Connect with us

Madencilik

Bulut Madencilik Nedir? (Cloud Mining)

Published

on

Bulut Madencilik Nedir? Genellikle ingilizce, colud mining olarak karşılaştığımız bulut madencilik konusuna bu yazıda değineceğiz.

Madencilik Nedir adlı yazıda belirtildiği gibi, coin mining işinin zorluk seviyesi gün geçtikçe artmakta ve şahısların elinde bulunan madencilik ekipmanları ilk başladıkları zamanlardaki kazancı sağlamamakta. Bunun sonucunda belli süre sonunda artık eldeki mining cihazları zarar yazmaya başlıyor ve şayet madenciliğe devam edilecekse cihazların üst modellerinin alınması gerekiyor. İşin bir diğer kötü tarafı da şu ki, elinizdeki mining cihazlarını aldığınız fiyattan çok daha ucuz fiyatlara ikinci el olarak satıyorsunuz. Çünkü zorluk seviyesine bağlı olarak kazanç oranı düştüğü için alıcılardan da talep belirgin şekilde düşüyor.

Madencilik yapmak istiyorsunuz fakat; kurulum, cihaz yenileme, elektrik masrafı gibi bir sürü ayrı dert ile uğraşmayı göze alamıyorsanız, işte burada devreye bulut madencilik (cloud mining) şirketleri devreye giriyor.

Peki Nedir Bu Bulut Madencilik (Cloud Mining)?

Bulut madencilik, büyük coin mining şirketlerinin kurduğu bir sistem arkadaşlar. Yani kısaca olay şu; Yüzlerce, binlerce mining ekipmanı bulunan ve sadece coin madenciliği yapılan mining farmları (madencilik çiftlikleri) bulunan şirketler, şahıslara bu cihazlardan hash gücü kiralıyor. Yatırım miktarınızın karşılığı olan hash gücünü, bulut madencilik firmasından kiralamış oluyorsunuz ve bunun karşılığında günlük, haftalık, aylık veya yıllık kazançlarınızı sitede otomatik olarak görebiliyorsunuz. İstediğiniz an bulut madencilik firmasındaki hash güçlerinizi satabiliyor yada daha fazla hash gücü satın alabiliyorsunuz. Ayrıca bazı cloud mining şirketleri, sitelerinde hash/btc trade imkanı da sağlıyor, yani hash gücü ve coinler arasında anlık al-satlar ile trade de yapabiliyorsunuz.
“Bulut madencilik nedir?” kısmını anladığımızı varsayarak, bu alanda dikkat etmemiz gerekenler neler biraz da onları irdeleyelim…

 

Cloud Mining Güvenli mi?

Dikkat etmemiz gereken en önemli husus tabiki güvenlik. Hiçbirimiz dolandırılmak, alın terimizle kazandığımız yatırımımızı sahtekarlara kaptırmak istemeyiz. Bu nedenle, sadece bulut madencilik alanında değil tüm kriptopara alanında güvenliğimiz birinci önceliğimiz olmalı arkadaşlar.

Bulut madencilik adı altında birçok yatırımcının paralarını alarak, mining yaptığını iddia eden sözde mining şirketleri olabiliyor. Özellikle bu dolandırıcı siteler yüksek kazanç oranları vaad ederek kullanıcıların gözlerini boyuyorlar. Aslında ortada hiçbir mining cihazı, hiçbir madencilik ekipmanı olmadan insanlara madencilik yaptığını söyleyen ve bu yalanlarını da profesyonel şekilde oluşturulmuş web siteleri ile taçlandıran dolandırıcılardır. Bu tip siteler Bitcoin ve altcoin madenciliği yaptığını iddia etmelerine rağmen madencilik yaptıklarına dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Yukarıda anlattığım dolandırıcılık sisteminin en çarpıcı ve en yakın örneği; Geçtiğimiz sene bu zamanlarda bir Hashocean adlı sahte mining platformunda yaşanmıştı. Madencilik şirketi olduğunu ileri süren hashocean binlerce kullanıcının yatırımı ile ortadan kayboldu. Sadece Türk kullanıcıların verdiği kayıp en az 4,5 Milyon TL civarlarındaydı. Gerisini siz düşünün…

Yüksek kar vaad eden, paket mining programları satan birçok site bu tarz dolandırıcılık olaylarıyla gündeme gelmiş ve bir süre sonra kullanıcıların paralarıyla ortadan kaybolmuştur. Dikkatle hareket etminizi öneriyorum, dediğim gibi kripto piyasalarda güvenlik en birinci önceliğimiz arkadaşlar.

 

Güvenilir Bulut Madencilik Firmaları Hangileridir?

Şahsen kullandığım ve sizlere de önerebileceğim iki adet cloud mining şirketi bulunmakta. Diğer şirketleri de tamamen araştırdıktan sonra sizlere de paylaşacağım. Önereceğim mining şirketleri bu işi profesyonel olarak mining farmlarında yapıyorlar. Madencilik çiftlikleri, binlerce madencilik cihazından oluşmakta ve toplamda çok çok büyük hash güçleri ile madencilik yapmaktalar. Direk olarak siteleri belirteyim, ayrı olarak inceleme yazılarıyla tek tek ele alacağız…

1- Genesis Mining / inceleme yazısı için buraya tıklayın.

 

2- Hashflare

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Madencilik

%51 Saldırısı Nedir?

Published

on

%51 saldırısı, ağın madencilik hashrate‘inin veya hesaplama gücünün %50’sinden fazlasını kontrol eden bir madenciler grubu tarafından bir blok zincirine -genellikle bitcoin ama böyle bir saldırı halen varsayımsaldır- yapılan bir saldırıyı ifade eder. Saldırganlar yeni işlemlerin onay almasını engelleyebilecek ve bazı ya da tüm kullanıcılar arasındaki ödemeleri durdurabileceklerdir. Ayrıca, ağın kontrolü ellerinde iken tamamlanmış işlemleri tersine çevirebileceklerdir, yani double-spending denilen çifte harcama işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Böyle bir durumda kesinlikle yeni coinler oluşturamayacak veya eski blokları değiştiremeyeceklerdir. Bu yüzden %51 saldırısı, büyük ölçüde zarar verici olduğu kanıtlanmış olsa bile, bitcoin veya başka bir blockchain tabanlı para birimini tamamen yok edemeyecektir.

%51 Saldırısı ile Ağ Nasıl Ele Geçirilir

Bitcoin ve diğer kripto paralar bir tür dağıtık defter olan blockchain (blokzincir) tabanlıdır. Bu dijital dosyalar, bir kripto para ağında yapılan her işlemi kaydeder ve tüm kullanıcılar -ve genel kamuoyu- tarafından denetlenebilir, yani hiç kimse bir parayı iki kez (double spending) harcamaz. Özel Blockchain olarak adlandırılan blok zincirler, herkese açık olan blockchainlerden farklıdır ve izinli kullanıcılar tarafından görülebilir.

1xBit

Adından da anlaşılacağı gibi, bir blockchain, belirli bir süre zarfında tamamlanmış işlemleri kaydeden bir veri bloğu zinciridir (bitcoin için, yaklaşık her 10 dakikada bir yeni bir blok oluşturulur). Bir blok bir kez kesinleştiğinde (jargonda kazmak ya da blok çıkarmak diye de geçer) bir daha asla değiştirilemez. Çünkü herkese açık ve pek çok düğüm (node) tarafından paylaşılan defterin hileli bir versiyonu, ağın kullanıcıları tarafından hızla fark edilir ve reddedilir.

Ancak, ağdaki bilgi işlem gücünün çoğunluğunu kontrol ederek, bir saldırgan veya saldırgan grubu yeni blokları kaydetme işlemine müdahale edebilir. Diğer madencilerin blokları tamamlamasını engelleyebilirler, teorik olarak yeni blokların madenciliğini tekelleştirmelerine ve tüm ödülleri kazanmalarına izin verir (bitcoin için, ödül şu anda 12.5 bitcoindir ki bu rakam en sonunda sıfırlanacaktır). Diğer kullanıcıların işlemlerini engelleyebilirler. Bitcoin transferi yapabilir, sonra tersine çevirebilir, demin harcadıkları parayı hala harcamamış gibi gösterebilirler. Çift harcama (double spending) olarak bilinen bu açık, mükemmel bir taklit paranın dijital karşılığıdır ve blok zincirinin üstesinden gelmek için inşa edildiği temel kriptografik engeldir. Bu nedenle çift harcamaya izin veren bir ağ, hızlı bir şekilde güven kaybına uğrayacaktır.

%51 Saldırısı Varsayımsaldır

Eski blokların değiştirilmesi, saldırının başlamasından önce kilitlenen işlemler, %51’lik bir saldırı durumunda bile çok zor olacaktır. İşlemler geriye gittikçe, değiştirilmeleri daha da zorlaşır. Ayrıca, %51 saldırısı size bitcoin ağı üzerinden tam güç vermez. Blockchain işlemlerinde, daha eski olanlar, bu tür saldırılara karşı daha güvenlidir. Dolayısıyla, ağın %51’ini ele geçirmek, bir başarı garantisi değildir, başarının muhtemel olduğu bir noktadır. Aslında, bu tür saldırıları çok daha az ağ kontrolü ile deneyebilirsiniz, ancak başarı şansınız çok düşük olacaktır. Örneğin, ağın madencilik gücünün %50’sinden daha azıyla, ancak daha düşük bir başarı olasılığıyla %51’lik bir saldırı şekli mümkündür.

%51 Saldırı Örnekleri

Şimdiye kadar, büyük bir blockchain’e başarılı bir %51 saldırısı gerçekleştirmenin büyük miktarlarda hesaplama gücü (hashrate) gerektirdiğini öğrendiniz. Bu nedenle böyle bir saldırının, toplam yaklaşık 27 Exahash (saniyede 27 milyon trilyon hash demek) hashrate’e sahip en büyük blok zinciri olan Bitcoin için neredeyse imkansız olacağını düşünebilirsiniz. Yanılıyorsunuz. Aslında, birçok madencilik havuzu, % 51’lik bir saldırıyı başarılı bir şekilde başlatmak için gerekli güce ulaşmışlardır. Aşağıda bir kaç önemli örnek bulabilirsiniz.

Örnekler

  • ghash.io: Temmuz 2014’te, en popüler bitcoin madencilik havuzlarından biri olan GHash.io, bitcoin ağının toplam hesaplama gücünün %51’ini aşmayı başarmıştır. Bu durumda, pek çok insan bitcoin ağında bir %51 saldırısı gerçekleşeceğine kesin gözüyle bakıyordu. Ancak, bu tartışmalara cevaben, GHash.io gelecekte toplam hesaplama gücünün %39’unu aşmayacağına dair gönüllü bir bildiri yayınladı ve blockchainin güvenliğini korumak için diğer madencilik havuzlarının <%40 bir hashrate üst limitine tabi olmasını istedi.
  • Verge: Mayıs 2018’de gizlilik merkezli kripto para birimi Verge (XVG), ikinci kez %51 saldırısına uğradı ve saldırganlar yaklaşık 2 milyon dolar çaldı.
  • Bitcoin Gold: Kötü niyetli bir madenci, geçtiğimiz hafta (18.05.2018) Bitcoin Gold ağında bir çift harcama (double-spend) saldırısı gerçekleştirdi. Madenci saldırıyı gerçekleştirebilmek için, ağın toplam hesaplama gücünün en az yüzde 51’ini eline geçirerek ağ zincirinin geçici kontrolünü sağladı. Bu kadar fazla güç elde etmek inanılmaz derecede pahalıdır -bitcoin gold gibi küçük bir ağda bile- ancak kontrolü ele geçirdikten sonra bir çift harcama saldırısıyla birlikte kullanılarak kazanç elde edilebilir. Ağın kontrolünü ele geçirdikten sonra, saldırgan, BTG’leri hem kripto para borsaların göndermeye hem de aynı paraları kendi kontrolü altındaki bir cüzdana göndermeye başladı. Normalde, blockchain bunu yalnızca bloktaki ilk işlemi onaylayarak çözebilirdi, ancak saldırgan ağın çoğunluğunun kontrolünü ele geçirdiği için işlemleri tersine çevirebildi. Sonuç olarak, borsalara para yatırabildiler ve hızlı bir şekilde geri çekerek, ilk işlemi tersine çevirdiler. Böylece toplamda 18 milyon dolarlık bir fon çalmış oldular.

Sonuç

Günümüzde, çok fazla sayıda madencilik havuzu vardır ve bu da hesaplama gücün daha yaygın bir şekilde dağıtılmasını sağlar. Halihazırda en büyük Bitcoin havuzu, ağın %24.6‘sını barındıran btc.com‘dur. AntPool ise %15.4‘lük yakın bir ikinci konumundadır. Her ikisi de Bitmain adlı aynı firma tarafından kontrol edilmelerine rağmen, ikisinin toplamı bile (%40) başarılı bir saldırıyı başlatmak için çok düşüktür.

Bitcoin madencilik havuzları

Bitcoin madencilik havuzları

Ethereum ağında da durum benzerdir; burada, en büyük havuz olan Ethermine, çıkarılan blokların yaklaşık dörtte birini oluşturur.

Ethereum madencilik havuzları

Ethereum madencilik havuzları

Sonuç olarak, %51 saldırıları temeli sağlam atılmış kripto para birimleri için çok az tehdit oluşturuyor ve ademi merkeziyet arttıkça büyük olasılıkla belirsizliğe yol açmaya devam edecek.

Kaynak: limenya

Continue Reading

İnceleme

Yatırım Yapmadan Coin Mining Yapılabilir mi?

Published

on

Bugünlerde Bitcoin fiyatının artmasıyla birlikte Bitcoin ve altcoin mining tekrar gündeme geliyor. Bir çok bitcoin kullanıcısı “herhangi bir cihaz almadan veya yatırım yapmadan madencilik yapabilir miyim? Bilgisayarım ile Bitcoin madenciliği yapabilir miyim? Ücretsiz Bitcoin madenciliği yapılabilir mi?” gibi sorular sormakta. Kısa cevap “Evet” olacaktır. Fakat bu uygulama para kazanmaktan çok, bir deneyim olarak görmeniz daha doğru olacaktır…

Bu yazımızda ev ve iş yerinizdeki bilgisayarınızla herhangi bir yatırım yapmadan madencilik yapmaya izin veren Minergate sitesinden bahsedeceğiz.

Bu sitede Bitcoin dışında; Bytecoin, Monero ve Dash gibi altcoin’lerin madenciği de yapılıyor. Sitede yazının  hazırlandığı tarih itibariyle en çok kar getiren coin Ethereum, site içerisindeki calculator kısmından bu bilgiler görülebilir.

Minergate kullanıcılarına iki temel madencilik hizmeti sunuyor. Birincisi madencilik yazılımı indirerek madencilik yapmak, diğeri ise herhangi bir yazılım indirmeden tarayıcınız üzerinden madencilik yapmak. Bu hizmetler tamamen ücretsiz ve madenciliğe başlamak için yatırım yapmanız gerekmiyor.

Minergatein birinci özelliği işletim sisteminize göre indireceğiniz bir yazılımla, bilgisayarınız işlem gücü üzerinden madencilik yapmanıza olanak sağlaması. Madencilik yazılımı Windows, MAC, Ubuntu ve Fedora işletim sistemleri için uygun. Yazılımı indirmek için üye olmak gerekiyor, sonrasında ana sayfada yer alan Downloads linkinden program kolayca indirilip kurulabilir. Sonrasında ise yapmanız gereken yazılımı açmak ve hangi coin’i kazmak istiyorsanız onu seçmek. Yazılım hemen coin üretmeye başlayacak ve siz kapatmadığınız sürece çalışmaya devam edecektir.

Sitenin ikinci madencilik şekli ise, tarayıcı üzerinden herhangi bir program indirmeden kullanılabilen Web Mining özelliğidir. WebMining‘i kullanmak için üye olduktan sonra ana sayfada yer alan Web Mining kısmına tıklayarak istenilen coin’in madenciliği başlatılabilir.

Yukarıdaki resim Web Mining kısmından alınmıştır, burada yapmanız gereken sadece start tuşuna tıklamak. Kazanılan kripto paralar anında hesabınızda görülecektir.

kaynak: cointurk

Continue Reading

İnceleme

Genesis Mining ile Bulut Madencilik Sistemi

Published

on

Bulut Madencilik sorularını sizlerden çokça almaya başladım ve bunun üzerine “Bulut Madencilik Nedir” adlı yazıyı ele almıştım. Yazıda belirttiğim gibi en güvenilir cloud mining sitelerinden biri olan Genesis Mining bu yazımızın konusu.

Genesis Mining, bitcoin ve ethereum kontratları satan dünyanın en büyük mining şirketlerinden birisidir. Dünya çapında ün sahibi olan Genesis Mining, ABD’nin birçok eyaletinde ve dünya metropollerinde özel etkinliklere katılmıştır. Kurulduğu tarihten bu yana, kullanıcılarından en ufak negatif feedback almayan şirket, bulut madencilik alanında Şubat 2014’den beri hizmet veriyor. İzlanda, Kanada ve Bosna merkezli üç adet mega madencilik çiftliği ile hizmet veren Genesis Mining, sha256, X11 ve Ether kazım güçlerini sağlıyor. Bitcoin’den başka Litecoin, Monero, ZCash, Ether ve Dash altcoin madenciliğine de imkan sağlıyor.

Genesis Mining’in en iyi yönlerinden birisi de ödeme sistemi. Ödemeler otomatik olarak, anında cüzdanınıza aktarıyor. Siteden satın aldığınız hash güçleri size ait oluyor ve dilediğiniz kadar kullanabiliyor veya istediğiniz zaman satabiliyorsunuz. Günlük olarak hesabınıza kazançlarınız aktarılıyor.
Hash gücü satın almak için mevcut ödeme yöntemleri; Kredi Kartı, Bitcoin, Litecoin, Dark Coin ve Doge Coin.

Yüksek oranlı kazanç sunan ve ROI (yatırım amorti süresi) süresini kısa gösteren sahte mining sitelerine yatırım yapıp, “ha kapandı, ha kapanacak” diye diken üstünde oturmak yerine gerçekten güvenilir olan Genesis Mining ile madencilik yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Ayrıca aşağıdaki indirim kodunu üye olurken yazarsanız, tüm hash gücü alımlarınızda %2,5 indirim kazanacaksınız. Başka bir yazıda görüşmek üzere arkadaşlar.

indirim Kodu:    nFHru0

Genesis Mining’e katılmak için tıklayınız.

Continue Reading

Trendler