Connect with us

Genel

Blockchain Teknolojisinin Hayır İşlerinde Kullanımı

Published

on

Blockchain teknolojisi

Hayırsever kuruluşların başarılarından önce; Kripto hayırseverlik (veya hayırsever bir yardımı desteklemek için blockchain teknolojisinin kullanılması), organizasyon bağışlarını ve fon yaratmayı kolaylaştıran merkezi ve doğrudan transferler yoluyla alternatif bir çözüm sunar.

blockchain

Blockchain Temelleri

Blockchain sistemlerinin oluşturulması, şeffaflık ve veri güvenliğinin artması nedeniyle çeşitli endüstrilere birçok fayda sağlamıştır. Her ne kadar bu kavram Bitcoin oluşturulmadan çok önce mevcut olsa da, son zamanlarda blok zincirin potansiyelinin daha büyük bir ölçekte olduğu netleşti.

Blockchain, neredeyse tüm şifreli parasal ekonomik ağların en temel unsurlarından biridir. Orijinal olarak Satoshi Nakamoto tarafından bitcoinlerin arkasındaki dijital kayıt defteri olarak geliştirilen bu teknoloji o zamandan beri geniş bir yelpazedeki diğer senaryolara uyarlandı ve sadece dijital para için değil, diğer birçok dijital iletişim ve veri alışverişi için de çok faydalı olduğunu kanıtlamıştır.

1xBit

Bitcoin blockchain, kriptografi ile korunan ve çok büyük bir bilgisayar ağı (düğümler) tarafından yönetilen dağıtılmış bir kayıt defteri teknolojisi (DLT) olarak çalışır. Bu yapı, güvenilmeyen bir ortamda sınırsız düğümler arası işleme (P2P) yapılmasına izin verir. Güvensizlik, eşlerin birbirine güvenmemesi gerektiği anlamına gelir çünkü katılan tüm düğümlerin önceden belirlenmiş bir kurallar dizisini izlemesi gerekir (Bitcoin protokolünde belirtilmiştir).

Bu işlemler için kullanılan Bitcoin kayıt defteri, belirli bir veri merkezi veya sunucuyla ilişkili değildir. Bunun yerine, blockchain dünya çapında çok sayıda bilgisayar düğümüne dağıtılır ve kopyalanır. Bu, bir işlem her doğrulandığında veya veriler değiştirildiğinde, her katılımcının bu işlemler için blok zincir sürümünü güncellemesi gerekir (düğümler her değişiklik için aynı fikirde olmalıdır).

Daha önce belirtildiği gibi, blockchain genellikle dağıtılmış bir sicil olarak kullanılır ve bu eşsiz teknolojinin faydaları çeşitli hayır kurumları ve hayır kurumlarıdır. Binance Blockchain Charity (BCF) en dikkat çeken örneklerden biridir.

Kripto Para Bağışı

Global olarak kabul edilen kripto para birimlerine gitmek için hala uzun bir yol var ve daha hayırseverlik söz konusu olduğunda daha da uzun sürüyor. Şu anda, şifreleme para birimini bağış yöntemi olarak kabul eden birkaç hayır kurumu var, ancak bu rakam artıyor.

Bağışlarını kripto para birimini kullanarak yapmak isteyen bağışçıların ya bu yöntemi kabul eden az sayıda kuruluşa bağış yapmaları ya da tercih ettikleri hayır kurumu kripto para birimini kabul etmeye ikna etmek için büyük miktarda para bağışlamaları gerekmektedir.

Bir hayır kurumu, kripto para birimi olarak bağış kabul etmeden önce fonlarını şeffaf ve etkili bir şekilde yönetmek ve dağıtmak için bir sürece sahip olmalıdır. Etkili bir uygulama stratejisi için, özellikle bağışların nasıl nominal paraya dönüştürüldüğünü, kriptokratik para birimi ve blok zincirleme teknolojisinin temellerini anlamak önemlidir.

Kripto Bağışlarının Potansiyel Yararları

Kripto sadaka yardım kuruluşları ve bağışçılar için bazı önemli avantajlar sunar:

Her bir şifreleme para birimi benzersizdir; bu, blok zincirleri kullanılarak kolayca izlenebileceği anlamına gelir. Daha yüksek düzeyde şeffaflık ve hesap verebilirlik, donör sorunlarını hafifletir ve daha fazla bağış yapmalarını teşvik eder, hayırsever bir kurum için itibar yaratır.

Çoğu engelleme ağı büyük ölçüde merkezi olmayan, yani merkezi bir kuruma ya da hükümete bağlı olmadıkları anlamına geliyor. Böylece fonlar doğrudan bağışçılardan yardım kuruluşlarına aktarılabilir. Blokajların ademi merkeziyetçi yapısı özellikle uluslararası işlemler için kullanışlıdır.

Dijital blok zinciri, dijital verilerin değişimini ve saklanmasını kolaylaştırırken, önemli belgelerin veya sözleşmelerin tüm katılımcıların rızası olmadan değiştirilememesini sağlar.

Blockchain teknolojisi, hayır kurumlarının yönetimini kolaylaştırabilir. Sürecin parçalarını otomatikleştirmek ve daha az aracı kullanmak tipik olarak maliyetleri düşürür.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Çin’in Blockchain Harcamaları 2023 Yılına Kadar 2 Milyar Dolara Ulaşacak

Published

on

Andorra blockchain

International Data Corporation’ın araştırmasında şok edici rakamlar ortaya çıktı. Araştırmaya göre, Çin’in blockchain harcamalarının 2023 yılına kadar 2 milyar doları aşacak.

2019 yılının 4. çeyreği biterken, Çin’de blockchain’in benimsenmesi ile ilgili dikkat çekici açıklamalar yapıldı. 25 Ekim’de Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkesinin blockchain teknolojisinin sunduğu tüm avantajlardan yararlanması gerektiğini ilan etti. 6 Kasım’da Çinli gözlemcilerin ortadan kaldırmayı planladıkları hash madenciliği devletin tehlikeli faaliyetler listesinden çıkarıldı. Dün, küresel düşünce kuruluşu International Data Corporation (IDC), bu ani U dönüşünün avantajlarını açıkladı.

Xinhua Haber Ajansı’na göre, iç piyasadaki blockchain harcamalarında 2020 ve 2023 yılları arasında hızlı bir gelişme olacak. Toplam endüstriyel maliyetlerin bu dönemin sonuna kadar 2 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2023 yılından önceki bu beş yıllık süre içerisinde bileşik yıllık büyüme hızının (CAGR) % 65,7 olacağı öngörülüyor.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, endüstriyel alanların büyük çoğunluğu, % 25-30’luk bir CAGR yaşar ve bu muhteşem bir büyüme anlamına gelir.

Analistler ayrıca Çin’in blockchain girişimlerini çeşitlendireceğini tahmin ediyor. Bugün itibariyle, çoğu bankacılık şirketi B2B kullanımında blok zinciri teknolojisinin durumunu araştırmıştır. Bir yandan ayrık üretim, perakende satış, profesyonel hizmetler ve süreç üretimi, artması öngörülen blockchain harcamalarının en önemli katalizörleri arasındadır.

Hükümet’ten Yeşil Işık

Bu tahminin Pekin yetkilileri ile blockchain arasındaki ilişkilerdeki anlaşmaya mükemmel bir şekilde uyduğu herkesçe bilenen bir sır. Çin’in liderliği, blok zincir teknolojisinin teknolojik yenilik ve dijital dönüşümün yeni bir aşaması olarak önemini vurguladı ve sektördeki gelişmeyi hızlandırmak için daha fazla çaba sarf etti.

Bununla birlikte, IDC ekibinden bir araştırmacı olan Xue Yu’ya göre, resmi onay sektördeki blockchain teknolojisinin uygulamalarını ve sektördeki hızlı büyümeyi hızlandıracak.

Bu açıklamaya rağmen, Çin yasalarının blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri için katı olmaya devam ettiğini belirtmekte fayda var. Örneğin, Çin ilk kripto para tekliflerini yasakladı ve kripto ile ilgili faaliyetlere karşı saldırgan bir tavır sergiledi.

Continue Reading

Genel

Starbucks Bakkt’ın Ödeme Hizmetiyle Bitcoin Kabul Edecek

Published

on

Bakkt Bitcoin

Starbucks, yaklaşmakta olan Bakkt’in kripto para ödeme hizmetinin ilk lansmanı olacak. Bu olay, Starbucks’ın doğrudan Bitcoin ödemelerini kabul edeceğini bildirmesinden aylar sonra geldi. Şimdi ünlü kahve zincirinin, yakında Bakkt’ın ticari portalı üzerinden bitcoin ödemelerini kabul etmeye başlayacağı öngörülüyor.

Bakkt’ın tüketici uygulaması ve ticari portalı Temmuz 2020’den itibaren çevrimiçi olacak

New York Menkul Kıymetler Borsası Ana şirketi ICE, Bitcoin vadeli işlem borsa platformunu kurdu. Bakkt, test ettikleri kripto para ödeme uygulaması ticari portalın Temmuz 2020’de kullanıma sunulacağını belirtti.

Bakkt’ın baş ürün sorumlusu Mike Blandina bunun kripto para birimlerinin değerini denemek ve kilidini açmak için bir hareket olduğunu belirtti. Piyasaya sürüldüğünde yavaş bir başlangıçtan sonra, Bakkt ivme kazandı ve işlem hacimlerine yeni kayıtlar koyuyor.

Geçmişte, kripto meraklıları, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin genel olarak benimsenmesi konusunda şüphecilerdi. Görüş ise dijital para birimlerinin halkın onları düzenli olarak kullanmaya başladıktan sonra yaygın hale gelmesidir. Perakende satış yerleri henüz Bitcoin ve diğer dijital varlıkları tam olarak kabul edemediğinden bu iddialar doğru olabilir.

Starbucks için Yenilikçi Bir Hamle

Bununla birlikte, senaryo, Starbucks’ın elverdiği ölçüde değişmek üzere olabilir. Starbucks, tüm dünyaya yayılmış 30.000’den fazla satış mağazası ile kahve zinciri sektöründe dünyanın en büyüğüdür. Bu nedenle, Bakkt, kripto para birimi alanında yenilikçi bir hamle olacaktır. Bitcoin ödemelerinin Starbucks tarafından kabulü, dolaylı olmasına rağmen, diğer perakendecileri de bunu benimsemesine teşvik edecektir.

Kripto para biriminin benimsenmesini teşvik etmenin bir yolu olarak vadeli işlemler borsası, sıradan kullanıcıları etkileyen acı noktalarından yararlanmaktadır. Bakkt’a göre, bu, esnaflar için hızlı bir çözüm süresi içerecek.

Dijital varlıklar, Visa ve MasterCard gibi ödeme platformlarına kıyasla dezavantajlı durumda. Örneğin geleneksel ödeme platformları işlemleri Bitcoin’den daha hızlı işler ve saniyede daha fazla işlem gerçekleştirir. Bu engelin bir çözümü ile Bakkt, bu eski ödeme sistemlerine rekabetçi bir alternatif sunmuş olacak.

Continue Reading

Genel

Simetrik ve Asimetrik Kriptografi Kıyaslaması

Published

on

simetrik ve asimetrik kriptografi

Kriptografik sistemler şu anda iki ana araştırma alanına ayrılmıştır: simetrik ve asimetrik kriptografi. Asimetrik şifreleme için iki ana yöntem vardır: asimetrik şifreleme ve dijital imzalar. Her ne kadar bu fark ilk bakışta basit olsa da, iki şifreleme yöntemi ile nasıl kullanıldığı arasındaki fonksiyonel farkları tanımlar.

simetrik ve asimetrik kriptografi

Şifreleme Anahtarlarını Anlamak

Şifrelemede şifreleme algoritmaları, bir bilgi parçasını şifrelemek veya şifresini çözmek için kullanılan anahtarları oluşturur. Örneğin, eğer Alice Bob’a simetrik şifreleme ile korunan bir mesaj gönderirse, Bob’un mesajın şifresini çözmesi için Alice’in şifrelemek için kullandığı anahtarı kullanması gerekir. Bu, eğer bir saldırgan bir anahtara erişirse, şifreli bilgiye de erişebileceği anlamına gelir. 

Simetrik Şifreleme Nasıl Çalışır?

Simetrik şifreleme şemaları, iki veya daha fazla kullanıcı tarafından paylaşılan tek bir anahtara dayanmaktadır. Aynı anahtar düz metni şifrelemek ve şifresini çözmek için kullanılır (şifreli bir mesajı veya veri parçasını temsil eder). Şifreleme işlemi, düz metin (girdi) şifreleme adı verilen bir şifreleme algoritması aracılığıyla iletilerek şifreli metin (çıktı) oluşturulmasından oluşur.

1xBit

Simetrik şifreleme sistemlerinin güvenliği, karşılık gelen anahtarı kaba kuvvet kullanarak değerlendirmenin ne kadar zor olduğuna dayanmaktadır. Örneğin, geleneksel bilgisayar donanımını kullanarak 128 bitlik bir anahtarı değerlendirmek milyarlarca yıl alır. 256-bit tuşlar genellikle kuantum bilgisayarların kaba kuvvet metodu ile yapılan saldırılara karşı çok güvenli ve teorik olarak dayanıklı olarak kabul edilir.

Blok şifreleri grup verilerini belirli bir büyüklükteki bloklara ayırır ve her blok uygun anahtar ve şifreleme algoritması kullanılarak şifrelenir (örneğin, 128 bit düz metin, 128 bit kodlanmış metne şifrelenir). Öte yandan, akış şifreleri, düz metin verilerini bloklar halinde şifrelemek yerine 1 bitlik artışları şifreler (1 bitlik düz metin, aynı anda 1 bitlik şifreli metin olarak şifrelenir).

Simetrik Ve Asimetrik Şifreleme Karşılaştırması

Bir anahtar kamuya açık (genel anahtar) ve diğer özel (özel anahtar) olabilir. Asimetrik şifrelemede kullanılan genel ve özel anahtarlar bir dereceye kadar matematiksel olarak ilişkili olduğundan, daha kısa simetrik anahtarlara eşdeğer koruma sağlamak için anahtarların kendilerinin daha uzun olması gerekir.

Modern Bilgisayar Sistemlerinde Kullanılır

Simetrik şifreleme algoritmaları, birçok modern bilgisayar sisteminde veri güvenliğini ve kullanıcı gizliliğini arttırmak için kullanılır. Simetrik donanım şifreleme programları tipik olarak 256-bit anahtar boyutuna sahip özel bir Gelişmiş Şifreleme Standardı tipi olan AES 256’yı kullanır.

Birçoğunun inandığının aksine, Bitcoin blok zincirinin şifreleme kullanmadığı unutulmamalıdır. Temel karışıklık, ECDSA’nın şifreleme, dijital imza ve sözde rasgele veri üreteçleri gibi birçok iş için kullanılabilecek eliptik eğri kriptografisine (ECC) dayanmasıdır.

Continue Reading

Trendler