Connect with us

Haber

Kripto Para Dünyasını Sarsan Beş Büyük Hack Saldırısı

Published

on

Kripto Para Hack

Teknoloji ve güvenlik alanındaki gelişmelere paralel olarak bilgisayar korsanları, yaptıkları dolandırıcılık ve saldırılarla daha yaratıcı olmaya başladılar. Kötü amaçlı yazılımlardan bir tık uzaklıkta olabilirsiniz, dosyalarınıza ve kripto paralarınıza zarar verebilirler.

Her gün milyarlarca insan tarafından kullanılan bir ağ kullanıyorsanız, balonunuz her an patlayabilir ve ne olursa olsun hacklenmeye müsait olduğunuzu söylemek isterim. Hacklemek, verilerini ve dosyalarını çalmak veya sistemlerini bozmak için birinin sistemine yetkisiz erişim sağlama eylemidir. Bu işlem, art arda sistemlere erişim sağlayan, art arda kodları ve şifreleri kırmak suretiyle gerçekleştirilir.

Kripto para birimleri ilk olarak 2009 yılında Bitcoin (BTC) lansmanıyla tanıtıldı ve o zamandan beri birçok dijital para birimi ortaya çıktı. Kripto para, blockhain tabanlı bir ağda kullanılabilen ve alışveriş aracı olarak çalışan bir varlıktır. Tüm kripto paralar yalnızca online olarak mevcut olduğunda hacklenmeye eğilimlidir ve yıllar içinde birkaç kripto para birimi saldırıları ve dolandırıcılığı gerçekleştiğini gördük.

Bilgisayar korsanlığı yasadışı olsa da, böyle bir görevi yerine getirmek için gereken etkileyici çabayı, bilgi derinliğini, cesaret ve yaratıcılığın seviyesini görmezden gelemeyiz. İşte tüm zamanların en büyük beş hackinin listesi…

Nicehash’in Profesyonel Hack Saldırı Ve Çalınan 64 Milyon Dolar

Slovenya merkezli Bitcoin madencilik pazarı NiceHash, 2014 yılında piyasaya sürüldü. Sadece üç yılda “bulut madenciliği” olarak adlandırılan -yani insanların Bitcoin madeni için gereken işleme gücünü alıp sattıkları bir web platformu- kötü bir şekilde yaralandı: Aralık 2017’de hack sırasında yaklaşık 64 milyon dolar değerinde yaklaşık 4 bin 700 Bitcoin çalındı ve önde gelen kripto para biriminin fiyatının madeni para başına 20.000 dolar civarında rekor seviyelere ulaştığı kaydedildi. Platform, güvenlik ihlalini karmaşık bir sosyal mühendislik ile gerçekleştirilen çok yetenekli ve organize bir saldırı olarak adlandırdı.

Platformda hacker’ın yol açtığı hasar o kadar önemliydi ki, borsa soruşturmayı yürütmek için tüm faaliyetlerini 24 saat askıya aldı. Madencilik borsasının resmi basın bülteni bildirimi ayrıca kullanıcılarının online şifrelerini değiştirmelerini tavsiye etti.

İtibarını korumak amacıyla NiceHash, dijital para birimini bu hacklerden etkilenen kullanıcılara iade etmek için bir geri ödeme programı başlattı. Şubat 2018’de yeniden başlatılan geri ödeme programı halen devam etmekte olup, 22 Kasım’da yapılması beklenen bir sonraki geri ödeme planının 4 Kasım 2019’da yapılması planlanıyor. Yani çalınan tüm fonların% 81’i platformun kullanıcılarına iade edilecek.

Bitpoint Exchange Hacklendi, Dijital Cüzdan Saldırısı ve Çalınan Miktar 28 Milyon Dolar

Temmuz ayında, şifreleme para birimi borsası Bitpoint, yaklaşık 55.000 kullanıcıya ait 27.9 milyon doların bir hack hedefi olduğunu ortaya koydu. Bitpoint’in başkanı Genki Oda, çalınan kriptodan 19 milyon doların müşterilere ait olduğunu, geri kalan miktarın ise 8.9 milyon doların şirkete ait olduğunu belirtti.

Bu saldırıda müşterilerin cüzdanları hedef alındı. Ancak sadece bu değil, hacker da Bitpoint’in yazılımını denizaşırı borsalardan ek 2,3 milyon dolar çalmak için kullandı. Çalınan fonlar henüz toparlanmadı ve borsa, bu hırsızlıktan sorumlu olan kişiyi veya grubu soruşturma yoluyla bulmaya çalışıyor.

Bitpoint, Haziran 2018’de Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı’ndan bir iş geliştirme talimatı aldı. FSA bunu, borsanın fonlarını güvenceye almak ve aynı zamanda FSA’nın para karşıtı aklanmasını önlemek ve müşteri gereksinimlerini bilmek ile eşleştirmek için sistemin yükseltilmesini sağlamak için yaptı.

Borsa toplam 110.000 kullanıcı tabanına sahip ve bunların yarısı çalındığında borsadaki güvenlik seviyeleri ile ilgili sorular ortaya çıkıyor.

18 Milyon Dolar Kayboldu ve Bittrex Bitcoin Gold’u Sildi

2013 yılında başlatılan Bittrex, 49 kişilik bir ekibiyle Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir kripto para birimi borsasıdır. Döviz bürosu bu saldırıdan sonra Bitcoin Gold’u (BTG) platformundan çıkarmaya karar verdi.

Borsaya yapılan bir dizi hackleme saldırısı borsada 18 milyon dolarlık fon kaybına neden oldu. Mayıs 2018’de, hackerlar 388.000 BTG’nin üzerinde, toplam bitcoin Gold’un % 51’inden daha fazlasının kontrolünü ele geçirdiler.

Hackerlar tarafından takas işlemlerinde kullanıcıları kandırarak gerekenden daha fazla para aktarabilmek için “double-spending” adı verilen bir yöntem kullanmıştır. Bittrex’ten çalınan Bitcoin Gold’un tam miktarından söz edilmedi ancak Bittrex’in Bitcoin Gold’dan bir tazminat olarak 12.000’den fazla BTG (yaklaşık 255.000 $ değerinde) talep ettiği bildirildi.

Bu hackler Bitcoin Gold’un itibarını zedeledi. Daha önce, hackerların kullanıcıları sahte bir cüzdan indirmeleri için kandırması üzerine 3.3 milyon dolar değerindeki Bitcoin Gold çalındı. Bu saldırılar Coin360’a göre şu an 43. sırada olan BTG’nin kripto pazarındaki sırasını düşürdü.

Apple macOS Saldırısı, Şirket Saldırısı, Yazılım Saldırısı

Kuzey Kore, kripto pazarını yasadışı faaliyetlerle ve çeşitli sistemleri hackleme girişimleriyle sömürdüğü bilinen hareketleriyle tanınıyor. Son haberlerde, Lazarus Grubu adı altında gizlenen Kuzey Kore’nin sponsor olduğu hackerlar, sahte kripto para birimi yazılımı aracılığıyla Mac’lere sızmaya çalıştı.

ABD hükümeti ve diğer pek çok siber güvenlik şirketi, Lazarus Group’un Kuzey Kore tarafından desteklenen bir organizasyon olduğunu iddia etti. Grup, resmi bir web sitesine sahip sahte bir şirket kurarak Apple’ın macOS’unu hacklemeye çalıştı ve GitHub’a yüklenen kripto para birimi alım satım uygulaması için açık kaynaklı bir kod yazdı.

Bu kodun içinde, indirildiğinde Apple bilgisayarlarına saldıracak ve bilgisayar korsanının sistemde herhangi bir şeyi yapmasını sağlayan bir zararlı yazılım parçası vardı. Bir Birleşmiş Milletler raporuna göre, Kuzey Kore çeşitli geleneksel borsa ve bankaları hackleyerek yaklaşık 2 milyar dolar yaptı.

Apple ürünleri güvenlik ve işlevsellikleriyle bilinir ve şirket Apple ürünlerinin saldırıya uğramayacağını veya manipüle edilemeyeceğini bile iddia eder.

Olağanüstü Mt. Gox Saldırısı ve Çalınan 460 Milyon Dolar

Mt. Gox, 2013 yılında dünyadaki Bitcoin borsalarının % 70’inden fazlasının platformunda gerçekleştiği kripto borsa pazarının lideriydi. Mt. Gox ilk kez 2011 yılında, borsanın Mark Karpeles’e takas etme sürecinde olan Beb’in kurucusu Jeb McCaleb’den 80.000 BTC çalındığında gerçekleşti. Kısa bir süre sonra, bir bilgisayar korsanı McCaleb’in hala yönetici erişimine sahip olan hesabına girmeyi başardı ve yapay olarak Bitcoin’in fiyatını yaklaşık 17$’dan yaklaşık 0.01$’ a düşürdü. Daha sonra saldırı fark edildi ve çözüldü.

Bununla birlikte, en önemli saldırı 2011-2014 arasında birkaç yıl boyunca gerçekleşti. Bu süre zarfında, borsadan 850.000 Bitcoin çalındı. 750.000 Bitcoin kullanıcılara ait, geri kalanı borsaya aitti. O sırada çalınan Bitcoinlerin değeri 460 milyon dolardı ve bu şimdiye kadar çalınan en önemli Bitcoin miktarıydı.

Mt. Gox’un patronu Mark Karpeles, Japonya’da yargılandı. Böyle büyük bir başarısızlıktan sonra kripto döviz platformu Mt.Gox tarafından, ülkede kripto para birimleri ile ilgili kural ve düzenlemeler değiştirildi.

2014 yılında Mt. Gox iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldı ve kapanmak zorunda kaldı.

Araştırma sırasında 200.000 Bitcoin keşfedildi, ancak bu Bitcoin tazminat olarak kullanıcılar arasında henüz dağıtılmamış.

Mt Gox ile ilgili çok fazla karmaşıklık var, bu yüzden sadece 3-4 paragrafta ele almak zor.

Sonuç

Kripto para varlıkları, emlak ve altın gibi geleneksel yatırımlardan kazanan birçok insan tarafından yapılan modern bir yatırım şeklidir. Ancak online işlemlerin kolaylığı ile bilgisayar korsanları ve kötü amaçlı yazılımlar tarafından saldırıya uğrama riski de var. Google Authenticator gibi iki faktörlü kimlik doğrulama hizmeti ve e-posta doğrulaması veya IP adresi izleme gibi diğer hizmetleri sağlayan uygun yazılımı kullanmak güvenlik açısından önemlidir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Analiz

Bitcoin Fiyatı 8000 Dolar’a mı Hazırlanıyor?

Published

on

Bitcoin

Kasım ayının son gününde, kripto para piyasası piyasası nispeten nötr bir durumda. İlk 10 kriptonun oranları % 2’den fazla artmadı veya azalmadı. Bitcoin (BTC) fiyatı dünden bu yana neredeyse % 2 arttı ve şu anda en büyük kazancı elde eden kripto oldu.

BTC / USD: 8,000 Dolar Seviyesine Dikkat Edin

Bitcoin, Kasım ayında altı ayın en düşük seviyesini kaydetti. Dünyanın en büyük dijital varlığı aşırı bir düşüş yaşadı. Ancak, iyileşme belirtileri 22 ve 25 Kasım düşüşlerinden sonra ortaya çıktı.

4 saatlik grafiğe bakıldığında, boğaların yerini kaybettiği ve ayıların tekrar girişimi ele geçirmeden önceki son fiyat. Bu 8,000 $ işareti olabilir. Yaklaşan satış hakimiyeti, göreceli güç endeksinin (RSI) aşırı alım bölgesine yaklaşmakta olduğu gerçeğiyle doğrulanıyor.

Büyük zaman dilimine bakıldığında, alıcıların işlem hacmi endeksine bağlı olarak azalan ilgisini görmekteyiz. Bitcoin, ayılar tarafından yapılan sürekli baskıyı gösteren aşağı yönlü kanaldan henüz çıkmadı.

Continue Reading

Haber

Bitcoin Fiyatının Tekrar 20 Bin Dolara Dönmesini Engelleyen 3 Şey

Published

on

bitcoin

Bitcoin kripto piyasasında ani yükselişleri ve sert düşüşleriyle tanınıyor ancak son birkaç aydır çok fazla artış göstermedi. Bitcoin, Aralık 2017’de 20.000 $’ı aştığından beri insanlar boğa piyasasının geri dönmesini bekliyorlar ama bitcoin fiyatını düşüren birkaç şey var. İşte Bitcoin’in yakın zamanda yeniden zirvelere ulaşamamasının birkaç sebebi…

Bitcoin’in İlginç Durumu

Bitcoin yaratılmasından bu yana dramatik fiyat dalgalanmalarıyla bilinir. On katlık bir artış ve ardından % 90’lık bir düşüş Bitcoin için olası bir durumdur.

Bitcoin’in müthiş yükselişi 2017’nin sonunda gerçekleşti ve yaklaşık 20 bin doları görmüştü. O günden sonra, fiyat günden güne düşmeye başladı. Ortalık durulduktan sonra Bitcoin 4.000 $’ın altına düştü. Dibi gördükten sonra ise yavaşça yukarılara tırmanmaya başladı. 2019’un genelinde 7.000 ile 11.000 $ arasında gidip geldi . Bitcoin’e yatırım yapan pek çok insan yakın zamanda yeniden zirveye ulaşmasını bekliyor. Fakat topluluğun büyük bir kısmı oldukça şüpheli.

1. Kurumsal Yatırımcılar Kripto Paraları Tam Olarak Benimseyemedi

Kripto para piyasasına giren kurumsal yatırımcılar yıllarca çok konuşuldu. Bitcoin’in herhangi bir merkezi olmaması ve güvenilirliği her türden yatırımcı için harika bir yatırım aracı olmasını sağlıyor. Ancak kurumlar Bitcoin’e yatırım yapma konusunda tereddüt ediyorlardı. Kurumların yatırımcılara Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri gibi fırsatlar sunması ve farklı kripto para birimlerinin ortaya çıkması gibi bu alanda birkaç adım atılmıştır. Birçok insan Birçok insan Bakkt platformunun gerçekleştireceği lansmanın yatırımcıları cezbedeceğini umut ediyordu ama o beklenen etki gerçekleşmedi.

Kurumların yatırım konusunda endişelerinin devam etmesinin iki büyük sebebi var. Birincisi, Bitcoin’e yatırım yapma konusundaki belirsizlik. Bitcoin neredeyse on yıldan beri kripto pazarındayken, yatırımcılar hem Bitcoin’e hem de diğer kripto para birimlerine yatırım yapma konusunda denemeler yapıyor. Bu şu anlama geliyor, yatırımcılar kripto para birimlerine tam olarak güvenmiyor. Bu sebeple Bitcoin’in kaderinin ne olacağını kimse bilmiyor. Ya Bitcoin MySpace’in yolundan gidebilir ve başka bir kripto para biriminin piyasayı domine etmesinin önünü açabilir ya da kripto para piyasası tamamen bitebilir ve bu da başarısız bir deneme olarak sonuçlanabilir.

Birçok kurumun maruz kaldığı bir diğer problem bitcoin yatırımlarının korunma riski ve muhafaza edilememesidir. Birçok yerel para birimleri devlet veya banka gibi diğer büyük kuruluşlar tarafından sigortalanır veya desteklenir. Bu firmalar, birikimlerin ve sermayelerin çalınma veya ele geçirilme ihtimallerinin düşük olduğundan emin olabilirler ancak kripto para birimleri ile bu çok farklı. Çünkü yerel para birimleri somut ve korunması daha kolayken, kripto para birimleri dijitaldir ve günümüzde hacklenme ihtimalleri -en azından yerel para birimlerine göre- yüksektir.

Makul miktarda bitcoin yatırımı yapan ortalama bir kullanıcı için, paralarını güvende tutmak için birkaç yedekleme ve basit bir dijital cüzdan yeterli. Ayrıca kripto para sektöründe milyonlarca dolar yatırım yapan büyük kurumlar ise fonlarının güvenli olduğundan emin olmak için daha büyük güvenlik önlemlerine ihtiyaç duymaktadır.

Coinbase ve diğer büyük kripto para borsaları bu problem için göze çarpan çözümler sunmaya başladı. Bu çözümler ile Coinbase haftalık milyonlarca dolarlık müşteri fonu kazanmaya başladı ama muhafaza sorunu, kurumsal yatırımcılar için hala bir sorun olmaya devam etmekte.

2- Teknolojik Sıkıntılar

Bitcoin, ağı ölçeklendirmek için neredeyse tüm katman iki teknolojilerine olan inancını ortaya koydu. Lightning ağı ve Blockstream’in Liquid ağı gibi iki teknoloji, işlemleri ana blockhain baskısından alıp zincir dışına çıkmasını sağlıyor. Bu 2 teknoloji kendi sorunlarıyla baş etmeye çalışıyorlar ve 18 ay boyunca zar zor yakalandılar.

Lightning ağı, hangi ölçüme bakarsak bakalım, altı ay boyunca kesinlikle durgunlaştı. Düğümlerin sayısı Nisan ayından bu yana zar zor artmaktadır ve şu anda altı bin düğümün biraz altındadır.

Toplam kanal sayısı, ağın toplam kapasitesi ve ortalama kanal kapasitesinin tümü Nisan ayından bu yana azalmaktadır. Yeni bir 1000 BTC kapasitesine ulaştıktan sonra, ağın kapasitesi düştü ve bugün bulunduğu 818 BTC’ye kadar düşmeye devam etti.

Yeterli bir ölçekleme çözümü olmadan, birçok yatırımcının Bitcoin’in gelecekteki finansal kapasitesini ve Visa gibi büyük ağalara sahip dijital bankacılık sistemleriyle rekabet edip edemeyeceği konusunda endişelenmeleri muhtemeldir.

3- Bitcoin’in Piyasa Duyarlılığı

Bitcoin’in günümüzde karşılaştığı tüm sorunların ötesinde, piyasa duyarlılığı sorunu da var. Bitcoin’i tekrar 10.000 $’lara geri döndürecek aldatmacalar yok gibi görünüyor.

Bitcoin fiyatlarının bu yılın Haziran ayında 13.800 $ ‘ı görmesiyle piyasa yorumcuları “kripto kışın”resmen bittiğine dair takipçilere umut verdiler. Bitcoin’in 13.800 $’lık zirve yolculuğundan bu yana, piyasada tekrar ayağa kalkacak momentumu ayılar nedeniyle aşağı yönlü bir spirale geri döndü.

Bitcoin başlangıçta 20 bin dolara ulaştığında, kripto para birimlerini çevreleyen aldatıcı grafiklerin dışında kaldı. 20 bin dolara çıktığı fark edildiğinde bu teknoloji hakkında bilgisi olmayan birçok yatırımcı Bitcoin’e yatırım yapmak için acele ettiler. Bitcoin’in bu zirve yolculuğu birçok haber kanalında konuşuldu, sayısız manşetler atıldı ve borsalara günde milyonlarca yeni yatırımcı kayıt oldu.

Ancak şimdi saman alevi söndü ve o aceleci yatırımcılar bugünün kripto pazarında değiller. Çünkü o büyük artış artık yok. Dijital para birimlerine yeni bir yatırım dalgası getirebilecek bir sonraki şeyi bekleyip göreceğiz.

Continue Reading

Haber

BlockShow Asia 2019’dan Önemli Satırbaşları

Published

on

block show

BlockShow Asia 2019 etkinliğini takip edemediyseniz üzülmeyin. 14-15 Kasım tarihlerinde Singapur’da düzenlenen BlockShow Asia 2019’un öne çıkan başlıklarını sizler için sıraladık.

CZ olarak da bilinen Binance CEO’su Changpeng Zhao ve Hyperledger Asya Pasifik Başkan Yardımcısı Julian Gordon gibi kripto para ekosisteminin önemli figürlerinin yer aldığı BlockShow etkinliğinde neler olmuş, gelin hep birlikte detaylıca bakalım.

CZ: Çin’in Dijital Para Birimi Blockchain Kullanacak

Zhao, Çin Merkez Bankasının resmi dijital para birimi konusundaki görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Sistemin, ülkenin resmi para birimi olan yuanın blockchain tabanlı bir versiyonu olacağını ve paranın değerinin artmasına yardımcı olacağını söyledi:

“Çin hükümeti, RMB’nin (dijital yuan) etkisini küresel anlamda artırmak istiyor. RMB’nin ABD doları ile rekabet etmesini istiyorlar. Bunu başarmak için, para biriminin daha özgür olmasını sağlamaları gerekiyor.”

Açık kaynaklı blockchain geliştirme projesi Hyperledger’ın Asya Pasifik bölgesi başkan yardımcısı Julian Gordon, Çin hükümetinin blockchain’e duyarlı yaklaşımının kendisini nasıl etkilediğini özetledi. Gordon şunları söyledi:

“Çin Devlet Başkanı Xi Jinpin, açıklamayı 10 gün önce yaptı. Biliyorum, çünkü telefonum hiç susmuyor. WeChat hesabımdaki konuşmalar, o zamandan beri bitmek bilmedi.”

Blockchain’in Geleceği Hakkında Öngörüler

Etkinlikte yer alan uzmanlar, Bitcoin’in sadece bir kripto para, blockchain’in ise yeni bağlantıların kurulmasında standart oluşturacak potansiyele sahip bir teknoloji olduğu konusunda hemfikirdiler. Konuşmacılar ayrıca, blockchain teknolojisinin hükümetler tarafından nasıl kullanıldığını ortaya koyan, “Merkezi Olmayan Ekosistemde İş birliği: Neden Devlet ve Şirketlerin İhtiyacı Var” başlıklı bir panel düzenlediler.

Katılımcılar, Bitcoin bir kenara bırakılsa bile, blockchain’in güven ihtiyacına gerek kalmadan ve merkezi olmayan biçimde ekosistemin bağlantı kurmasına olanak tanıdığını vurguladılar. ConsenSys Singapore Genel Müdürü Vinay Mohan şunları söyledi:

“Burada, yeni bir yönetim biçimi sağlayan, farklı ekosistemleri birbirine bağlayan ara teknolojiden bahsediyoruz.”

Blockchain’in ölçeklenebilirliğine odaklanan panelde konuşmacılar, şirketlerin ölçeklenebilirlik ve merkezin bulunmaması seçenekleri arasında kaldıklarını ifade ettiler. Litecoin Foundation Kurucusu Xinxi Wang, “Litecoin’de daima, merkezin bulunmaması ve güvenlik özelliklerini ölçeklenebilirliğin üstünde tutuyoruz. Ne yazık ki hepsini aynı anda yapamayız, ancak bir orta yol bulmaya çalışıyoruz” dedi.

Akıllı sözleşme sistemlerini destekleyen blockchain platformu NEO’nun kurucusu Da Hongfei, etkinlik sırasında merkezi olmayan ağların mevcut durumu hakkında görüşlerini paylaştı. NEO’nun kurucusu tekelleşme, merkezileşmeyle oluşan istismar ve merkezi yönetimden kaynaklanan başarısızlık gibi sorunların varlığını vurgulayarak, çözüm olarak merkezi olmayan sistemleri önerdi: “Bu standartlar şeffaf ve merkezsiz olmalı. Veri sahipliği, kullanıcılara iade edilmeli.”

Bu arada ilginç bir not, CZ ile Da Hongfei, 2014 yılında Şangay’da düzenlenen bir panelde tanışmışlardı. BlockShow Asia 2019 etkinliği kapsamında, beş yıl sonra ilk kez bir araya gelerek sahneyi paylaştılar.

Monetary Authority of Singapore FinTech Şefi Sopnendu Mohanty, temiz finansın geliştirilmesinin önemine vurgu yaparak, ekonomi için blockchain’in ne kadar kıymetli olduğundan bahsetti.

Mohanty, “temiz varlık” olarak adlandırdığı değerlerin izlenmesi, ölçülmesi ve finanse edilmesi için blockchain’in gerekli olduğunu vurguladı.

Bitcoin Ve Altcoin Hakkındaki Tahminler

Altcoin’ler hakkında konuşan VeChain kurucusu Sunny Lu, token değerlerinin genellikle keyfi olduğunu belirtti. Lu, “Bir token’in değeri, ekosisteme getireceği yeniliklerle değil, yüzde 99 oranda spekülasyonla oluşuyor. Bu durum, birçok girişimin token üretmek ve satmak’ için çok fazla zaman harcamasına neden oluyor. Dolayısıyla başlangıç aşamasında odaklandıkları yeni nesil çözümleri geliştiremez hale geliyorlar” dedi.

Distributed Lab CEO’su, kurucu ortağı ve “Blockchain ve Merkezi Olmayan Sistemler” yazarı Dr. Pavel Kravchenko, Bitcoin’in kurumlar tarafından benimsenmesinin BTC fiyatlarının düşmesine neden olabileceği görüşünü paylaştı. Kravchenko “Bitcoin, dünyanın ilk sansüre dayanıklı para birimi. Kurumsal uyum sağlayabileceğine inanmıyorum. Bu gerçekleşirse, Bitcoin artık sansüre dayanıklı olmayacaktır. Bu özelliğini kaybetmesi durumunda da değeri düşecektir” dedi.

Kripto para ekosisteminin önemli isimleri, “Kripto Varlıkların Önünü Açmak – Kurumları Sektöre Girmeye Teşvik Etmek” adlı panelde bir araya gelerek, FinTech’lerin ana akım finansal kuruluşlarıyla nasıl etkileşim haline geçebilecekleri konusunda fikirlerini paylaştılar.

Cumberland Asya İş Geliştirme Müdürü Justin Chow, girişimlerin eninde sonunda kurumsal oyuncularla iş birliği içine girmelerinin gerekli olduğuna inandığını söyledi ve ekledi: “Kurumsal yatırımcıların kripto ekosisteminden talep ettiği ilk üç unsur: gözetim, likidite ve yönetmeliklere uyum.”

Kripto ekosistemi çoğunlukla düzenlemelere karşı ılımlı yaklaşırken, Quoine kurucu ortağı Mike Kayamori şunları söyledi:

“Kripto ekosistemi evrimleşiyor ve hükümetler hala anlayamadıkları kripto paraları düzenlemeye çalışamıyorlar bile. Hala kripto düzenlemelerinden yanayım, ancak bu işlemin çok dikkatli yapılması gerekiyor.”

Blockstream CSO’su Samson Mow, 15 Kasım tarihinde düzenlenen “Stablecoin’ler gelişme gösteriyor mu? Şu an kullanabilir miyim?)” isimli panelde yaptığı açıklamada, Tether’in (USDT) yatırımcılar tarafından tercih edildiğini, ancak perakende alanındaki kullanım senaryolarına ikna olmadıklarını söyledi.

Tether’in ilk hamle avantajının rakipleri karşısında büyük avantaj sağlamasına rağmen, hükümetlerin geliştirecekleri ulusal kripto para birimlerinin, stablecoin’lerin pabuçlarını dama atacaklarını belirtti. Mow, “Stablecoin’ler, Bitcoinleşme yolunda atılan bir adımdır ve geçicidirler. Onlara asıl tehdit oluşturan şey ise, ulusal kripto para birimleri. Bu ulusal kripto paralar, ne kadar açık olacak? Stablecoin’lerin, ulusal kripto paralar ile birlikte var olmak için bir sebebi olmayacak” dedi.

Blockchain Ve Yapay Zeka

BlockShow’da ayrıca, SingularityNet CEO’su Ben Goertzel, “Merkezi Olmayan Yapay Zeka Ağlarında Devasa Ağ Etkilerini Canlandırmak” isimli bir sunum gerçekleştirdi. Goertzel, blockchain’in yapay zeka ile birleştirilmesi hakkında şöyle konuştu: “Tanımı gereği blockchain, şifreli verileri depolamak için kullanılan dağıtık, merkezi olmayan, değişmez bir kayıt defteridir. Öte yandan yapay zeka, toplanan verilerden analitikler üreten ve karar vermeyi mümkün kılacak bir motor veya ‘beyin’dir. Hem yapay zeka, hem de blockchain, birbirlerinden fayda sağlayabilecekleri ve birbirlerine yardım edebilecekleri durumdalar.”

Goertzel ayrıca SingularityNet ve PayPal arasında yeni bir ortaklığın da bilgisini paylaştı.

Etkinlik ayrıca, sekiz şirketin katılımı ile Crypto Busters adlı bir yarışmaya ev sahipliği yaptı. Yatırımcılardan oluşan kurul; Hacken, GamerHash, Chainstuck, Keyless, Beatdapp ve Holdex isimli altı girişime özel ilgi gösterdi.

BlockShow Asia 2019; aralarında NEO, Changelly, Bequant, Bluehelix, Crypto.com, Apay ve NGC Ventures gibi firmaların olduğu geniş bir kripto para şirket ağı ile desteklendi.

Continue Reading

Trendler