Connect with us

Coin İnceleme

En İyi 5 Ethereum Cüzdanı 2018

Published

on

Ethereum, geliştiricilerin akıllı sözleşmeler yoluyla merkezi olmayan uygulamaları çalıştırmasına izin veren, blockchain teknolojisine dayalı bir platformdur.

Öte yandan, Ethereum olarak anılan Ether, alelade bir dijital para biriminin ötesinde. Ethereum, ağındaki dApps (merkezi olmayan uygulamalar) için bir nevi “dijital yakıt”tır.

 

Fiziksel cüzdanlar, para birimlerini feshetmek gibi, kripto para birimlerini göndermek, almak ve saklamak için kripto para birimi cüzdanlarına ihtiyaç duyulur. Çoğu kripto paranın resmi cüzdanı vardır ve ayrıca bazı üçüncü parti geliştiriciler, birden fazla kriptolu koda sahip olan kripto para cüzdanları oluşturmuşlardır.

Kripto Para Cüzdanı Çeşitleri

Çevrimiçi Cüzdan / Web Cüzdanı Bunlar, bir web tarayıcısıyla İnternet üzerinden erişilebilen cüzdanlardır. Bu cüzdanlar kripto para alanında yeni olanlar için kurulum ve kullanım yönüyle basit, ancak saldırılara karşı diğer cüzdanlardan daha savunmasızdır.

Mobil Cüzdan – Mobil cüzdanlar, kripto paraları tutmak için tasarlanmış mobil yazılım uygulamalarıdır. Genellikle Android ve iOS işletim sistemlerini çalıştıran cihazlarla çalışmak için geliştirilmişlerdir. Bu cüzdanlar, özellikle “hareket halindeyken”, kripto para birimi işlemlerini oldukça kolaylaştırır.

Masaüstü Cüzdan – Kişisel bilgisayarlar için tam kontrollü cüzdan uygulamaları. Bu, bir dereceye kadar yukarıda bahsedilen diğer iki türden daha güvenli kabul edilir (web ve mobil cüzdanlar). Bu cüzdanlar çevrimdışı özel anahtarlar oluştursa da, hesabınızdaki bakiyeyi (eğer varsa) görüntülemek için yazılımın güncellenmesi gerektiğinden internet’e bağlanmak gerekir.

Donanım Cüzdanları – Hardware cüzdanlar, günlük kullanım için gerek duymadığınız büyük kripto paralarınızı saklamak için harika olan özel dijital cihazlardır. Tabii ki, günlük kullanım için de kullanabilirsiniz, hepsi tamamiyle sizin kontrolünüzdedir. Bu cüzdanlar saklanan kripto para birimleri için , diğer tüm cüzdan türlerinden daha çok fazla güvenlik sağlar.

Kağıt Cüzdanlar – Bu cüzdan türü de çok güvenlidir. M-cüzdanlara erişmek için gerekli olan cüzdan adresleri ve özel anahtarlar bir kağıda yazdırılır. Bu tür bir cüzdan, kullanıcı dostu değildir çünkü kripto para göndermek ve almak için kendi arayüzleri haliyle yoktur. Bazı işlemler yapmanız gerekiyorsa, paranıza erişmek için Mobil, Masaüstü veya Donanım cüzdanının yardımına ihtiyacınız olacaktır. Kağıda basılan şifrelemeyi QR kod yardımıyla cüzdanınıza aktarabilirsiniz.

ERC20 Token Uyumlu Cüzdanlar

ERC, Ethereum İsteği anlamına gelir; Ethereum ağında iyileştirmeler önermek için resmi bir protokoldür. ERC20, bir tokenın kabul edilmesi ve “ERC20 tokenları” olarak adlandırılması için yerine getirilmesi gereken bir takım kuralları tanımlar.

ERC20 token cüzdanları, yukarıda tanımlanan kurallar dizisine uyum sağlayan tokenları saklayan cüzdanlardır. Bu belirteçler Ethereum Blok zinciri üzerinde çalışır ve cüzdan adresleri hemen hemen Ether adrelerininkine benzerdir.

 

Ledger Wallet

Donanım cüzdanlarıyla ilgili en iyi şey, özellikle de Ledger Cüzdanı, cihaz içinde cüzdan adresi ve ilişkili mnemonik ifade / özel anahtar oluşumunu koruyor.

Ledger Cüzdan cihazındaki şifreleme, kullanıcının şifreli bilgisayarlarını kaybetme riski olmadan bilgisayar korsanlığı sistemlerinde kullanılabileceği kadar sağlamdır.

Ledger Cüzdan’ın ana avantajı, özel anahtarlarınızı kontrol etmenizdir. Ancak, hiyerarşik belirleyici bir cüzdan değildir. Çoklu imza seçeneğine ve 2 Faktör Kimlik Doğrulaması’na da sahip değildir.

 

Trezor Wallet

Ledger 1 gibi yaygın olarak kullanılan başka bir donanım cüzdan da Trezor’dur. Ayrıca ilk üretilen donanım cüzdandır. İlk olarak Bitcoin için üretilen Trezor, Ethereum & ERC20 tokenlerini ve diğer alternatif kripto paraları tutmak için sürekli güncellemeler getiriyor.

Oldukça şık ve kolayca taşınabiliyor. Ancak, üzerinde ne kadar kripto paranız olduğuna bağlı olarak, Trezor Cüzdanınızı güvenli bir yerde saklamanız en iyisi.

Trezor, Ledger ile aynı prensipte çalışır. Özel anahtarlarınız güvenceye alınır ve trezorunuzu kaybettiyseniz, her zaman yeni bir tane satın alabilir ve “seed” yani tohum denilen, rastgele üretilmiş güvenlik anahtarınızı girerek, kriptolarınıza ulaşabilirsiniz.

Trezor da Ledger gibi özel anahtarlarınızı kontrol etmenizi sağlar. Ledger’den farklı olarak, Trezor 2-Faktör-Kimlik Doğrulama seçeneğine sahiptir.

 

MyEtherWallet (MEW)

MyEtherWallet, insanların Ethereum tokenları oluşturmasına, göndermesine ve almasına olanak tanıyan bir platformdur. Bu platform, size özel anahtarlarınız üzerinde tam kontrol yetkisi sağlar. Başka bir deyişle, diğer kripto para cüzdanlarındaki tokenlarınızı kurtarmak için gereken tüm yetkiye sahip olursunuz.

MEW platformunda bir Ethereum Cüzdanı oluşturursanız, güvenli bir parola ile korumanız gereken bir genel ve bir özel anahtara sahip olursunuz (public-private key). Ayrıca, tokenlarınıza erişmenizi sağlayacak bir sonraki kullanım için de anahtar çifti dosyasını indirebilirsiniz.

MEW ile ilgili dikkat çekici bir özellik ise Ledger ve Trezor donanım cüzdanlarıyla uyumlu çalışması. İki cihazdan herhangi birini PC’nize takarak paranızı MyEtherWallet web arayüzünden kontrol edebilirsiniz.

MEW, çok çeşitli ERC20 tokenlarını desteklediği için ICO’lar için en iyi seçeneklerden biridir.

 

Exodus

Exodus Kripto Para cüzdanı, masaüstü için açık kaynaklı bir cüzdan uygulamasıdır. App gayt güzel ve kullanımı kolay bir arayüze sahip.

Cüzdan sadece Ethereum’u değil, aynı zamanda birçok kripto parayı da destekliyor. Bu cüzdan ayrıca, özel anahtarların görülebildiği ve saklanabileceği şekilde kripto para biriminizi tam olarak kontrol etmenize olanak sağlıyor. Böylelikle kullanıcılar diğer kripto para cüzdanlarından bile kripto paralarına erişebiliyorlar.

Exodus’u kullanarak, özel anahtarlarınızı kontrol edersiniz. Exodus’da şuan için 2-Faktör-Kimlik Doğrulaması bulunmuyor. Yakın zamanda 2FA doğrulaması da eklenecek olan Exodus cüzdan, çoklu imza seçeneği olmayan, hiyerarşik deterministik bir cüzdandır.

Exodus’u indirmek için buraya tıklayın.

 

Metamask

Metamask, masaüstü / tarayıcı uyumlu bir cüzdandır. Chrome ve Firefox tarayıcıları için bir uzantıdır. Kullanımı kolay arayüzü sayesinde, kullanıcıların testnet ve main network arasında geçiş yapmasını kolaylaştırır.

Özel anahtarlar, yüklü olduğu aygıtta depolanır ve her zaman dışarı aktarılabilir. Metamask mükemmel bir seçenektir, ancak bunun web tabanlı bir cüzdan olduğunu ve web tabanlı cüzdanlar olarak fonunuzun saldırıları kesmede risk altında olduğunu unutmamanız önemlidir.

.

Dikkat Edin

Kullandığınız cüzdan ne olursa olsun, özel anahtarlarınızı veya şifrelerinizekötü niyetli kişilerin erişimini engellemek sizin sorumluluğunuzdadır. Gizli anahtarlarınıza erişimi olan herkes, şifrelerinizin kontrolünü ele geçirebilir.

Bu nedenle, hesaplarınızı her zaman güvende tutmanız, 2FA’yı etkinleştirmeniz ve alan adlarını tekrar tekrar kontrol etmeniz oldukça önemlidir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin İnceleme

Bitcoin SV Nedir?

Published

on

Bitcoin SV

Bitcoin piyasasında yaşanan hareketlilikler nedeni ile altcoinlerde de farklı doğrultularda gelişmeler yaşandı. Bu gelişmeler yaşanırken piyasaya yeni bir aktör katıldı: Bitcoin SV. Misyonu Satoshi Vizyon’u olduğu için bu ismi almıştır (SV). Şu an piyasada 13. sırada yer alan BSV, Bitcoin ABC ile mücadelesi nedeni ile piyasada dalgalanmalara sebebiyet vermiştir. 

Bitcoin SV, Bitcoin Cash altyapısının ikiye bölünmesi ile ortaya çıkmıştır. SV madenciliği Blockchain teknolojisi kullanılarak yapılan madencilikler arasında yer almaktadır. Coin Geek şirketi madencilik yapma hususunda önde gelen şirketler arasında yer almaktadır. Coin Geek tarafından madenciliği yapıldığı için bu işlemlerin her geçen gün artacağı kanısına ulaşmak zor olmaz. 

Bitcoin SV

Bitcoin SV’ye Yatırım Yapılması Karlı Olur Mu?

Bitcoin SV, Bitcoin’in düşmesi ile birlikte ortaya çıkan coinlerden biri olarak dikkat çekmektedir. Altcoinlerde meydana gelen bu düşme grafiğinin tam tersine SV’de bir artış gözlemlenmektedir. Bitcoin’in varisi olduğunu açıklayan SV, her ne kadar Bitcoin ABC ile mücadele ederken yorulmuş olsa da beklenmedik bir artış göstermesi nedeni ile piyasayı değiştirecek bir dinamik halini aldı. Bu yükseliş ile birlikte altcoinlere de etki eder hale gelen SV yeni Bitcoin olma yolunda adımlar atacak hale gelmiştir.

Bu değişim gösteren grafik karşısında kullanıcıların gözünü korkutan bir kripto para halini alan Bitcoin SV, piyasanın dinamiğini değiştirebilecek projeleri de kullanıcılara duyurmuştur. Kısa vadede kazanç elde edebilmeyi planlayan kullanıcıların yatırım yapmayı isteyebileceği bir kripto para olarak piyasada yer almaktadır. BSV’ye yatırım yaparken meydana gelebilecek riskleri göz önünde bulundurmalı, bu risklere rağmen kısa vadede yüksek kar elde edebileceklerini unutmamalıdırlar. 

Piyasaya giriş ücreti 88 dolar olan BSV, on beş gün gibi kısa bir süre içerisinde 232 dolar seviyesine kadar yükselerek oldukça büyük ölçüde değer kazanmıştır. Daha sonraki bir aylık süreçte tersine bir grafikle 37 dolar gibi bir seviyeye gerilerken günümüzde 92 dolar seviyesinden işlem görmektedir.

Yeni bir para birimi olan Bitcoin SV, Türk borsalarında henüz işlem görür vaziyete gelmemiştir. Bu kripto para birimine sahip olmak istiyorsanız öncelikli olarak Bitcoin’e sahip olmalısınız. Daha sonra Bitcoin’ininiz ile SV alarak bu paraya sahip olabilirsiniz. SV çeşitli piyasalarda yer alan bir kripto para birimi olduğu için yurt dışı menşeli borsalardan bu parayı temin etme şansına erişebilirsiniz. Kısa sürede karlı bir yatırım aracı olabilecek bu parayı değerlendirme alanınıza alabilirsiniz. 

Continue Reading

Coin İnceleme

Libra Coin: Facebook’un Kripto Parası

Published

on

Libra coin

Facebook, güvenilir bir dijital para oluşturmak maksadı ile kolları sıvayarak Libra coin altyapısını oluşturdu. “Paranın interneti” olarak nitelendirilen Libra coin, dünya çapında gerçekleşecek olan para transferinin en az bir fotoğraf paylaşmak kadar kolay olmasını hedefleyerek piyasaya sürülmüştür. Yapılacak işlemlerin maliyet açısından oldukça düşük olması da piyasadaki madencilerin dikkatini çeken unsurlardan biridir. Görünmez ödeme yapılabilme özelliği de madenciler açısından önemli olacaktır.

Libra coin, Blockchain üzerine kurulu güvenilir bir kripto para olarak tanıtılmaktadır. Yönetimi ise ekosistem geliştirme görevi ile bilinen Terazi Association’a aittir. Açık kaynak koduna sahip bir kripto para birimi olduğu için üzerine bir şey inşa etmek isteyen herkes bu işlemi gerçekleştirebilir. 

Libra coin

Libra Coin’in Rezerv Kaynağı

Libra coin rezerv konusunda iki kaynaktan beslenmektedir: Investment Token sisteminde bulunan yatırımcılar ve bu coini kullananlar. Coinin gelişimini sağlamak amacı ile kurucu üye olan kişilere teşvik amacı ile ödeme yapılması hedeflenmektedir. Kullanıcıların Libra talebi arttıkça kripto paranın büyümesi hedeflendiği için Libra alımları karşılığında ödenen fiatların rezerve aktarılması planlanmaktadır. 

Libra coin, altın ile desteklenmeyen bir kripto paradır. Saygın nitelikli bankaların para birimleri veya mevduatları ile desteklenmektedir. Libra Association da bu ağın yönetilmesi hedeflenerek İsviçre’de kurulmuş bir dernek olarak karşımıza çıkmaktadır. Amacı bu kripto paraya liderlik ederek rezerv oluşumunu sağlamaktır. 

Libra Coin’in Kurucu Üyeleri Kimlerdir?

Kurucu üyeler Libra Association bünyesi altında bir araya gelmiştir. Kar amacı gütmeyen ve global nitelikli kuruluşlardan oluşmaktadır. Libra coin ödemeleri hepimizin çok iyi bildiği Mastercard, PayPal ve Visa gibi ödeme yöntemleri kullanılarak yapılmaktadır. Teknoloji alanında Spotify AB, Uber ve eBay gibi devlerin kurucu üye olarak yer aldığını görmekteyiz. Telekomünikasyon ortaklarında ise Vodafone yer almaktadır. 

2020 yılında yapılacak büyük lansmana kadar kurucu üye sayısının 100’e kadar çıkarılması planlanmaktadır. Şu an derneğin lideri pozisyonunda Facebook bulunmaktadır. 

Libra Coin’in Amacı

Libra, yeni küresel para birimine dahil olmayı hedefleyerek finansal ihtiyaçları karşılamak amacı ile oluşturulmuştur. Piyasada yer alan milyarlarca hesap için ölçeklenebilir olmayı amaçlamış ve düşük gecikme süresi ile işlemlerin kısa sürede ve yüksek hacimli olarak yapılmasını hedeflemiştir. 

Aynı zamanda piyasada üst düzey güvenliği sağlamak maksadı ile çalışmalar yürütmektedir. Libra, libra cüzdanda saklanmak üzere tasarlanacak. Ve bu uygulama WhatsApp ve Messenger gibi sık kullanılan uygulamalarla entegre bir şekilde çalışır hale getirilecek. Bu yöntem sayesinde Libra coin bir ses kaydı göndermek kadar kolay bir işlemle transfer edilebilecek.  

Continue Reading

Coin İnceleme

Nano Coin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Published

on

Nano coin

Nano coin, gözde kripto paralardan olan RaiBlocks’un yeniden markalaşması ile karşımıza çıkan coinlerden biridir. Diğer kripto paralara göre vadettiği şeyler farklılık gösterdiği için daha fazla tercih edildiğini görmekteyiz. Nano coin, transfer sürecini kısaltmayı ve hatta anında transferin gerçekleşmesini vaat etmektedir. Aynı zamanda gönderim ücreti de almamaktadır. Kısa süre içerisinde değerlerinin yükselmesi ile birlikte daha fazla kişinin radarına girmiştir. 

Şu an Türk kripto borsasında işlem görmeyen nanocoin, biance hesabı ile alınıp satılma özelliği göstermektedir. Biance çoğu zaman yeni üye alımı yapmasa da davetiye kodu ile birlikte buraya üye olup nano coin alıp satma şansına erişebilirsiniz. 

Nano coin

Nano Coin Nasıl Alınır?

Nano coin alma isteğiniz varsa ve kısa süre içerisinde fazla kâr elde etmek istiyorsanız öncelikli olarak yapmanız gereken şey Binance hesabınıza bitcoin göndererek işlemleri başlatmaktır. Bitcoini hesabınıza gönderdikten sonra yapacağınız işlemler çok kolaylaşmaktadır. Deposit seçeneğine tıklayarak cüzdan adresini görüntüleyebilirsiniz. Görüntülediğiniz cüzdan adresiniz ile 15 dakika içerisinde Binance hesabınızda bitcoinlerinizi görebilirsiniz. Bitcoinler hesabınıza geçtikten sonra Exchange seçeneğini kullanarak Basic’i tıklamanız gerekmektedir. 

NANO/BTC çiftini bulduğunuz zaman “buy” seçeneğine tıklayarak market sekmesinden dilediğiniz miktarda nanocoin almanız mümkündür. Elde ettiğiniz nano coinler, transfer seçeneğini kullanmak istediğinizde anında transferin gerçekleşmesine olanak sağlamaktadır. Sonsuz ölçeklenebilirliği de vaat eden nanocoin, yatırım yapmak isteyen kişilerin yeni gözde kripto paraları arasında kendine yer bulmuştur. 

Nano Coin’in Avantajları Nelerdir?

Nano coin, her hesapta bir blockchain oluşmasını sağlamaktadır. Bu blockchain’ler ile büyük niteliklere sahip çevrim dışı bir ağ oluşturulabilmektedir. Kullanıcıların işlemleri bu özel blockchain’ler ile bilgisayar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu da işlemlerin sürecini diğerlerine oranla kısaltmaktadır. Aynı zamanda iş kanıtı gizlendiği için işlemler de kısa süre içinde gerçekleştirilmektedir. Bu özelliği kullanan tek kripto para olan nanocoin, yatırım yapan kişilerin dikkatini çekerek kripto paralar arasında yerini zirveye çıkarmak üzeredir. 

Nano coin, yapılacak işlemlerden ücret almamaktadır. Bunun temel sebebi madencilerine ödeyeceği bir ücretin bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Blok zincirinin kurulması ile birlikte kullanıcıların yaptığı işlemler kendi blok zincirine yazılacağı için güvenilir işlemler yapılmasına da olanak sağlar. Bu avantajlar göz önüne alındığı zaman kendi teknolojisini üreten bir kripto paranın bu kadar fazla tercih edilmesi mantık kazanmaktadır. Siz de nanocoin edinerek gittikçe değeri yükselen bu kripto paranın avantajlarından istifade edebilirsiniz. Hiçbir işlem ücreti ödemeden dilediğiniz işlemleri gerçekleştirme şansına erişebilirsiniz. 

Continue Reading

Trendler