlak z-skoru daha az bir korelasyon anlamına gelmektedir. Sayının pozitif veya negatif olup olmadığı ilişkinin doğrudan veya ters olup olmadığını gösterir:

1xBit

S-P 500, z-puanından dolayı Bitcoin ile “zayıf bir pozitif ilişki” içeriyor. Bu pek ilginç değil ve bizim matriste göre istatistiksel olarak anlamlı da değil. Şimdi, yukarıda bahsettiğim diğer rakam olan VIX z-puanına bakalım. -0.31, onu “ılımlı bir negatif ilişki” haline getiriyor. VIX, borsadaki oynaklığın endeksidir ve “korku endeksi” olarak da adlandırılır. Bu, VIX ve Bitcoin arasında kesin bir ters korelasyon olduğu anlamına gelir.

Bu son derece ilginç bir bulgudur. Doğruysa, pazarlardaki korku azaldığında, bitcoin fiyatının artması anlamına gelir. Tersine, korku arttıkça bitcoin fiyatı düşer. Bu, Bitcoin’i risk-off yatırımları olarak kabul edilen altın gibi, daha muhafazakâr yatırımlara karşı bir yatırım riski haline getirir.

Korelasyon Kendiliğinden Çalınır

Bu korelasyon göz önüne alındığında, VIX’te bu yükselişe neden olan son piyasa trendlerini analiz edelim (bugün %115 arttı) ve burada neler olduğunu anlamaya çalışalım. Bugün, Dow Jones 130+ yıllık tarihinde alınan önlemlerde, en büyük tek noktadan oluşan 1,175 puanını düşürdü. Bununla birlikte, son meteorik yükseliş yüzünden  %4,6’lık bir düşüş oluşturdu. Bunun pazarlar için ne anlama geldiğinin bir ölçüsü olarak, Dow Jones’un 2018’de yapılan tüm kazançları tersine çevirdiğini söyleyebiliriz. Ne yazık ki, bugün Dow Jones, DAX (Almanya merkezli), FTSE (İngiltere merkezli) ve S & P (ABD merkezli) ile son günlerde keskin bir düşüş yaşayan tek endeks değildi. Buna, kripto piyasalarına bakarak, son haftalardaki %45’lik düşüş, VIX’in neden tırmanmakta olduğunu ve korkunun pazarı yönlendirdiğini görebilirsiniz.

Bütün bunlara neden olan ne?

Herkesin bir teorisi vardır, fakat oldukça sinir bozucu iki neden var. Öncelikle Federal Rezerv’in ABD hükümetinin ve Amerikalıların borcunu ödediği faiz oranlarını belirleyen 10 yıllık getiri oranı yakın zaman önce arttı. Daha yüksek faiz oranları, tüketici harcamalarının azalmasına ve enflasyonun yükselmesine neden olabilir. Bu, çok önemli ekonomistler / eski Fed Başkanı ile birleşerek “çok yıllı ayı pazarı”na girdiğimizi beyan ederek VIX’i çatıya attı. Kripto dünyasında bu korku havası, son fiyat düşüşü, kripto para alanında kötümser, panik yatırımcıları ve genel FUD ile birleştirildiğinde, uzun ayı pazarı haline gelebilecek şeylerlebir sonuca varıyorsunuz.

Umut muhtemelen yapabileceğinizin en iyisidir. Şu an bildiğimiz gibi: Piyasa duyarlılığı, her şeyden çok kripto para birimlerinin fiyatını yönlendiriyor. Önümüzdeki bir kaç haftanın ilginç olaylara gebe olduğunu düşünüyorum…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Analiz

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Ne Kadar Sürecek?

Published

on

bitcoin 2019 tahmini

Bitcoin en son 2 yıl önce ulaştığı baskınlık seviyelerine doğru ilerliyor.

Özellikle hem çıkarken hemde düşerken bu baskınlığın artıyor olması altcoinleri ciddi anlamda etkiliyor. Yazıyı yazdığımız saatlerde bitcoin baskınlığı %70 seviyesinde. Analistler yakın zamanda aktif hale gelmesi beklenen BAKKT ile bu yükselişin sürebileceğini düşünüyor.

Kripto paraların babası Bitcoin 10.300-10.400 Dolar bandında seyrediyor şuan. Son zamanlarda oldukça hareketli bir grafik izleyen bitcoinin piyasa baskınlık oranında ise herhangi bir düşüş yaşanmadı. Bu değişken altcoin fiyatlarının geleceği adına önem arz ediyor. Zira baskınlığı sürekli artan bir btc karşısında yatırımcılar altcoinlere girmeyi tercih etmiyorlar.

1xBit

Hatılayacağınız üzere 2017 Aralık ve 2018 Ocak aylarında yaşanan efsane altcoin boğasında bitcoinin baskınlık oranı %30’lara kadar çekilmişti. Josh Rager’a göre de “Bakkt’ın gelişi ile de bitcoinde hareketler yaşanacak ve baskınlık düşmeyecek”

Max Keiser’in dün twitter hesabından yaptığı açıklamada “Üzgünüm, altcoin’ler asla geri gelmeyecek” ifadesini kullandı. Her şeye rağmen altcoin holder’ları umudunu kaybetmişe benzemiyorlar.

Continue Reading

Analiz

Altcoin Market Fiyatları Nereye Gidiyor?

Published

on

Altcoin

Altcoin hareketli ortalama grafiklerine bakıldığında önemli düşüşler görülüyor. İlk 10 altcoin’in 200 günlük hareketli ortalamanın altında seyrediyor oluşu endişe oluşturuyor.

CMC verilerine göre market cap değeri en büyük olan ilk 10 kripto paranın düşüş trendini sürdürdüğünü görüyoruz. Coindesk yazarı olan Sebastian Sinclair bu konuda bizi uyarıyor. Ether, XRP, Bitcoin Cash, Litecoin, Binance Coin, EOS, Bitcoin SV’nin 200 günlük hareketli ortalama olarak (MA) ifade edilen ortalamanın altında olduğunu ifade etti.

Analistlere göre bu durum altcoinler için tehlikeli bir döneme işaret ediyor. 200 günlük hareketli ortalamanın altında seyreden grafiklerde genellikle aşağı yönlü hareketin ivmelenebileceği düşünülmektedir. Grafiklerden anlaşılan son dönemde trade ve holder’ların bitcoine yöneldiğini görüyoruz.

1xBit

Piyasanın başını çeken bu coinler temmuz ayı başından bu yana bu ortalama çizginin altında seyrediyordu. Elbette piyasada oluşacak olumlu bir hava sonucunda, merakla beklenen altcoin boğa sezonunun açılması da mümkün. Teknik analiz çoğu zaman trend takibinde işimize yaramasına rağmen, çeşitli pisikolojik faktörlerin etkisiyle grafiklerin aksi yönde ilerlemesi de mümkün. Son dönemde özellikle ortaklık, yazılım, kullanım gibi alanlarda gelişmeler duyuran coinlerde ani yükselişler gördük.

Continue Reading

Analiz

Bitcoin Fiyatı Düşerken Altcoinler Karışık Sinyaller Veriyor

Published

on

Kripto Para Bitcoin

11 Ağustos Pazar – ilk 20 kripto para biriminde, bugün Bitcoin (BTC) bazında ani bir düşüş olduğundan dolayı, büyük ölçüde kırmızı bir hareket gözlemleniyor.

Coin360

Coin360 Verileri

Coin360 verilerine göre Bitcoin fiyatı şu anda %4.62 düştü ve 11.370 $ seviyesinde işlem görmekte. Haftalık çizelgeye bakıldığında ise BTC yaklaşık %5,5 yükselmiş durumda.

Bitcoin 7 Günlük Fiyat Grafiği

Bitcoin 7 Günlük Fiyat Grafiği

Ethereum (ETH) şu anda 21,9 milyar dolar olan pazar hacmiyle, en büyük altcoin olma durumunu elinde tutuyor. İkinci en büyük altcoin, Ripple (XRP), basın zamanında 12.45 milyar dolarlık bir piyasa hacmine sahip.

1xBit

Coin360 verileri, ETH’nin son 24 saat içinde değerinin yaklaşık %2,63 oranında azaldığını gösteriyor. Şuan ETH, 206 $ civarında işlem görüyor. Haftalık bazda ise Ethereum yaklaşık %6.82 düşük durumda.

XRP, son 24 saat içinde %2,18 oranında geriledi ve şu anda yaklaşık 0.296 $ seviyesinde işlem görüyor. Haftalık bazda ise değeri yaklaşık % 5,62 azaldı.

İlk 20 kripto para birimi arasında, Cardano (ADA) ve Chainlink (LINK), sırasıyla %10.46 ve %5.46 ile gün içerisinde en fazla değer kazanan altcoinler oldu.

Tezos (XTZ), Coinbase’in kriptoya desteğinin açıklanmasının ardından bu haftanın başlarında bir fiyat artışı yaşarken, XTZ, ilk 20 kripto para birimi arasında, %5’in üzerinde düşüşle en büyük kayıbı yaşayan altcoin oldu.

Kripto para birimlerinin mevcut toplam piyasa kapitalizasyonu, bir hafta öncesinden yaklaşık %1,2 daha yüksek olarak 294,2 milyar dolar seviyesinde.

Continue Reading

Trendler