Connect with us

Genel

Blockchain Teknolojisinin Hayır İşlerinde Kullanımı

Published

on

Blockchain teknolojisi

Hayırsever kuruluşların başarılarından önce; Kripto hayırseverlik (veya hayırsever bir yardımı desteklemek için blockchain teknolojisinin kullanılması), organizasyon bağışlarını ve fon yaratmayı kolaylaştıran merkezi ve doğrudan transferler yoluyla alternatif bir çözüm sunar.

blockchain

Blockchain Temelleri

Blockchain sistemlerinin oluşturulması, şeffaflık ve veri güvenliğinin artması nedeniyle çeşitli endüstrilere birçok fayda sağlamıştır. Her ne kadar bu kavram Bitcoin oluşturulmadan çok önce mevcut olsa da, son zamanlarda blok zincirin potansiyelinin daha büyük bir ölçekte olduğu netleşti.

Blockchain, neredeyse tüm şifreli parasal ekonomik ağların en temel unsurlarından biridir. Orijinal olarak Satoshi Nakamoto tarafından bitcoinlerin arkasındaki dijital kayıt defteri olarak geliştirilen bu teknoloji o zamandan beri geniş bir yelpazedeki diğer senaryolara uyarlandı ve sadece dijital para için değil, diğer birçok dijital iletişim ve veri alışverişi için de çok faydalı olduğunu kanıtlamıştır.

1xBit

Bitcoin blockchain, kriptografi ile korunan ve çok büyük bir bilgisayar ağı (düğümler) tarafından yönetilen dağıtılmış bir kayıt defteri teknolojisi (DLT) olarak çalışır. Bu yapı, güvenilmeyen bir ortamda sınırsız düğümler arası işleme (P2P) yapılmasına izin verir. Güvensizlik, eşlerin birbirine güvenmemesi gerektiği anlamına gelir çünkü katılan tüm düğümlerin önceden belirlenmiş bir kurallar dizisini izlemesi gerekir (Bitcoin protokolünde belirtilmiştir).

Bu işlemler için kullanılan Bitcoin kayıt defteri, belirli bir veri merkezi veya sunucuyla ilişkili değildir. Bunun yerine, blockchain dünya çapında çok sayıda bilgisayar düğümüne dağıtılır ve kopyalanır. Bu, bir işlem her doğrulandığında veya veriler değiştirildiğinde, her katılımcının bu işlemler için blok zincir sürümünü güncellemesi gerekir (düğümler her değişiklik için aynı fikirde olmalıdır).

Daha önce belirtildiği gibi, blockchain genellikle dağıtılmış bir sicil olarak kullanılır ve bu eşsiz teknolojinin faydaları çeşitli hayır kurumları ve hayır kurumlarıdır. Binance Blockchain Charity (BCF) en dikkat çeken örneklerden biridir.

Kripto Para Bağışı

Global olarak kabul edilen kripto para birimlerine gitmek için hala uzun bir yol var ve daha hayırseverlik söz konusu olduğunda daha da uzun sürüyor. Şu anda, şifreleme para birimini bağış yöntemi olarak kabul eden birkaç hayır kurumu var, ancak bu rakam artıyor.

Bağışlarını kripto para birimini kullanarak yapmak isteyen bağışçıların ya bu yöntemi kabul eden az sayıda kuruluşa bağış yapmaları ya da tercih ettikleri hayır kurumu kripto para birimini kabul etmeye ikna etmek için büyük miktarda para bağışlamaları gerekmektedir.

Bir hayır kurumu, kripto para birimi olarak bağış kabul etmeden önce fonlarını şeffaf ve etkili bir şekilde yönetmek ve dağıtmak için bir sürece sahip olmalıdır. Etkili bir uygulama stratejisi için, özellikle bağışların nasıl nominal paraya dönüştürüldüğünü, kriptokratik para birimi ve blok zincirleme teknolojisinin temellerini anlamak önemlidir.

Kripto Bağışlarının Potansiyel Yararları

Kripto sadaka yardım kuruluşları ve bağışçılar için bazı önemli avantajlar sunar:

Her bir şifreleme para birimi benzersizdir; bu, blok zincirleri kullanılarak kolayca izlenebileceği anlamına gelir. Daha yüksek düzeyde şeffaflık ve hesap verebilirlik, donör sorunlarını hafifletir ve daha fazla bağış yapmalarını teşvik eder, hayırsever bir kurum için itibar yaratır.

Çoğu engelleme ağı büyük ölçüde merkezi olmayan, yani merkezi bir kuruma ya da hükümete bağlı olmadıkları anlamına geliyor. Böylece fonlar doğrudan bağışçılardan yardım kuruluşlarına aktarılabilir. Blokajların ademi merkeziyetçi yapısı özellikle uluslararası işlemler için kullanışlıdır.

Dijital blok zinciri, dijital verilerin değişimini ve saklanmasını kolaylaştırırken, önemli belgelerin veya sözleşmelerin tüm katılımcıların rızası olmadan değiştirilememesini sağlar.

Blockchain teknolojisi, hayır kurumlarının yönetimini kolaylaştırabilir. Sürecin parçalarını otomatikleştirmek ve daha az aracı kullanmak tipik olarak maliyetleri düşürür.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Bitcoin Borsa Yatırım Fonu ve ETF

Published

on

Bitcoin borsa yatırım fonu

Bitcoin borsa yatırım fonu, borsa yatırım fonlarının popülaritesinin artması nedeni ile bundan yararlanmak isteyen kullanıcıların dikkatini çeken bir fon olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikli olarak ETF ne anlama gelir bunu bilmek gerekmektedir. ETF, performans izlemek üzere oluşturulmuş olan bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yatırımcılar ETF’ler aracılığı ile takip edilmekte olan varlıkların sahibi olmasalar bile yatırımlarını çeşitlendirebilme imkanı sunmaktadır. 

Yatırımları sürekli bir şekilde takip edebilme ihtimali bulunmayan kişiler ve sadece kazançlar veya kayıplar ile ilgilenecek olan kişiler için ETF basit bir alternatif kaynağı olarak yer almaktadır. Bu ETF’lere sahip olan kişiler kripto para yatırımcıları gibi karışık depolama yöntemleri ve güvenlik hususunda endişelenme gibi şeylerle uğraşmak zorunda kalmazlar. 

Bitcoin borsa yatırım fonu

ETF Kullanılmasının Temel Sebebi

ETF kullanan kullanıcıların daha doğrusu yatırımcıların kripto paraların güvenliğini sağlamak maksadı ile yapılması gereken prosedürlerden muaftır. ETF aracılığı ile yatırım yapanlar sürekli bir şekilde kripto para birimlerinin borsalarını takip etmek durumunda da kalmaz. ETF geleneksel borsalar gibi gibi takip edilebilecek bir fondur. 

ETF aracılığı ile yatırım yapan yatırımcılar BTC fiyatlarının düşeceğine dair bir inanç içerisinde olurlar ise kripto paralarını ellerinden çıkararak bu hisseleri açığa sunabilirler. Hisselerin açığa vurulup satılması Bitcoin piyasasında meydana gelebilecek bir olay olarak gözlemlenmemektedir. Coin ve token’lar popülarite kazanmış olmasına rağmen ETF yatırımı ile birlikte yatırımcılar daha anlaşılabilir bir yatırım aracına sahip olacaklardır. 

Bitcoin ETF’lerin piyasaya sunulması oldukça zorlu süreçlerden geçilerek söz konusu olmuştur. Çünkü birçok firma kendi Bitcoin ETF’sini piyasaya sürmek istiyordu. ETF’lerin onaylanmamasının temel sebebi Bitcoin piyasasının manipülasyonlara açık yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. SEC herhangi bir yatırımcı firmanın ETF piyasasına girmesine onay vermemektedir. Yatırımcılar ise ETF’nin getireceği faydalar düşünüldüğü zaman iyimserliklerini koruyarak eninde sonunda buna onay verileceğini düşünmektedir. Son günlerde yayınlanan haberler doğrultusunda düşünürsek Bitcoin ETF alanında bir onaylama olacağını söyleyebilmemiz mümkün. Bu onayın verilmesi ile birlikte yatırımcıların artık bu yollarla açık hisse satışıyla Bitcoin piyasasına dahil olacağını söyleyebiliriz. Bitcoin piyasasının da bu onaylama ile birlikte yükselişe geçeceği öngörülmektedir. 

Continue Reading

Genel

Kripto Para Piyasasının En Çok Konuşulanı FUD Nedir?

Published

on

FUD

Kripto para piyasasını sevmeyen insanların bir koz olarak kullandığı FUD piyasaya adım atmak isteyen kişilerin aklında yer alan soru işaretleri arasındadır. FUD kavramının içeriğini Fear, Uncertainty ve Doubt oluşturmaktadır. Türkçe karşılık olarak ise korku, kararsızlık ve şüphe olarak çevirmemiz mümkündür. Bu kısaltma hem ekonomide hem de siyasette sıklıkla kullanılan kavramlar arasında yer almaktadır. Manipülasyon yolu ile itibar düşürmek maksadı ile medya yolu kullanılarak kitlelere haberler yayılmaktadır. Kripto piyasasında yapılmaya çalışılan şey ise bir hisse senedinin manipüle edilmesidir. 

Kripto piyasası tarihi boyunca gerçekleştirilen en büyük FUD, Bloomberg’in gerçekleştirdiği bir haber doğrultusunda gerçekleşmiştir. Eski tarihte yayınlanmış olan bir haberi yeni tarihli olarak piyasaya sunan Bloomberg, Tether’in ABD yargısı tarafından denetleneceği hususunda bir haber yayınlamıştı. 2018 yılında meydana gelen düşüş Bloomberg’in sunmuş olduğu haber doğrultusunda hızlandırılmıştı. Bu en bariz FUD dönemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. 

FUD

FUD Hangi Yollarla Yapılmaktadır?

Günümüzde iletişim ağlarının gelişmesi ile birlikte FUD yalnızca haber kaynakları ile yapılan bir manipülasyon olmaktan çıkmıştır. Artık FUD en çok sosyal medya aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Hatta WhatsApp gibi uygulamalar aracılığı ile bile FUD yapıldığı gözlemlenmektedir. Bu kavram ile özdeşleşmiş bir haberi FUD gerçekleştirme düşünceniz olmasa bile yaymış olmanız sizi bu manipülasyon sürecinin ortağı olmanız için yeterli bir hamle olacaktır. 

1xBit

FUD ile amaçlanan şey bu piyasa hakkında tam olarak bilgi sahibi olmayan kişilerin akıllarını karıştırarak yapılacak olan yatırımları büyük oranda engellemeye çalışmaktır. Güvensizlik ortamı oluşturulduktan sonra bu piyasada gerçekleşecek olan satış işlemleri artış gösterecek ve çoğu insan bu piyasadan çıkmaya çabalayacaktır. Böylelikle de Bitcoin fiyatlarında gözle görülür bir düşüş söz konusu olacaktır. FUD kavramına uygun niteliklere sahip bir haberi okuduğunuz zaman aklınızdan çıkarmayacağınız şey 1 BTC’nin fiyatının hala 1 BTC olduğu olmalıdır. 

Bu düşünceye sahip olursanız elinizde bulundurduğunuz coinleri satmak zorunda hissetmezsiniz. Satış işlemi gerçekleşmediği zaman piyasada yaşanacak dalgalanmaların da büyük oranda önüne geçileceği bilinmesi gerekenler arasında yerini almaktadır. FUD düşüncesi ile birlikte bitcoinlerini elden çıkararak büyük oranda kar elde edeceğini düşünen insanlar aslında uzun vadede zarara uğrayacaklarından habersiz olarak işlem gerçekleştirmektedir. Daha önce meydana gelen örnekleri de göz önünde bulundurarak bu hamleye inanacak kişiler somut örnekler ile ikna edilirse kullanıcılar üzerinde kurulan satış baskısı büyük oranda önlenmiş olur. Bu nedenle okuduğunuz haberleri iyice düşünmeden değerlendirmeye tabi tutmamalısınız.

Continue Reading

Genel

Bitcoin Halving Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Published

on

Bitcoin Halving

Bitcoin Halving, dilimize “Bitcoin yarılama” olarak çevrilen bir kavramdır. Bunu anlayabilmek için öncelikle Bitcoin madenciliği hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bitcoin madenciliği, karışık ve zorlu problemlerin madenciler tarafından çözülmesi ile birlikte başarılı olan madencilere Bitcoin verilmesi durumuna denmektedir. 

Halving ise madencilere sunulan ödülün her dört senede bir yarı oranına indirilmesini ifade etmektedir. Bu yarılanma olayı yaklaşık olarak 120 sene boyunca sürecek bir olaydır. Bitcoin Halving sona erecek bir durumdur; çünkü Bitcoin’in en küçük para birimi olarak adlandırılan “satoshi”nin yarılanması mümkün değildir. Ödül bir satoshiye indiği zaman halving duracaktır. 

Günümüze kadar olan süreçte Halving olayı 2 kere gerçekleşmiştir. 2020 yılının ortalarında üçüncü kez bu durumun yaşanacağı bilinmektedir. Bu olayın arkasındaki temel ideolojiye bakarsak enflasyonun sıfırlanmasının hedeflendiğini söyleyebiliriz. 

1xBit
Bitcoin Halving

Bitcoin Halving Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkilemektedir?

Halving’in gerçekleştiği süreçlerde bitcoin fiyatlarının yükselişe geçtiği gözlemlenmiş bir durumdur. Gözlenen bu durum 2012 ve 2016 yıllarında yarılanmalarda gözlemlenmiştir. Halving gerçekleştikten sonra bitcoin fiyatları iki kriterde yoğunlaşmıştır: Bitcoin üzerinde yaşanan kıtlık ve daha düşük temin edebilme olasılığı ve yarılanmanın gerçekleşmesi ile birlikte madenciliğin zorlu bir sürece giriyor olması. 

Bitcoin madenciliğinin gücünün kırılması için bu uygulamanın yapıldığı bilinmektedir. Bu güç kırılmasaydı yeni blokların üretimi oldukça güç olacaktı ve ağda gerçekleşen işlemlerde yavaşlamalar meydana gelecekti. Böylelikle bitcoin fiyatları oldukça olumsuz etkilenecekti. Ardından madencilerin elde ettiği Bitcoin miktarı yükseleceği için bunları başkalarına satmaya başlayacaklardı ve satışın yapılması ile birlikte Bitcoin oldukça değer kaybedecekti. 

Yukarıda sayılan bu durumun madenciler için olumsuz olacağı düşünülmekteydi. Bitcoin Halving gerçekleşmesine rağmen madencilerin faaliyetinde bir azalma meydana gelmedi. Aksine işlem hızı fazlalaşan ağda bloklar üzerine çalışmalarını sürdüren madencilerin sayısının arttığını söyleyebilmek mümkündür. 2016 yılında gerçekleşen yarılama faaliyeti sonrası iki hafta boyunca Bitcoin fiyatlarında bir durulma gözlemlense de daha sonra Bitcoin fiyatlarının yükseldiği bilinmektedir. 

Madenciler Bitcoin Halving sonrası verilecek olan ödülün yarı yarıya düşürüleceğini bildikleri için Bitcoin fiyatlarının değer kazanması adına çalışmalarını sürdüreceklerdir. 2016 yılında yaşanan durgunluğun 2020 ortalarında yapılması beklenen yarılama faaliyeti sonrası gerçekleşmesi de ihtimaller dahilinde. Fakat madencilerin Bitcoin fiyatlarının değer kazanması adına çalışmalar yürütebilirler. Halving sonrası hızlı yükselişe geçen Bitcoin fiyatlarının 2020 yılında da gerçekleşecek olması beklentiler arasında yer almaktadır. Yani birkaç ay sonra gerçekleşecek bu yarılama faaliyeti sonrası Bitcoin fiyatlarının hızlı yükselişe geçeceğini görebiliriz. 

Continue Reading

Trendler