Connect with us

Haber

Kripto Para Dünyasını Sarsan Beş Büyük Hack Saldırısı

Published

on

Kripto Para Hack

Teknoloji ve güvenlik alanındaki gelişmelere paralel olarak bilgisayar korsanları, yaptıkları dolandırıcılık ve saldırılarla daha yaratıcı olmaya başladılar. Kötü amaçlı yazılımlardan bir tık uzaklıkta olabilirsiniz, dosyalarınıza ve kripto paralarınıza zarar verebilirler.

Her gün milyarlarca insan tarafından kullanılan bir ağ kullanıyorsanız, balonunuz her an patlayabilir ve ne olursa olsun hacklenmeye müsait olduğunuzu söylemek isterim. Hacklemek, verilerini ve dosyalarını çalmak veya sistemlerini bozmak için birinin sistemine yetkisiz erişim sağlama eylemidir. Bu işlem, art arda sistemlere erişim sağlayan, art arda kodları ve şifreleri kırmak suretiyle gerçekleştirilir.

Kripto para birimleri ilk olarak 2009 yılında Bitcoin (BTC) lansmanıyla tanıtıldı ve o zamandan beri birçok dijital para birimi ortaya çıktı. Kripto para, blockhain tabanlı bir ağda kullanılabilen ve alışveriş aracı olarak çalışan bir varlıktır. Tüm kripto paralar yalnızca online olarak mevcut olduğunda hacklenmeye eğilimlidir ve yıllar içinde birkaç kripto para birimi saldırıları ve dolandırıcılığı gerçekleştiğini gördük.

1xBit

Bilgisayar korsanlığı yasadışı olsa da, böyle bir görevi yerine getirmek için gereken etkileyici çabayı, bilgi derinliğini, cesaret ve yaratıcılığın seviyesini görmezden gelemeyiz. İşte tüm zamanların en büyük beş hackinin listesi…

Nicehash’in Profesyonel Hack Saldırı Ve Çalınan 64 Milyon Dolar

Slovenya merkezli Bitcoin madencilik pazarı NiceHash, 2014 yılında piyasaya sürüldü. Sadece üç yılda “bulut madenciliği” olarak adlandırılan -yani insanların Bitcoin madeni için gereken işleme gücünü alıp sattıkları bir web platformu- kötü bir şekilde yaralandı: Aralık 2017’de hack sırasında yaklaşık 64 milyon dolar değerinde yaklaşık 4 bin 700 Bitcoin çalındı ve önde gelen kripto para biriminin fiyatının madeni para başına 20.000 dolar civarında rekor seviyelere ulaştığı kaydedildi. Platform, güvenlik ihlalini karmaşık bir sosyal mühendislik ile gerçekleştirilen çok yetenekli ve organize bir saldırı olarak adlandırdı.

Platformda hacker’ın yol açtığı hasar o kadar önemliydi ki, borsa soruşturmayı yürütmek için tüm faaliyetlerini 24 saat askıya aldı. Madencilik borsasının resmi basın bülteni bildirimi ayrıca kullanıcılarının online şifrelerini değiştirmelerini tavsiye etti.

İtibarını korumak amacıyla NiceHash, dijital para birimini bu hacklerden etkilenen kullanıcılara iade etmek için bir geri ödeme programı başlattı. Şubat 2018’de yeniden başlatılan geri ödeme programı halen devam etmekte olup, 22 Kasım’da yapılması beklenen bir sonraki geri ödeme planının 4 Kasım 2019’da yapılması planlanıyor. Yani çalınan tüm fonların% 81’i platformun kullanıcılarına iade edilecek.

Bitpoint Exchange Hacklendi, Dijital Cüzdan Saldırısı ve Çalınan Miktar 28 Milyon Dolar

Temmuz ayında, şifreleme para birimi borsası Bitpoint, yaklaşık 55.000 kullanıcıya ait 27.9 milyon doların bir hack hedefi olduğunu ortaya koydu. Bitpoint’in başkanı Genki Oda, çalınan kriptodan 19 milyon doların müşterilere ait olduğunu, geri kalan miktarın ise 8.9 milyon doların şirkete ait olduğunu belirtti.

Bu saldırıda müşterilerin cüzdanları hedef alındı. Ancak sadece bu değil, hacker da Bitpoint’in yazılımını denizaşırı borsalardan ek 2,3 milyon dolar çalmak için kullandı. Çalınan fonlar henüz toparlanmadı ve borsa, bu hırsızlıktan sorumlu olan kişiyi veya grubu soruşturma yoluyla bulmaya çalışıyor.

Bitpoint, Haziran 2018’de Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı’ndan bir iş geliştirme talimatı aldı. FSA bunu, borsanın fonlarını güvenceye almak ve aynı zamanda FSA’nın para karşıtı aklanmasını önlemek ve müşteri gereksinimlerini bilmek ile eşleştirmek için sistemin yükseltilmesini sağlamak için yaptı.

Borsa toplam 110.000 kullanıcı tabanına sahip ve bunların yarısı çalındığında borsadaki güvenlik seviyeleri ile ilgili sorular ortaya çıkıyor.

18 Milyon Dolar Kayboldu ve Bittrex Bitcoin Gold’u Sildi

2013 yılında başlatılan Bittrex, 49 kişilik bir ekibiyle Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir kripto para birimi borsasıdır. Döviz bürosu bu saldırıdan sonra Bitcoin Gold’u (BTG) platformundan çıkarmaya karar verdi.

Borsaya yapılan bir dizi hackleme saldırısı borsada 18 milyon dolarlık fon kaybına neden oldu. Mayıs 2018’de, hackerlar 388.000 BTG’nin üzerinde, toplam bitcoin Gold’un % 51’inden daha fazlasının kontrolünü ele geçirdiler.

Hackerlar tarafından takas işlemlerinde kullanıcıları kandırarak gerekenden daha fazla para aktarabilmek için “double-spending” adı verilen bir yöntem kullanmıştır. Bittrex’ten çalınan Bitcoin Gold’un tam miktarından söz edilmedi ancak Bittrex’in Bitcoin Gold’dan bir tazminat olarak 12.000’den fazla BTG (yaklaşık 255.000 $ değerinde) talep ettiği bildirildi.

Bu hackler Bitcoin Gold’un itibarını zedeledi. Daha önce, hackerların kullanıcıları sahte bir cüzdan indirmeleri için kandırması üzerine 3.3 milyon dolar değerindeki Bitcoin Gold çalındı. Bu saldırılar Coin360’a göre şu an 43. sırada olan BTG’nin kripto pazarındaki sırasını düşürdü.

Apple macOS Saldırısı, Şirket Saldırısı, Yazılım Saldırısı

Kuzey Kore, kripto pazarını yasadışı faaliyetlerle ve çeşitli sistemleri hackleme girişimleriyle sömürdüğü bilinen hareketleriyle tanınıyor. Son haberlerde, Lazarus Grubu adı altında gizlenen Kuzey Kore’nin sponsor olduğu hackerlar, sahte kripto para birimi yazılımı aracılığıyla Mac’lere sızmaya çalıştı.

ABD hükümeti ve diğer pek çok siber güvenlik şirketi, Lazarus Group’un Kuzey Kore tarafından desteklenen bir organizasyon olduğunu iddia etti. Grup, resmi bir web sitesine sahip sahte bir şirket kurarak Apple’ın macOS’unu hacklemeye çalıştı ve GitHub’a yüklenen kripto para birimi alım satım uygulaması için açık kaynaklı bir kod yazdı.

Bu kodun içinde, indirildiğinde Apple bilgisayarlarına saldıracak ve bilgisayar korsanının sistemde herhangi bir şeyi yapmasını sağlayan bir zararlı yazılım parçası vardı. Bir Birleşmiş Milletler raporuna göre, Kuzey Kore çeşitli geleneksel borsa ve bankaları hackleyerek yaklaşık 2 milyar dolar yaptı.

Apple ürünleri güvenlik ve işlevsellikleriyle bilinir ve şirket Apple ürünlerinin saldırıya uğramayacağını veya manipüle edilemeyeceğini bile iddia eder.

Olağanüstü Mt. Gox Saldırısı ve Çalınan 460 Milyon Dolar

Mt. Gox, 2013 yılında dünyadaki Bitcoin borsalarının % 70’inden fazlasının platformunda gerçekleştiği kripto borsa pazarının lideriydi. Mt. Gox ilk kez 2011 yılında, borsanın Mark Karpeles’e takas etme sürecinde olan Beb’in kurucusu Jeb McCaleb’den 80.000 BTC çalındığında gerçekleşti. Kısa bir süre sonra, bir bilgisayar korsanı McCaleb’in hala yönetici erişimine sahip olan hesabına girmeyi başardı ve yapay olarak Bitcoin’in fiyatını yaklaşık 17$’dan yaklaşık 0.01$’ a düşürdü. Daha sonra saldırı fark edildi ve çözüldü.

Bununla birlikte, en önemli saldırı 2011-2014 arasında birkaç yıl boyunca gerçekleşti. Bu süre zarfında, borsadan 850.000 Bitcoin çalındı. 750.000 Bitcoin kullanıcılara ait, geri kalanı borsaya aitti. O sırada çalınan Bitcoinlerin değeri 460 milyon dolardı ve bu şimdiye kadar çalınan en önemli Bitcoin miktarıydı.

Mt. Gox’un patronu Mark Karpeles, Japonya’da yargılandı. Böyle büyük bir başarısızlıktan sonra kripto döviz platformu Mt.Gox tarafından, ülkede kripto para birimleri ile ilgili kural ve düzenlemeler değiştirildi.

2014 yılında Mt. Gox iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldı ve kapanmak zorunda kaldı.

Araştırma sırasında 200.000 Bitcoin keşfedildi, ancak bu Bitcoin tazminat olarak kullanıcılar arasında henüz dağıtılmamış.

Mt Gox ile ilgili çok fazla karmaşıklık var, bu yüzden sadece 3-4 paragrafta ele almak zor.

Sonuç

Kripto para varlıkları, emlak ve altın gibi geleneksel yatırımlardan kazanan birçok insan tarafından yapılan modern bir yatırım şeklidir. Ancak online işlemlerin kolaylığı ile bilgisayar korsanları ve kötü amaçlı yazılımlar tarafından saldırıya uğrama riski de var. Google Authenticator gibi iki faktörlü kimlik doğrulama hizmeti ve e-posta doğrulaması veya IP adresi izleme gibi diğer hizmetleri sağlayan uygun yazılımı kullanmak güvenlik açısından önemlidir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Coinbase Card, Avrupa’daki Visa Card Erişimini Arttırıyor

Published

on

Coinbase Google Drive iCloud

Coinbase, Visa kredi kartına beş yeni kripto para seçeneği daha ekledi ve Coinbase Card aynı zamanda 10 Avrupa ülkesine daha erişim olanağı sağladı.

ABD merkezli kripto para birimi borsası Coinbase, Perşembe günü yaptığı açıklamada Visa kart sahiplerinin şimdi XRP, Basic Attention Token (BAT), Augur (REP), 0x (ZRX) ve Stellar (XLM) kripto para birimlerini kullanarak da harcama yapabileceklerini belirtti. Yeni seçenekler şu anda sunulan Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) ve Litecoin (LTC) kripto paralarına ek olarak geliyor.

Visa aynı zamanda Bulgaristan, Hırvatistan, Danimarka, Macaristan, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, Polonya, Romanya ve İsveç’teki Coinbase müşterilerine de erişim sağladı.

Borsa’nın Birleşik Krallık CEO’su Zeeshan Feroz yaptığı açıklamada: “Müşterilerimizin Coinbase Card ile harcama yapabilecekleri kripto para sayısını iki katına çıkarttık ve bununla birlikte kartı 10 yeni ülkede daha kullanıma soktuk. Coinbase olarak amacımız; kripto paranın yalnızca bir yatırım aracı değil, harcama yaparken de bir yardımcı olarak kullanılmasıdır.”

İngiltere ve AB ülkelerine hizmet vermek üzere, Nisan ayında Coinbase Card çıkarıldı. Coinbase, müşterilerin hesap kartını kullanarak işlem yaptığında “anında” kripto para birimini resmi para birimine dönüştürebildiğini söylüyor.

Firmaya göre, Coinbase Card uluslararası dahil olmak üzere Visa kabul eden her yerde kullanılabilir. İnternet sitesinde, yurtiçinde 200 £ veya 200 €’ya kadar para çekme işlemlerinin ücretsiz olduğu, 200£ / 200€’dan yüksek işlemlerde %1 oranında işlem ücreti kesileceği söyleniyor. Yurtdışında ise tek fark, 200£ / 200€’dan yüksek para çekme işlemlerinde işlem ücreti %2 olarak belirtiliyor.

Coinbase ayrıca kullanıcıların mobil cihazlarında Visa ödemeleri yapmalarını sağlayan bir iOS ve Android uygulaması da sunuyor. Coinbase Card, Paysafe Financial Services Limited tarafından verilir. Paysafe Birleşik Krallık yasaları tarafından yetkilendirilen Finansal Yürütme Kurumu tarafından yetkilendirilen bir firmadır.

Continue Reading

Haber

Dünyanın En Büyük Ordusu Yakında Kripto Paralarla Ödüllendirilebilir

Published

on

Kripto Para Çin

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in blockhain teknolojisine övgüler yağdırmasından birkaç hafta sonra, yerel bir askeri gazete Çinli askerlerin sadakat ve iyi performansları için kripto ile ödüllendirilebileceğine dair bir haber yayınladı.

Çinli Askerler Ödüllerini Kripto Para Olarak Alabilir

Güney Çin Sabah Postası’nın Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun resmi gazetesi PLA Daily’den alıntı yaparak paylaştığı haberde, Çin ordusunun blockhain kullanarak yenilik getireceğini söyledi. Ordu beceri, eğitim, görev tamamlama ve maaş dahil olmak üzere çeşitli performans kriterlerini göz önünde bulundurarak bir token ödül mekanizması yaratabilir. Salı günkü haberde, tokenlerin ordu personelinin günlük performansına göre ödüllendirmenin veya cezalandırmanın objektif bir değerlendirme sağlayarak insan kaynakları yönetimine etkin bir şekilde enerji vereceği paylaşıldı.

Devlet Başkanı Xi Jinping’in blockhain teknolojisinin benimsenmesine yeşil ışık yaktıktan sonra herkes aniden teknolojinin potansiyelini anlamaya başladı. PLA Daily’nin haberine göre; Blockchain teknolojisi, geleneksel dijital verilerin saldırıya ve güvenilirliğe karşı savunmasız olma sorununu çözdü.

1xBit

Haberde, Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) için diğer potansiyel kullanım durumları listelendi. Örneğin, askeri sırların blockchain’e depolanmasını öneriyor. Bu durumda, sınıflandırılan dokümanlar sunucular arasında dağıtılabilecek ancak kopyalanmayacaktır.

DLT, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun tedarik zinciri yönetimi ve askeri lojistiği için de uygulanabilir. Ayrıca, eğitim sonuçlarının gerçekliğini en üst düzeye çıkarmak için eğitim kayıtlarını saklayabilir.

Blokchain bir etkileşim sisteminin askeri ve insan kaynakları yönetimi içinde bölümler arası iletişimi ve işbirliğini hızlandıracağı söyleniyor.

Statista’dan gelen verilere göre, Çin ordusu dünyanın en büyük ordusu olarak biliniyor. Ülkenin aktif askeri personel sayısı, dünyanın en büyük 2. ordusu olan Hindistan’dan 820.000 fazla.

Komünist Parti Üyeleri Blockchain’e Olan Sadakatlerini Dile Getirdiler

Yerel medya geçen ay ilginç bir şekilde Çin’deki Komünist Parti’nin blokchain’e olan sadakatlerini gösteren blokchain tabanlı bir propaganda uygulamasına sahip olduğunu bildirdi. Sistem, iktidar partisine katılanlara kalıcı bir hatırlatma görevi verecek.

Bağlılıklarını taahhüt etmek isteyenler, katılmalarının sebeplerinin bir listesini paylaşacaklar. Liste daha sonra dağıtılmış bir defterde saklanacaktır. Lian Shang Chuxin adlı uygulama, Çin’deki blockchain’in merkeziyetsizcilikten ziyade kontrol için nasıl kullanılabileceğinin bir başka örneği.

Continue Reading

Haber

Alternative Airlines, Kripto Ödeme Sağlayıcısı Utrust ile Ortaklık Kurdu

Published

on

utrust alternative airlines

Kripto ödeme teknolojisi sağlayıcısı olan Utrust, bugün online bir uçuş arama platformu olan Alternative Airlines ile yeni bir ortaklık yaptığını açıkladı.

Artık Alternative Airlines’ın müşterileri, Bitcoin, Ethereum, DASH, DigiByte ve Utrust’un kendi kripto para birimi olan UTK dahil olmak üzere birçok kripto para birimlerini kullanarak ödeme yapacaklar ve dünya çapında istedikleri noktaya  uçuşlarını gerçekleştirebilecekler.

Alternative Airlines Genel Müdürü Sam Argyle: “Alternative Airlines olarak, sorunsuz bir ödeme işlemi sağlamanın yanı sıra, müşterilerimizin ödeme seçenekleri konusunda alternatiflerini güçlendiriyoruz. Utrust ile olan ortaklığımız, online rezervasyon deneyimini şimdi tüm havayollarında kripto para birimi ile ödeme yapma şansına sahip olacak müşterilerimiz için geliştirme misyonumuzda bir sonraki adım olduğu için son derece heyecanlıyız.” dedi.

Utrust’un Alternative Airlines ile ortaklığı, yolcuların Amerikan Havayolları, Delta Havayolları, Southwest Havayolları, United Havayolları, Ryanair ve China Southern Havayolları dahil olmak üzere tüm büyük havayollarında gerçekleşen uçuşlar için ödeme yapabileceği anlamına geliyor. Kesintisiz varış noktalarına uçuş konusunda uzmanlaşmış olan Alternative Airlines, Galapagos Adaları’ndaki Emetebe Havayolları gibi ulusal ve bölgesel nakliye şirketleriyle de çalışmaktadır.

Utrust’ın CEO’su Nuno Correia; “Utrust, Alternative Airlines’ın müşterilerine, online ödemeler dünyasına daha fazla şeffaflık ve güven getirmek için artan güvenlik ve kripto para birimi ödemeleri kolaylığı ile birlikte aynı zamanda işlem ücretlerini de düşürüyor.” dedi.

Continue Reading

Trendler