Connect with us

Nedir?

Sembolü: ฿, kısaltması BTC olan Bitcoin, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimi. Burada sahibi olmayan, herhangi bir durumda hesap sorulabilecek bir muhatap bulunmayan paralardan bahsediyoruz.

Mantığını anlamak için altın veya gümüş alıyor gibi düşünebilirsiniz. Bitcoin aynen altın ve gümüşe benzer şekilde, bir gün tükenecek ve daha fazla üretilemeyecek bir maden gibi tasarlanmış. Başlangıçta piyasaya sürülen Bitcoin’ler alım-satım yoluyla el değiştirirken, aynı zamanda artması için de ‘Bitcoin madenciliği’ yapılıyor. Tıpkı altın madenini doğadan madencilik yöntemiyle çıkarır gibi dijital ortamda da karmaşık şifreleri çözerek Bitcoin çıkaran Bitcoin madencileri var. Şu anki programlamaya göre, Bitcoin madencileri 21 milyon Bitcoin tamamen çıkarılınca, daha fazla çaba harcamalarına gerek kalmayacak.

Altcoin, kısaca Bitcoin dışındaki sanal para çeşitlerini temsil ediyor. Zaten anlamı, “Bitcoin alternatifi”. Peki 2018’de sanal para yatırımı yapmak istiyorsanız neden bir veya birden çok altcoin tercih edeceksiniz? Cevabı Bitcoin piyasalarını yakından takip eden herkes kolayca verebilir. Piyasaya sürüldüğü 2009’dan bu yana, Bitcoin sayısız dolandırıcılığın merkezine oturdu. Türkiye’deki piyasalar dahil küresel alanda yaşanan dolandırıcılık ve siber saldırılar, binlerce insanın parasını kaybetmesine neden oldu ve sanal para borsalarına olan güveni sarstı. Bu noktada Bitcoin’in ardından ortaya çıkan birçok altcoin, daha yenilikçi olmanın yanı sıra güvenliği de öncelik haline getirdi.
Karşımıza çıkan birçok yeni altcoin sadece bağımsız girişimci veya firmalardan çıkmıyor. Artık kripto para borsaları da token denilen kendilerine özel altcoin’leri kullanıcılarına sunuyorlar.

Tüm altcoin’lerin Bitcoin’den daha güvenli olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak işlem hızından tutulan dolandırıcılık ve hırsızlığa karşı daha dirençli yüzlerce alternatif mevcut. Karşımıza çıkan birçok yeni altcoin sadece bağımsız girişimci veya firmalardan çıkmıyor. Artık sanal para borsaları da token denilen kendilerine özel altcoin’ler sunuyorlar. Bu özelleştirilmiş paralar farklı blok zincirlerinde işlem yapmak için kullanılabilirken, yeni içeriklerin geliştirilmesi için kullanılıyor. Ayrıca, sanal para borsalarında kullanıcılara kendi jetonlarını oluşturma imkanı bile veriliyor. Yaşanan gelişmeleri 2020’li yıllara hazırlık olarak tanımlamak çok doğru olur.

“Coin Analiz” kategorimizden gözde altcoinlerin ne işe yaradığını ve nasıl alınıp satıldığını öğrenmek için buraya tıklayın.

En kısa ifade ile, Blockchain şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri kayıt sistemidir. Bir veritabanı değildir çünkü kaydedilen veri bir daha değiştirilemez veya silinemez. Bu özelliğini verilerin biriktirildikleri blokları aynı bir zincir gibi, birbirlerine şifreleme algoritmaları ile bağlayarak saklamasına ve bu zincirin birçok kişiyle dağıtık olarak paylaşılmasına borçludur. Günlük hayattan bir örnek ile daha iyi anlayalım.

Blockchain’in verileri tutma mantığı aslında bizim bakkalların veresiye defterleri ile biraz benzerlik gösteriyor. Eskiden bakkaldan bir şey almaya giderken evin veresiye defterini de yanımıza alarak giderdik. Bakkaldan alışveriş yapıldığında hem bakkal kendi veresiye defterine yazar hem de biz evin veresiye defterine yazardık. Burada amaç bakkalın bizden habersiz veresiye defterinde değişiklik yapmasını önlemekti. İşte blockchain’de ki dağıtık ifadesi de bu mantığa çok benziyor. İşlemlerin kayıtlı olduğu blok zinciri ağ üzerindeki herkes ile aynı olacak şekilde tutulur. Eğer herhangi biri kendi defterinde diğerlerinin onayı olmadan bir şey eklemeye kalkarsa, diğer defterlerle çatışacağı için ağ dışında kalacaktır.

Bu anlamda Blockchain bizim değiştirilemez ve manipüle edilemez kayıtlar tutmamızı sağlar. Ve bu teknolojiyi bu kadar büyük yapan asıl olay ise merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymamasıdır. Bu işlemlerin deftere kaydı ve ağa yayılması tamamen demokratik bir biçimde ağ üzerindeki bilgisayarlar tarafından yapılır. Ne kadar çok bilgisayar bu ağa katılırsa bu sistemin güvenilirliğini o derece de arttıracaktır.

Peki blockchain teknolojisi nereden gelmekte?

Blockchain 2008–2009 yılları arasında Bitcoin ile birlikte Satoshi Nakamoto tarafından icat edilmiştir. Bu Satashi Nakamoto’nun bir kişi ya da grup olduğunu hala bilinmiyor. Kendisi bu teknojinin tam anlamıyla çalıştığından emin olduktan sonra insanlara hibe ettiğini ve başka teknolojiler üzerinde çalışmalara yoğunlaşacağını belirttiği bir mailden sonra ortadan kayboldu.

Bir veriniz var ve verinizin seyahate çıkmasını istiyorsunuz. Bu veriniz de arkadaşınıza göndereceğiniz bir miktar para veya arkadaşınızla yapacağınız bir sözleşme veya seçimlerde tercih ettiğiniz bir siyasi partiye gidecek oy olsun. Bu seyahat hizmetini de aracısız ve güvenli olması için blockchain dünyasından aldığınızı düşünün. Bu dünyada verinizin seyahate çıkması için verinizin şifrelenmiş bir şekilde blokların içinde seyahat etmesi gerekiyor. İşte bu blokları kazıma işlemi için madenciler devreye giriyor. Bu yüzden hem Ethereum hem de Bitcoin hem de diğer teknolojiler için madencilik “şimdilik” çok önemli. (Çünkü proof of work (madencilik sistemi) ile çalışan blockchain platformaları, proof of stake (cüzdanındaki koinler ile işlemi onaylayan sistemi) ile çalışmaya başladılar. Önümüzdeki dönem daha da ilerleyeceğe benziyor. )

Bu hayal ettiğimiz dünyanın aracısız para transferi iddiası başladı bile. Artık taraflar blockchain ekosistemi içinde, aracı kullanmadan verilerini seyahete çıkarabiliyor. Bu seyehatin güvenliğini ve ulaşımını da madenciler yapıyor. Madenciler bu işlemlerden de kripto paralar kazanıyorlar. Daha sonra kazandıkları bu kripto paraları da kripto para borsalarında dönüştürerek veya dönüştürmeden birikim olarak tutuyorlar.

Peki siz de yapabilir misiniz ?

Bir bilgisayar monitörü, anakart, işlemci, ekran kartı ve UPS ile yapabilirsiniz. Aldığınız ekran kartı veya anakartın özelliklerine, sayısına göre de kazancınız değişmektedir. Tabi hangi parayı kazdığınız hangi teknolojiye madencilik yaptınız da önemli. Fakat eğer yapmak isterseniz kar optimizasyonu için takip edebileceğiniz birçok site var. Önce gerekli donamımı alıp, kurulumu yapıp sonrasında da bu sayfaları takip ederek gelir elde edebilirsiz. Elektrik ve internet gideriniz çıkınca gerisi size kalıyor. Yapmayı düşünürseniz yine de tecrübeli bilenlerle girmenizde yarar var. Çünkü kurulumu ve stabil hale gelmesi önemli bir süreç. Deneyimli madencilerden destek alabilirsiniz.

Peki kazançlı mı ?

Birkaç yıl önceye kadar bireysel madenciler çok ciddi kazançlar elde ettiler. Bugünlerde ise özellikle Bitcoin madenciliğinde gelirin düşüşte olduğu gözleniyor. Çünkü kazımak zorlaştı. Fakat mesela Ethereum’da madencilik yapmak halen çok karlı görünüyor. Tabii ki ilk akla gelen soru “ne kadar yatırım yaparsak ne kadar kazanabiliriz ?” oluyor. Bu soruya direkt cevaplar vermek çok zor. Bugün verdiğiniz tahmini kazanç doların durumu veya ürettiğiniz paranın değeri veya hashrate gibi parametreler sebebiyle değişebilir. Ama ortalama bir tahmin yaparsak, 25–30 bin civarında yapılan yatırımlardan aylık 600–800 dolar arası kazanan madenciler olduğunu görebiliyoruz. Fakat dediğim gibi bu rakamlar yukarıdaki parametrelerle düşüş veya yükseliş gösterebilir.

Peki bu yatırımın geleceği var mı ?

Kripto paranın yaygınlaşması için ciddi yatırım yapan devletler, kurumlar ve yatırımcılar var. Bu yüzden kripto paranın kullanımı ve teknolojisine ihtiyaç artıkça üretimi de artacaktır. Ayrıca blockchain teknolojisindeki verinin seyahatini şimdilik madenciler sağlıyor ve böyle devam ederse madenciler her geçen gün daha da değerli olacaktır bu ekosistem için. Fakat enerji tüketimini düşürmek veya madencilere verilen kripto paradan kurtulmak için daha büyük çözümler üretilirse yatırımınız elinizde kalabilir (Tabi bunun için dağıtık veri tabanında tutulan veriye mutabakat sağlayanların başka bir motivasyonu olması gerekiyor. Şimdilik proof of stake’te yeteri kadar motivasyon oluşmamış durumda). Ayrıca bireysel madencilerin yerine kurumsal madenciler yer almaya başladı. Yani siz kürek ile kazarken kepçe ile dozer ile kazanlar daha fazla kazanmaktadır. Sizler de gücünüzü birleştirerek en azından kepçe olmanın yolunu aramalısınız.

Bir de devletler şimdilik izliyor. Ne madencilik kazancından ne de kripto para borsasından vergi almıyorlar. Fakat kısa sürede devletlerin bu konuda adımlar atacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. Sadece Bitcoin’in piyasa değeri 120 milyar dolara yaklaştı. Buraya kayıtsız kalmalarını düşünmek imkansız.