Connect with us

Genel

Kripto Ekonomisi Nedir?

Published

on

Kripto ekonomi

Kriptografiye ek olarak, nispeten yeni bir kavram olan kripto ekonomi de blok zincir ağlarının korunmasında rol oynamaktadır. Kripto ekonomi, önceden belirlenmiş kurallar ve ödüllerin varlığında rasyonel konularla karar verme süreçlerinin matematiksel olarak modellenmesi oyun teorisi olarak bilinen bir araştırma alanıyla ilişkilidir. Her ne kadar geleneksel oyun teorisi geniş bir alanda uygulanabilse de, kripto ekonomide kullanımı, dağıtılmış blok zincir sistemlerindeki düğümlerin davranışlarını açıklamak ve modellemektir.

Kısacası, kripto ekonomi, blok zinciri protokolleri çerçevesinde ekonomik bir çalışma ve katılımcıların davranışları için bu protokollerin geliştirilmesinin olası sonuçlarının bir çalışmasıdır. Kripto ekonomi ile güvenlik, dürüst blok zinciri sistemlerindeki düğümlerin zararlı yollardan ziyade dürüst davranmaları için daha güçlü teşvikler konseptine dayanır. Bitcoin madenciliği sürecinde kullanılan İş Kanıtı algoritması, böyle bir teşvik yapısına güzel bir örnektir.

Kripto ekonomi

Kripto Ekonomisi Gelişimi

Satoshi Nakamoto, bitcoin madenciliğinin temelini oluşturduğunda, bu işlem özellikle pahalı ve kaynak ağırlıklı bir süreç olarak tasarlanmıştır. Karmaşık yapısı ve hesaplama gereksinimleri nedeniyle, PoW madenciliği, maden düğümünün kim ve nerede olduğuna bakılmaksızın önemli miktarda nakit ve zaman maliyeti gerektiriyor. Bu nedenle, böyle bir yapı zararlı faaliyetlere karşı caydırıcı ve dürüst madencilik için güçlü bir teşviktir. Dürüst olmayan ve verimsiz düğümler blockchain ağından hızla çıkarılırken, dürüst ve verimli madenciler önemli miktarda ödül bloğu alabilir.

Benzer şekilde, bu risk-ödül oranı, bir grup veya kişiye blok zincirleme ağ karma oranının çoğunu sağlayan, anlaşmayı zayıflatan olası saldırılara karşı koruma sağlar. Yüzde 51 saldırı olarak bilinen bu saldırılar, başarıyla tamamlanırsa çok zararlıdır. İş Kanıtı’nın rekabetçi doğası ve Bitcoin ağının büyüklüğü nedeniyle, saldırganların çoğu düğümün kontrolünü ele geçirmesi pek olası değildir.

Ek olarak, çok büyük bir ağda, % 51 kontrol elde etmek için gereken bilgi işlem gücünün maliyeti astronomik düzeyde olacaktır. Bu da böylesine küçük bir kazanım için böylesine büyük bir yatırımı oldukça kısıtlayıcı bir faktör haline getiriyor. Bu sonuç ayrıca Binance denilen blokaj toleransı sistemlerine (BFT) da katkıda bulunur. BFT, bazı düğümler saldırıya uğramış veya kötü niyetli olsa bile, dağıtılmış sistemlerin normal çalışmayı sürdürme yeteneğidir.

Sistem önemli zararlar olmadan çalışmaya devam ederken, zararlı düğümlerin çoğunun caydırıcı ve dürüst eylemlerin teşvik edilmesinin maliyeti yüksektir. Bununla birlikte, küçük blokajların çoğu saldırıya karşı daha savunmasız olduklarına dikkat edilmelidir, çünkü bu sistemler için tahsis edilen genel hash oranı Bitcoin’den önemli ölçüde düşüktür.

Son Düşünceler

Oyun teorisi ve kriptografi paylaşarak, blokajlar dağıtılmış sistemler olarak yüksek güvenlik seviyesine sahip olabilir. Bununla birlikte, hemen hemen tüm sistemlerde olduğu gibi, bu iki alanın uygulanması doğru şekilde yapılmalıdır. Veri merkeziyetçilik ve güvenlik arasındaki dikkatli bir denge, güvenilir ve verimli bir şifreleme para birimi ağı oluşturmak için çok önemlidir.

Blockchain geliştikçe, güvenlik sistemleri çeşitli uygulamaların ihtiyaçlarına göre değişecektir. Örneğin, ticari kurumlar için tasarlanan özel blokajlar, çoğu açık blokaj için gerekli olan oyun teorisi mekanizmalarından (veya kriptoekonomiden) daha fazla erişim kontrolü yoluyla güvenliğe güveniyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Çin’in Blockchain Harcamaları 2023 Yılına Kadar 2 Milyar Dolara Ulaşacak

Published

on

Andorra blockchain

International Data Corporation’ın araştırmasında şok edici rakamlar ortaya çıktı. Araştırmaya göre, Çin’in blockchain harcamalarının 2023 yılına kadar 2 milyar doları aşacak.

2019 yılının 4. çeyreği biterken, Çin’de blockchain’in benimsenmesi ile ilgili dikkat çekici açıklamalar yapıldı. 25 Ekim’de Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkesinin blockchain teknolojisinin sunduğu tüm avantajlardan yararlanması gerektiğini ilan etti. 6 Kasım’da Çinli gözlemcilerin ortadan kaldırmayı planladıkları hash madenciliği devletin tehlikeli faaliyetler listesinden çıkarıldı. Dün, küresel düşünce kuruluşu International Data Corporation (IDC), bu ani U dönüşünün avantajlarını açıkladı.

Xinhua Haber Ajansı’na göre, iç piyasadaki blockchain harcamalarında 2020 ve 2023 yılları arasında hızlı bir gelişme olacak. Toplam endüstriyel maliyetlerin bu dönemin sonuna kadar 2 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2023 yılından önceki bu beş yıllık süre içerisinde bileşik yıllık büyüme hızının (CAGR) % 65,7 olacağı öngörülüyor.

1xBit

Karşılaştırma yapmak gerekirse, endüstriyel alanların büyük çoğunluğu, % 25-30’luk bir CAGR yaşar ve bu muhteşem bir büyüme anlamına gelir.

Analistler ayrıca Çin’in blockchain girişimlerini çeşitlendireceğini tahmin ediyor. Bugün itibariyle, çoğu bankacılık şirketi B2B kullanımında blok zinciri teknolojisinin durumunu araştırmıştır. Bir yandan ayrık üretim, perakende satış, profesyonel hizmetler ve süreç üretimi, artması öngörülen blockchain harcamalarının en önemli katalizörleri arasındadır.

Hükümet’ten Yeşil Işık

Bu tahminin Pekin yetkilileri ile blockchain arasındaki ilişkilerdeki anlaşmaya mükemmel bir şekilde uyduğu herkesçe bilenen bir sır. Çin’in liderliği, blok zincir teknolojisinin teknolojik yenilik ve dijital dönüşümün yeni bir aşaması olarak önemini vurguladı ve sektördeki gelişmeyi hızlandırmak için daha fazla çaba sarf etti.

Bununla birlikte, IDC ekibinden bir araştırmacı olan Xue Yu’ya göre, resmi onay sektördeki blockchain teknolojisinin uygulamalarını ve sektördeki hızlı büyümeyi hızlandıracak.

Bu açıklamaya rağmen, Çin yasalarının blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri için katı olmaya devam ettiğini belirtmekte fayda var. Örneğin, Çin ilk kripto para tekliflerini yasakladı ve kripto ile ilgili faaliyetlere karşı saldırgan bir tavır sergiledi.

Continue Reading

Genel

Starbucks Bakkt’ın Ödeme Hizmetiyle Bitcoin Kabul Edecek

Published

on

Bakkt Bitcoin

Starbucks, yaklaşmakta olan Bakkt’in kripto para ödeme hizmetinin ilk lansmanı olacak. Bu olay, Starbucks’ın doğrudan Bitcoin ödemelerini kabul edeceğini bildirmesinden aylar sonra geldi. Şimdi ünlü kahve zincirinin, yakında Bakkt’ın ticari portalı üzerinden bitcoin ödemelerini kabul etmeye başlayacağı öngörülüyor.

Bakkt’ın tüketici uygulaması ve ticari portalı Temmuz 2020’den itibaren çevrimiçi olacak

New York Menkul Kıymetler Borsası Ana şirketi ICE, Bitcoin vadeli işlem borsa platformunu kurdu. Bakkt, test ettikleri kripto para ödeme uygulaması ticari portalın Temmuz 2020’de kullanıma sunulacağını belirtti.

Bakkt’ın baş ürün sorumlusu Mike Blandina bunun kripto para birimlerinin değerini denemek ve kilidini açmak için bir hareket olduğunu belirtti. Piyasaya sürüldüğünde yavaş bir başlangıçtan sonra, Bakkt ivme kazandı ve işlem hacimlerine yeni kayıtlar koyuyor.

1xBit

Geçmişte, kripto meraklıları, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin genel olarak benimsenmesi konusunda şüphecilerdi. Görüş ise dijital para birimlerinin halkın onları düzenli olarak kullanmaya başladıktan sonra yaygın hale gelmesidir. Perakende satış yerleri henüz Bitcoin ve diğer dijital varlıkları tam olarak kabul edemediğinden bu iddialar doğru olabilir.

Starbucks için Yenilikçi Bir Hamle

Bununla birlikte, senaryo, Starbucks’ın elverdiği ölçüde değişmek üzere olabilir. Starbucks, tüm dünyaya yayılmış 30.000’den fazla satış mağazası ile kahve zinciri sektöründe dünyanın en büyüğüdür. Bu nedenle, Bakkt, kripto para birimi alanında yenilikçi bir hamle olacaktır. Bitcoin ödemelerinin Starbucks tarafından kabulü, dolaylı olmasına rağmen, diğer perakendecileri de bunu benimsemesine teşvik edecektir.

Kripto para biriminin benimsenmesini teşvik etmenin bir yolu olarak vadeli işlemler borsası, sıradan kullanıcıları etkileyen acı noktalarından yararlanmaktadır. Bakkt’a göre, bu, esnaflar için hızlı bir çözüm süresi içerecek.

Dijital varlıklar, Visa ve MasterCard gibi ödeme platformlarına kıyasla dezavantajlı durumda. Örneğin geleneksel ödeme platformları işlemleri Bitcoin’den daha hızlı işler ve saniyede daha fazla işlem gerçekleştirir. Bu engelin bir çözümü ile Bakkt, bu eski ödeme sistemlerine rekabetçi bir alternatif sunmuş olacak.

Continue Reading

Genel

Simetrik ve Asimetrik Kriptografi Kıyaslaması

Published

on

simetrik ve asimetrik kriptografi

Kriptografik sistemler şu anda iki ana araştırma alanına ayrılmıştır: simetrik ve asimetrik kriptografi. Asimetrik şifreleme için iki ana yöntem vardır: asimetrik şifreleme ve dijital imzalar. Her ne kadar bu fark ilk bakışta basit olsa da, iki şifreleme yöntemi ile nasıl kullanıldığı arasındaki fonksiyonel farkları tanımlar.

simetrik ve asimetrik kriptografi

Şifreleme Anahtarlarını Anlamak

Şifrelemede şifreleme algoritmaları, bir bilgi parçasını şifrelemek veya şifresini çözmek için kullanılan anahtarları oluşturur. Örneğin, eğer Alice Bob’a simetrik şifreleme ile korunan bir mesaj gönderirse, Bob’un mesajın şifresini çözmesi için Alice’in şifrelemek için kullandığı anahtarı kullanması gerekir. Bu, eğer bir saldırgan bir anahtara erişirse, şifreli bilgiye de erişebileceği anlamına gelir. 

Simetrik Şifreleme Nasıl Çalışır?

Simetrik şifreleme şemaları, iki veya daha fazla kullanıcı tarafından paylaşılan tek bir anahtara dayanmaktadır. Aynı anahtar düz metni şifrelemek ve şifresini çözmek için kullanılır (şifreli bir mesajı veya veri parçasını temsil eder). Şifreleme işlemi, düz metin (girdi) şifreleme adı verilen bir şifreleme algoritması aracılığıyla iletilerek şifreli metin (çıktı) oluşturulmasından oluşur.

Simetrik şifreleme sistemlerinin güvenliği, karşılık gelen anahtarı kaba kuvvet kullanarak değerlendirmenin ne kadar zor olduğuna dayanmaktadır. Örneğin, geleneksel bilgisayar donanımını kullanarak 128 bitlik bir anahtarı değerlendirmek milyarlarca yıl alır. 256-bit tuşlar genellikle kuantum bilgisayarların kaba kuvvet metodu ile yapılan saldırılara karşı çok güvenli ve teorik olarak dayanıklı olarak kabul edilir.

Blok şifreleri grup verilerini belirli bir büyüklükteki bloklara ayırır ve her blok uygun anahtar ve şifreleme algoritması kullanılarak şifrelenir (örneğin, 128 bit düz metin, 128 bit kodlanmış metne şifrelenir). Öte yandan, akış şifreleri, düz metin verilerini bloklar halinde şifrelemek yerine 1 bitlik artışları şifreler (1 bitlik düz metin, aynı anda 1 bitlik şifreli metin olarak şifrelenir).

Simetrik Ve Asimetrik Şifreleme Karşılaştırması

Bir anahtar kamuya açık (genel anahtar) ve diğer özel (özel anahtar) olabilir. Asimetrik şifrelemede kullanılan genel ve özel anahtarlar bir dereceye kadar matematiksel olarak ilişkili olduğundan, daha kısa simetrik anahtarlara eşdeğer koruma sağlamak için anahtarların kendilerinin daha uzun olması gerekir.

Modern Bilgisayar Sistemlerinde Kullanılır

Simetrik şifreleme algoritmaları, birçok modern bilgisayar sisteminde veri güvenliğini ve kullanıcı gizliliğini arttırmak için kullanılır. Simetrik donanım şifreleme programları tipik olarak 256-bit anahtar boyutuna sahip özel bir Gelişmiş Şifreleme Standardı tipi olan AES 256’yı kullanır.

Birçoğunun inandığının aksine, Bitcoin blok zincirinin şifreleme kullanmadığı unutulmamalıdır. Temel karışıklık, ECDSA’nın şifreleme, dijital imza ve sözde rasgele veri üreteçleri gibi birçok iş için kullanılabilecek eliptik eğri kriptografisine (ECC) dayanmasıdır.

Continue Reading

Trendler