Connect with us

Bitcoin

Electrum Cüzdan ve Bilinmesi Gerekenler

Published

on

Merhaba arkadaşlar, Masaüstü Bitcoin Cüzdanı kullanmak isteyenler için, Electrum’u öneriyoruz. Blokzinciri indirmenize gerek kalmadan kolayca işlemlerinizi halledebileceğiniz Light-Weight bir cüzdan.

İndirme Adresi

ELECTRUM NEDİR?

Electrum hafif siklet bir bitcoin cüzdanıdır. Daha az kaynak kullanarak, hız ve basitliğe önem verir. Bitcoin sisteminin en karışık kısımlarını idare eden yüksek performanslı sunucuları kullanır ve cüzdanınızı gizli bir şifreyle kurtarmanızı sağlar. Electrum başlar başlamaz senkronize olur. Bitcoin çekirdeği gibi %100 güvenlik sağlamaz. Bitcoin çekirdeği ile karşılaştıracak olursak;

1-Paranız Üzerinde Kontrol: İki cüzdan da bitcoinleriniz üzerinde size tam kontrol verir. Bu demektir ki üçüncü kişiler bakiyenizi donduramaz yada kullanamaz. Yinede cüzdanınızın güvenliğinden ve yedeklemesinden siz sorumlusunuzdur.

2-Onaylama: Bitcoin çekirdeği Bitcoin ağında işlem aktarması ve onaylaması yapabilmektedir. Ödemelerin onayı için üçüncü bir partiye güvenmeniz gerekmez. Tam düğümler en yüksek güvenlik seviyesini sağlar ve ağın korunması için gereklidir. Bununla birlikte, daha fazla trafik boşluğuna (20GB’nin üzerinde) ihtiyaç duyar ve daha uzun bir senkronizasyon süresi gerektirir. Electrum ise SPV ve bir listeden rastgele sunucular kullanmaktadır. Ödemelerin onaylanmasında üçüncü partilere çok az bir güven gerekmektedir. Bununla birlikte bir tam düğüm kadar güvenli değildir.

3-Şeffaflık: Bitcoin çekirdeği açık-kaynaktır ve belirleyici bir şekilde yapılmıştır. Dünyadaki herhangi bir geliştirici kodu denetleyebilir ve yazılımın herhangi bir sır saklamadığına emin olabilir. Electrum geliştiricileri istemcinin kaynak kodunu paylaşmıştır. Dünyadaki herhangi bir geliştirici kodu denetleyebilir. Bununla birlikte nihai yazılımı güncellerken yada yüklerken Bitcoin çekirdeği gibi belirleyici bir şekilde yapılmadığından bu cüzdanın geliştiricilerine güvenmeniz gerekmektedir.

4-Savunma: İki cüzdan da casus yazılımlara karşı savunmasızdır. Bilgisayarınızı güvenli hale getirmek, güçlü bir şifre kullanmak, bakiyenizin çoğunu soğuk depoya taşımak yada çift-faktör onaylamayı aktifleştirmek bitcoinlerinizin çalınmasını daha da zorlaştırabilir.

5-Gizlilik: Bitcoin anonim olmamakla birlikte iki cüzdan da adresleri çevirerek ödemelerinizin ve bakiyenizin takip edilebilmesini zorlaştırır. Yinede her ödeme talebinizde yeni bir Bitcoin adresi kullanmanız önerilir. Bitcoin çekirdeği ödeme alırken yada gönderirken ağdaki istemcilere bilgi sunumu yapmaz.Electrum ise tüm ödemelerinizle ilişkilendirilebilir ve IP adresinize giriş yapabilen merkezi sunucular kullanmaktadır.

SEED (TOHUM) NEDİR?
Tohum sizin özel anahtarlarınızı oluşturmak için kullanılan rastgele bir tümceciktir. Bu tümce yan yana geldiğinde hiç bir anlam ifade etmeyen kelimelerden oluşur. Mesela;”veli salça serpinti kale yeşil tabak çimen ahlat mercimek efendim “. Bu tümceleri cüzdanınızı kurtarmak için kullanacağınız için bir yerde saklamanız gerekmektedir. QR kod şeklinde, hafıza kartında ya da bir kağıda yazılı olarak saklayabilirsiniz.

TOHUM NE KADAR GÜVENLİDİR?
Electrum tarafından oluşturulan tümceler 2^128 bit entropiye sahiptir. Yani bitcoin özel anahtarları ile aynı seviyede güvenlik sağlar.

ELECTRUM’DA BİR ADRESİ DONDURMAK NE ANLAMA GELİR?
Bir adresi dondurduğunuz da, o adres içinde olan bitcoinler gönderilemez. Eğer dondurulmamış adreslerinizde bitcoin yoksa gönderim yapamazsınız.

NE TÜR ŞİFRELEME KULLANILIYOR?
Electrum tohum ve özel anahtarlarınızı şifrelemek için AES-256-CBC kullanır.

CÜZDANIM NEDEN ŞİFREMİ GİRMEDEN AÇILIYOR?
Tüm cüzdan dosyalarınız değil sadece tohum ve özel anahtarlarınız şifrelenir.

DİĞER BİTCOİN İSTEMCİLERİNDEN ADRES İTHAL EDEBİLİRMİYİM? (IMPORT)
Electrum 2.0’da, tohum ile oluşturulmuş bir cüzdana adres ithal edemezsiniz. Bunun için tohumsuz özel bir cüzdan oluşturmanız gerekir. Eğer yalnızca izlenebilir bir cüzdan oluşturmak istiyorsanız (file=>New/restore) şeçip bir cüzdan ismi belirleyin ve “Restore or import a wallet” şeçeneğini işaretleyerek çıkan kutucuğa özel anahtarlar ya da bitcoin adres listelerini girebilirsiniz.

ÇOKLU ÖDEME YAPABİLİRMİYİM?
Birden fazla gönderiyi tek bir işlem içerisinde yapabilirsiniz. Kutucuğa adres;miktar yazarak çoklu gönderim yapabilirsiniz.

Amount(miktar) kısmında göndereceğiniz toplam miktar yazar. Ayrıca bu arayüzü kullanarak CSV dosyası(virgül ile ayrılmış veriler) ithal edebilirsiniz.
Tools=>Create Transaction=> From CSV

ELECTRUM İLE RAW TRANSACTION(HAM İŞLEM) OLUŞTURABİLİRMİYİZ?
Ham işlem kullanıcıların özel işlemler oluşturmasına ve bunların yayınlanmasının geciktirilmesine olanak sağlar. İleri seviyede kullanıcı değilseniz bu bölümde yapacağınız bir hata bitcoinlerinizi kaybetmenize yol açabilir.

NASIL ADRES OLUŞTURURUM?
Electrum kullanmanız için size otomatik olarak adres oluşturacaktır. Eğer kendiniz yeni bir adres oluşturmak isterseniz konsola;” wallet.create_new_address() ” yazın. Bu komut 1 adres üretecektir. Birden fazla adres üretmek isterseniz(mesela 50) konsola;
” for x in range(0, 50):
print wallet.create_new_address() ” yazın.

ELECTRUM SOĞUK CÜZDANLARI DESTEKLİYOR MU?
Evet destekliyor. Soğuk cüzdan oluşturmak için;

– İnternete bağlı olmayan bir makinede bir cüzdan oluşturun(file=>new)
– Çevrimiçi makinanızda Electrum’u açın.
-Cüzdanı oluşturduktan sonra (wallet=>master public keys) seçin. – (file=>New/restore) şeçip bir cüzdan ismi
-Daha sonra bu key’i çevrimiçi makinanıza taşıyın.
-belirleyin ve “Restore or import a wallet” seçeneğini seçin.

Kutu içine Master Public Key’i yapıştırın. Bu şekilde cüzdanınızın sadece izlenebilir. İşleminiz bittiğinde soğuk cüzdanınızın tüm işlem geçmişini görebilirsiniz.

İMZASIZ BİR İŞLEM OLUŞTURMAK
Sadece izlenebilir cüzdanınızın gönderme bölümüne gelerek işlem bilgilerinizi girin ve
Bu pencerede “save” düğmesine basarak işlemi bilgisayarda bir yere kaydedin.
Pencereyi, “Create unsigned transaction” düğmesini seçin.
Açılan bilgilendirme penceresine devam et deyin. Kapatın ve kaydettiğiniz bu işlemi soğuk cüzdanınızın olduğu çevrimdışı makineye yükleyin.

İMZASIZ İŞLEMİ İMZALAMAK
Soğuk cüzdanınızda menüden (Tools -> Load transaction -> From file) seçin ve daha oluşturmuş olduğunuz imzasız işlem dosyasını şeçin.

“Sign” düğmesine basın. Bunu yaptığınızda işlem kimliğiniz gözükecektir. Kaydet düğmesine basıp bu işlem dosyasını bilgisayarınıza kaydedip bir şekilde çevrim içi cüzdanınızın olduğu makineye yükleyin.

İŞLEMİNİZİ AĞDA YAYINLAMAK
Çevrim içi cüzdanınızdan (Tools -> Load transaction -> From File ) seçin ve bir önceki adımda imzaladığınız işlem dosyasını seçin. Açılan pencerede “broadcast” (yayınla) düğmesine tıklayın. Böylece işleminiz tüm bitcoin ağında yayınlanmış olacaktır.

1 Comment

1 Comment

  1. Volkan

    9 Eylül 2017 at 15:25

    Merhabalar, teşekkürler bilgiler için.

    “Eğer kendiniz yeni bir adres oluşturmak isterseniz konsola;” “wallet.create_new_address() ” yazın.

    Konsola nasıl yazıyoruz bunu? Yani konsol nereden açılıyor 🙂 Saçma sorumu oldu? Birde electrum receiving kısmında 20 den fazla cüzdan oluşmuş. Bunlar otomatik mi oluşuyor?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin

Bitcoin Atm Nedir?

Published

on

Bitcoin ATM

Bitcoin ATM, bankamatik kartınızı (örneğin, TL, EUR, INR vb.) kullanarak bir Bitcoin ATM’den para çekme kabiliyetine sahip geleneksel ATM’lere çok benzer yapıdadır. Bununla birlikte, geleneksel ATM’lerin aksine, bazı Bitcoin ATM’leri, cüzdanlarınızdaki bitcoinleri şarj etmenize de izin verir.

Diğer bir avantaj, BTM’ye erişmek için bir banka hesabına ihtiyacınız olmamasıdır. Güvenli yöntemler ile anında nakit parayı kripto para birimine dönüştürmenize olanak tanırlar. Cihaz, sonraki taramalar için bir QR kodu da yazdırdığından, saklamak için bir cüzdan gerekmez.

Bitcoin ATM

İlk Bitcoin ATM Ne Zaman Kuruldu?

Dünyanın ilk Bitcoin ATM, 29 Ekim 2013 tarihinde Robocoin tarafından Kanada’daki bir kafede açılmıştır. Türkiye bünyesinde ise ilk Bitcoin ATM’si Atatürk Havalimanı’nda 2013 yılında kurulmuştur. 12 Şubat 2019’da Filipinler Birliği tarafından kurulan Bitcoin ATM’si dünyanın ilk Bitcoin ATM’si olarak tescil edilmiştir.

Bazı ülkelerde ve bölgelerde, kişilerin Bitcoin ATM’lerine erişebilmeleri için gerekli bilgisayar sistemi yoktur. Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilişkili toplam ATM sayısının yüzde 75’i Kuzey Amerika’da ve ATM sayısının küçük bir kısmı diğer ülkelerde bulunmaktadır.

Bitcoin ATM’lerini Hacklemek Mümkün Mü?

Kripto para birimi sektörüne aşina olmayan yatırımcılar için özel olarak tasarlanmış Bitcoin ATM’lerin sayısı arttıkça kripto para birimine daha kolay erişim imkanı gelişmektedir. Ağustos itibariyle, dünya genelinde 3.500’den fazla Bitcoin ATM faaliyet göstermektedir. Kripto paralar güvenli olduğu için herkes ATM’lerin güvende olacağı ortaya çıkmaktadır. 

Bitcoin ATM’leri, evrensel ATM’ler gibi bir banka değil, kripto para birimi ile çalışır. Giriş yapmak için kullanıcı adınızı, şifrenizi ve borsalara girdiğiniz doğrulama kodunu kullanarak giriş yapabilirsiniz. Kötü amaçlı yazılım NFC desteğiyle birlikte gelir. NFC özellikli bir kartta yüklü olan kötü amaçlı yazılımlar, bu ATM ile işlem yapanların kullanıcı adlarına ve şifrelerine erişebilir. Bu durumun yayılması, Bitcoin ATM’lerinin dünya çapında yasaklanmasına yol açabilir ve kripto para birimi ciddi şekilde zarar görebilir.

Günde Ortalama Üçten Fazla Bitcoin ATM’si Kuruluyor

Sanal para birimi olarak tanıdığımız Bitcoin, yavaş yavaş fiziksel bir boyuta dönüşüyor. Ortalama olarak, günde üç buçuk yeni Bitcoin ATM’si kuruluyor. Bu yaz sonuna kadar Bitcoin ticaretinin yoğunlaştığı Ukrayna’da 150 Bitcoin ATM kurulacaktır.

Bitcoin ATM’leri sanal para literatüründe BTM olarak adlandırılır. Coin ATM Radarına göre, 56 ülkede şu anda 1.444 BTM vardır. Son 7 günün verilerine göre günlük 3.43 Bitcoin-BTM kuruluyor. BTM’nin kuruluş seviyesi her ay katlanarak artıyor.

Continue Reading

Altcoin

Airdrop Nedir? Airdrop Nereden Takip Edilir?

Published

on

Kripto para cüzdanında beklenmedik bir artış fark ettiniz ve bedava paraların nereden geldiğini bilmiyor muydunuz? Bu, büyük olasılıkla bir airdrop’un bir sonucudur. Boş para için!

Airdroplar, forklar (ör. Bitcoin Cash, Bitcoin Diamond), ICO yatırımları ve freebies (örneğin, 500 ücretsiz TRX’e sahip Binance hesabı vs.) de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde gönderilebilir. Blockchain projesinin arkasındaki bir ekip kriptokrasi topluluğuna “ücretsiz” tokenler vermeye karar verirse airdrop oluşacaktır.

Bir airdrop’un en iyi bilinen örneklerden biri, Bitcoin Cash’in çatalının mevcut Bitcoin sahiplerine Bitcoin Cash’in eşdeğer bir miktarını vermesidir. Airdrop sırasında, 0.4 Bitcoin tutuyorsanız, 0.4 Bitcoin Cash’in şanslı alıcılarından biriydiniz. Bitcoin Cash şu anda 2.469.36 USD değerinde. Bu oldukça iyi bir anlaşma gibi…

1xBit

Airdrop’lar Neden Oluyor?

Bununla birlikte, akılda hala büyük bir soru var. Bu neden oluyor ve neden bir ekip değerli mülkleri vermeye karar vermiş olabilir? Bu şekilde düşün. Bir alışveriş merkezinde yürürken ve çalışanlar denemek için yiyecek örnekleri öneriyorsa, denemek isteyip istemediğinize karar vermek için gıdaların ne olduğunu analiz etmek için hızlı bir göz atabilirsiniz. Bir lokma alırsın ve kesinlikle lezzetlidir. Serbest örnek sunan çalışanın “eğer beğendiyseniz sol taraftaki koridorda bulabilirsiniz” diyor. Bu tek parçadan yola çıkarak, gidip ürünü satın alabilirsin.

Pazarlamada farkındalık, çoğu zaman bir alıcının yolculuğunun ilk adımlarından biridir. Bakkal örneğinde olduğu gibi, psikoloji de bir havaalanı görünümünde çok önemli bir rol oynamaktadır; çünkü bir alıcının, tanıdığı bir ürünü alması, hakkında hiçbir şey bilmediği bir ürünü satın almasından çok daha olasıdır. Bu nedenle simgelerin dağıtımından sorumlu kişiler, hava tahmini, simgelerinden birinin tadını çıkarmak için önemli bir fırsat olarak görüyorlar. Havaalanları pahalı reklamcılığın alternatif formlarına (Facebook Reklamları gibi) kıyasla, tokenleri sergilemek için çoğunlukla daha etkin bir yaklaşımdır.

Yaklaşan bir AirDrop hakkında kendimi nasıl bilgilendirebilirim?

Pek çok site ve çevrimiçi grup, kullanıcıları yaklaşmakta olan, geçmiş ve aktif airdroplar konusunda bilgilendirmeye adamıştır. Artık Türkçe olarak takip edebileceğiniz airdrop sayfamız ve telegram kanalımız mevcut;

Sayfa; https://coinadam.com/Airdroplar

Telegram Kanalı; https://t.me/AirdropCA

Bir airdrop’da kurallar, proje ekibi tarafından kararlaştırılır. Bu, airdrop stratejilerindeki farklılıkları açıklıyor. Şu andan itibaren, airdropların nasıl tasarlanacağı konusunda standart uygulama kuralları yok. Hükümet ele alırsa nasıl gerçekleşebilecekleri konusunda resmi düzenlemeler görebiliriz.

Hangi Cüzdanlara İhtiyacım Var?

Genellikle airdroplar Ethereum veya Bitcoin blok zincirinde oluşur ve ihtiyacınız olan tek şey herhangi bir exchange’deki bir hesaptır. Bununla birlikte, airdrop’dan sorumlu olanlar bazen “ERC20 exchange out cüzdan” gibi ihtiyaç duyulan belirli bir cüzdan belirtir. Kriptopara alanında yeni iseniz, bunun tam olarak ne anlama geldiğini bilemezsiniz. Biz de bu konuda size yardımcı olmak için buradayız… Bu konudan bitcoin cüzdanları hakkında bilgi alabilirsiniz.

ERC-20 cüzdan sadece Ethereum blok zinciri sistemini destekleyen cüzdanlar anlamına gelir. Bazı tokenler Bitcoin protokolünü takip eder, bazıları Ethereum vb. takip eder. Dolayısıyla, airdrop kurallarının gerektirdiği şey ise, ERC-20 tokenlerini saklamanızı sağlayan bir cüzdan bulundurmanız önemlidir. MyEtherWallet (MEW) popüler bir ERC-20 cüzdandır.

Son Tavsiyeler

En önemlisi, airdrop araştırırken resmi siteyi ziyaret ettiğinizden emin olun. Dolandırıcılık sitelerini filtrelemek için iyi bir yol haritası izlemek, resmi sosyal medya sayfalarını ziyaret etmek ve sizi web sitelerine geri döndüren bir yayın bulmaktır. Daha önce belirtildiği gibi, kripto para piyasası şu anda düzensiz ve dolandırıcılık riski yüksek. Saygın blokaj projeleri, cüzdanınızın genel adresinin ötesinde özel m-cüzdan bilgisi isteyecektir. Ödemenizin teslim edilmesi için ihtiyaç duyduğunu iddia eden ICO’lara asla “özel anahtarlarınızı (private key)” vermeyin. Kimlik hırsızlığı ve saldırı girişimleri, kripto para topluluğunda yaygındır ve uygun önlemlerin alınmaması durumunda mağdur olmak istemezsiniz.

Continue Reading

Bitcoin

Bitcoin Lightning Network Nedir?

Published

on

Blok zincirleri yavaştır ve bu nedenle de işlem ücretleri pahalıdır. Bir Bitcoin ödemesi gönderdiğinizde, karşı taraf ödemeyi birkaç saat içinde alacak ve ayrıca siz de ağır bir işlem ücreti ödemiş olacaksınız. Böyle bir negatiflik ile, Blockchain teknolojisi dünyaya nasıl hakim olabilir? Lighting Network bu aşamada devreye giriyor ve kolaylıklar getirmeyi amaçlıyor.

Blockchain’in ölçeklenebilirliğini çözebilecek herhangi bir fikrin dikkati, zamanı ve çabayı gösteriyor. Lighting Network işte böyle bir fikir. Fakat çözümü anlamadan önce, sorunu anlamamız gerekecek.

 

Blockchain neden yavaş?

Blockchain’i bir kayıt defteri olarak düşünün.

1xBit

Ve bu kayıt defterindeki her sayfa, birkaç işlemin yapıldığı alanları içerir. İşlemlerle doldurulan her sayfadan sonra, diğer sayfaya geçilmeden önce, dolan sayfanın kayıt defterine eklenmesi gerekir.

Bir sayfanın (blok), kayıt defterine (zincir) eklenebilmesi için, herkesin eklediği içeriklerle uyumlu olmasını sağlamak için yapılması gereken bazı işlemler var. İşlem, her blok için yaklaşık 10 dakika sürer (Bitcoin Blockchain için).

Örneğin 1 BTC gönderdiğinizde, diğer işlemlerin arasında sizin işleminiz de; gönderen, alıcı, tutar ve işlem ücreti hakkında bilgi içerir.

Bir dakika, işlem ücreti (fee) mi?

Evet, ek bir ücret var.

Madencileri, mümkün olan en kısa sürede işleminizi bir bloğa dahil etmeye teşvik etmek için ödeme yapabilirsiniz. Belirlenmiş bir fiyat yoktur ve süreci hızlandırmak için ne kadar fee ödemek istediğiniz tamamen size kalmış. Ücret ne kadar yüksekse, işleminiz de o kadar hızlı onaylanacak ve gerçekleşecektir.

Herhangi bir anda, geçerli sayfada kaydedilebilecek birkaç işlem var.

Madenciler, diğer bir deyişle Blockchain ağında çalışan bilgisayarlar, mevcut işlemlerden hangilerinin geçerli bloğa dahil edileceğine karar vermek zorundadır. Onların karar vermesine yardımcı olmak için, hangi işlemlerin en fazla getiri sağladığına bakarlar – yani, en yüksek işlem ücretine sahip işlemlerin diğerlerinden daha önce blokzincirine dahil edileceği anlamına gelir.

Blok doldurmak için sizinkinden daha yüksek bir işlem ücreti ödenmiş bir işlem varsa, işleminiz sıraya girmek zorunda kalacaktır. Beklemek birkaç dakika ila birkaç saat arasında sürebilir. Ve bazen yoğunluğa göre günleri bile bulabilir. İşlem ücretlerinde ne kadar çok komisyon ödemesi yaparsanız, işleminiz o kadar çabuk işlenir.

Blockchain bu nedenle yavaştır ve herkesin kullanmaya başlaması için pahalıdır. Blockchain’in benimsenmesi demek, daha fazla işlem gerçekleşmesi demektir. Bu da, şuanki duruma göre daha fazla pahalılık ve daha yavaş bir sistem demektir. İşte bu probleme potansitel çözüm, Lighting Network’dür. (LN)

 

Peki Lighting Network Nedir?

LN’nin arkasındaki fikir, tüm işlemlerin Blockchain’e kaydedilmesi gerekmediğidir.

Düşünün, siz ve ben aramızda birkaç kez işlem yapıyoruz. Böyle bir durumda, Blockchain üzerindeki işlemleri kaydetmeden atlayıp zincirden çıkartabiliriz.

En basit ifadeyle, nasıl çalıştığını şimdi göreceğiz – aramızda, ödeme kanalı olarak adlandırdığımız bir kanal açacağız ve bu kanalı Blockchain’e kaydedeceğiz. Şimdi, siz ve ben bu ödeme kanalı üzerinden herhangi bir sayıda işlem yapabilir ve birkaç saat, gün, hafta veya on yıllar boyunca bu ödeme kanalını açık tutabiliriz. Blockchain’e bir daha dokunacağımız zaman, kanalı kapatmak istediğimiz zaman olacak. Kanal üzerinden gerçekleşen işlemler, ancak ödeme kanalı kapandığında Blockchain’e yazılacak.

Lighting Network fikrinin temel kaynağı budur. Sık sık Blockchain’e dokunmayacaksınız ve böylece işlemler ışık hızında olacak. Anlatıldığı gibi, tüm olay ödeme kanallarında gerçekleşecek ve ödeme kanalı kapanana kadar Blockzincirine herhangi bir veri girilmeyecek.

Bu Ödeme Kanalları Nelerdir?

İki kişinin eşit miktarda para yatırdığı ve her birinin ayrıca kilit koyduğu bir emanet kasası gibidir.

Ortak bir kutuya eşit miktarda para yatırma eylemi, bir “Açılış İşlemi” şeklinde Blok Zincirinde kaydedilir ve bundan sonra iki kişi arasında bir ödeme kanalı açık durumdadır.

Böyle bir kutuya para yatırmanın arkasındaki fikir, hiç kimsenin parayı diğerininki olmadan harcayamamasıdır. Bu kutudaki para daha sonra birbirleri arasında işlem yapmak için kullanılır.

Xan ve Yelena’nın her ikisininde ortak kutuya 10 BTC gönderdiğini düşünün. Ve şimdi Xan, Yelena’ya 2 BTC göndermek istiyorsa, bunu nasıl yapaacak?

Bunu yapmak için, ortak kutu içindeki Bitcoin’lerinin ikisi için bir sahiplik sözü Yelena’ya aktarılıyor. Bu taahhüt transferinden sonra kutunun kilidi kaldırıldıysa, Xan ondan 8 BTC alabilir ve Yelena 12 BTC talep edebilir.

Ancak kutuyu açmazlar, çünkü aralarında işlem yapmaya devam etmek istiyorlar. İşte bu da düzenlemenin güzelliği.

Şimdi ertesi gün Yelena, Xan’a 1 BTC göndermek zorundaysa, aynı şeyi yapacaktı – Bitcoin’lerinden biri için sahiplik sözü bu sefer Xan’a devredilecek. Bu iki işlemden sonra kutu açılırsa, Xan 9 BTC talep edebilir ve Yelena 11 BTC alabilir.

Zincir dışı işlemlerin nasıl göründüğünü hayal etmek için şunu göz önünde bulundurun:

Özetleyecek olursak, ödeme kanalı, bir miktar para bir araya getirmenin ve ardından biriktirilen şekilde toplanmış paranın sahiplenme vaadinin transferinin bir kombinasyonundan başka bir şey değildir. Xan ya da Yelena kanallarını kapatmak isterse bunu yapabilirler.

Bir kanalı kapatmak, basitçe kutuyu açıp içerideki parayı almak demek olur. Kutunun açılması Blockchain’de gerçekleşir ve kutudan ne kadar çıktığı ve hangi adrese ait olduğu sonsuza kadar kaydedilir.

Ödeme kanalları böyle işliyor. Ama bu onların gerçek potansiyelini tanımlamaya yetmiyor. İki ya da daha fazla ödeme kanallı bir ağ oluşturmak için birlikte çalıştıklarında, gerçek güç açığa çıkar. Lighting Network

Anladım, aslında nasıl işliyor?

Lighting Network, Bitcoin’lerin mülkiyet değerini Bitcoin’lerin sahiplenme vaadine kaydırarak çalışır.

Bu vardiya çok büyüktür. Bunu anlamak için de bir örnek kullanacağız. Xan, Yelena ve Zeke olmak üzere üç kişi olduğunu düşünün; böylece Xan ile Yelena arasında bir ödeme kanalı açılıyor ve Yelena ile Zeke arasında başka bir kanal açılıyor. Xan ve Zeke’nin aralarında herhangi bir ödeme kanalı olmadığını unutmayın.

Böyle bir durumda, Xan 2 BTC’yi Zeke’ye transfer etmek istiyorsa, bunu yapmak için Yelena ve Zeke arasındaki ödeme kanalını kullanabilir.

Xan, Yelena’dan Yelena-Zeke ödeme kanalında Zeke’ye 2 BTC sözü vermesini ister ve sonra Yelena’ya Xan-Yelena kanalında 2 BTC ile karşılık verir.

Bu gibi ödeme kanalları ağıyla, zincirin bant genişliğini boşaltmak için zincirden çıkarılmak üzere Blockchain’den çok büyük miktarda işlem kesilebilir. Ödeme kanalları kullanılarak, milyonlarca işlem gerçekleşebilir ve bu da büyük işlme ücretlerinden ve transfer gerçekleşene kadar geçen zamandan büyük tasarruf ettirir.

İşte bu Lighting Network’dür.

Continue Reading

Trendler