Connect with us

Haber

SegWit Nedir? 1 Ağustos’ta Ne Olacak?

Published

on

SegWit Nedir? 1 Ağustos’ta bizi neler bekliyor? 2008 yılında Satoshi Nakamoto’nun tasarladığı ‘kripto para’ kavramı, küresel finans çevrelerinde eşine az rastlanır türden bir çığır açtı. Tarihinde 9. yılına girdiğimiz, bitcoin’le başlayıp altcoin’lerle güçlenen kripto para piyasasındaki gelişmelere her gün bir yenisi ekleniyor, eklenmeye devam edecek.

Bu 9 yıllık süreçte kripto camiası olarak hepimiz, bu yeni kavramla birlikte günlük hayatımızda, alışkanlıklarımızda dahi irili ufaklı birçok değişim tecrübe ettik. Çığ gibi büyüyen ve ardı arkası kesilmeyen gelişmeler de blockchain’in deneylerinden biri olan kripto para kavramının olgunlaşıp büyümesine katkıda bulundu.

Bitcoin de piyasada öncü kripto para olarak bugüne kadar hakkında en çok şey duyduğumuz, okuduğumuz, yazdığımız blockchain projesi oldu. Satoshi Nakamoto’nun dünyaya armağanı bitcoin, 9 yıllık tarihinde belki de en hareketli zamanlarını yaşıyor.

1xBit

2017 yılı içerisinde hem 3000 dolar eşiğini geçerek tüm zamanlar rekorunu kıran, hem de ethereum başta olmak üzere altcoin’lerin yükselmesiyle kripto para camiasında koltuğu sallanan bitcoin’i 1 Ağustos’ta çok önemli bir sınav bekliyor: SegWit (Segregated Witness). Yani, Ayrılmış Tanık. Peki SegWit Nedir, Fork Nedir bunlara bir açıklık kazandıralım.

 

Fork (çatallanma) kavramı

Kripto para piyasası fork kavramıyla ilk kez geçtiğimiz sene ethereum sayesinde tanıştı. Hacker’ların DAO’dan para sızdırmasının ardından tüm piyasa karıştı ve ethereum’un değerinde ciddi düşüşler yaşandı. Yapılan yoğun fikir alışverişleri sonucu ethereum yönetimi hard fork’a gidip ethereum blockchain’ini ikiye ayırma kararı aldı. Bunun sonucunda birbirinden bağımsız iki kripto para doğdu: Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC). Ethereum yönetimi esas parası olarak ETH’yi belirledi ve ETC, ETH ile organik bağı olmayan bir kripto para olarak yoluna devam etti. Süregelen süreçte ethereum (ETH) blockchain’i çeşitli protokol özelliklerinin sağladığı avantajlar sayesinde gittikçe büyüyerek bitcoin’e karşı en iddialı para birimi haline geldi.

Satoshi Nakamoto her ne kadar ezber bozan ve geleneksel finans sistemine meydan okuyan bir kavram ürettiyse de bitcoin blockchain’inin yapısında mevcut sorunlar zamanla gün yüzüne çıktı. Öyle ki, bitcoin’de hard fork (sert çatallanma) ve soft fork (yumuşak çatallanma) tartışmalarının başlangıcı 2015 yılına tekabül ediyor.

Peki SegWit nedir, Fork nedir? ve bitcoin’in neden fork’a gitmeye ihtiyacı var?
Her şeyden önce bu sorulara açıklık getirelim..

Bitcoin’de yapılan her işlem bloklara işlenir ve bu bloklar birbiri ardına eklenerek bitcoin blockchain’ini (blok zinciri) oluşturur. Yapılan her işlem göndericinin imzasını ve kişisel anahtar bilgisini beraberinde taşır. İşlemlerin işlendiği blokların boyutu 1MB olarak belirlenmiştir. Bir blok 1 MB’a ulaşınca takip eden işlemler diğer bloka işlenir. Şu ana kadar yapılan tüm işlemlerin yani blockchain’in boyutu ise an itibariyle 120 GB’ı geçmiş durumdadır.

Başlarda piyasada bulunan kişi sayısı oldukça az olsa da kripto para camiası günümüzde milyonlarca kişiden oluşmaktadır. Büyüyen sektör, sorunları da beraberinde getirmiştir. Kişi ve işlem sayısının azlığından ötürü başlarda kullanıcı işlemleri madenciler tarafından hızlı ve oldukça düşük masraflı bir şekilde işlenmekteydi. Ancak artan işlem hacimleri ve kullanıcı aktivitesiyle birlikte madencilerin işi giderek zorlaştı, işlemlerin onay alma süresi ve işlem için ödenen ücretler arttı. Saniyede 4 ila 7 arasında işlemin yapılabildiği bitcoin blockchain’inde eskiden dakikalar içinde onay alan kullanıcılar, ağ sıkışıklığından ötürü artık günlerce onay beklemek durumunda kalabiliyor. Eskiden işlemler için ödenen birkaç centlik cüzi miktarlar artarak dolar cinsinden ifade edilmeye başladı. Bu sebeplerden ötürü eski işlevselliğini kaybeden bitcoin ağında kullanıcılar işlemlerini çabuk onaylatabilmek için daha yüksek ücretler ödemeye başladı. Buna bağlı olarak eskiden bitcoin ağının gurur kaynağı mikro ödemelerin işlenmesinde daha uzun gecikmeler tecrübe edilmeye başladı.

 

Hard fork vs. soft fork

Bu soruna bir çözüm arayan bitcoin camiasında öne çıkan iki çözüm teklifi oldu: soft fork (SegWit) ve hard fork (Bitcoin Unlimited – Bitcoin Sınırsız).

Bitcoin Unlimited ile 1 MB olan blok boyutu protokolünün değişmesi ve bu sınırın kaldırılması öneriliyordu. BU daha çok Çinli maden şirketleri ve eski bitcoin guruları (Mike Hearn, Roger Ver vb.) tarafından destekleniyordu.

Bitcoin Core geliştirici ekibinin teklifi ise SegWit oldu. SegWit ilk başta blockchain’de zaman zaman meydana gelen çifte harcama, iki kez gönderilen bitcoin ve çakışan veya onaylanmayan işlemler gibi sorunları (malleability/değiştirilebilirlik) çözmek için geliştirilmişti.

SegWit teklifi temel olarak işlem bilgisi içinde bulunan kullanıcı imzasının (tanık) blockchain’den ayrılmasını kapsıyordu. Bunun işlemin boyutunu yüze 60 oranında düşüreceği ve en nihayetinde bloklardaki sıkışmaya, halihazırda yaşanan sorunların birçoğuna çözüm olabileceği düşünülüyordu. Gönderici imzalarının işlenmesi için chain dışı yöntemler, uzatılmış bloklar veya sidechain denilen yardımcı chain’lere başvurulması tasarlandı. SegWit’in sistemde meydana gelen malleability sorunlarını çözüm getirmesi de bir başka avantajı.

 

Eksikler, eleştiriler, atışmalar, dedikodular

Bitcoin Unlimited’a yönelik en büyük eleştiri hard fork’un iki ayrı para birimi doğuracağı şeklinde oldu. Bitcoin’in ethereum gibi bir duruma düşmesinin marka değerini ve piyasa imajını telafi edilemeyecek kadar kötü bir şekilde etkileyebileceği savunuldu. Öte yandan artan blok boyutu seneler sonra blockchain’in boyutunu fahiş değerlere çıkarabilir. Bir madencinin işini yapabilmesi için halihazırda 120 GB’ı aşan blockchain’in tamamını indirmesi gerekiyor. Artan blok boyutunun GB’lardan perabyte’lara ulaşacağı ve böyle bir depolama alanını yalnızca çok büyük şirketlerin sağlayabileceği düşüncesi SegWit kanadı tarafından sürekli dile getirildi. Bu durumun halihazırda büyük şirketlerin elinde olan ve bitcoin’in doğasına oldukça ters olan madencilik piyasasındaki “merkezilik”, tekellik durumunu daha da artıracağı; bunun da bitcoin’in geleceği için oldukça tehlikeli olabileceği savunuluyor.

BU kanadı ise SegWit’i chain dışı yöntemleri devreye sokmak istemeleri yüzünden eleştiriyor. Bu yöntemlerden şu ana dek en bilineni Lightning Network. SegWit bundan önce Litecoin ağında test amaçlı denendi. Bu süreçte hızlı işleme yapabilmek için imzalar Lightning Network’ten yararlanılarak chain dışına taşındı. BU savunucuları bir başka deyişle Bitcoin Core ekibinin bazı üyelerinin Blockstream şirketinde görev yaptığını vurgulayarak ekibin chain dışı bir yönteme başvurma suretiyle kendilerine kazanç sağlamak istediği eleştirisini getiriyor. Öte yandan kullanıcı imzalarının blokchain dışına taşınmasıyla bir nevi üçüncü partilere gerek duyulacağı, bunun bankacılık sistemiyle aynı mantıkta olduğu ve bitcoin’in “merkezsizlik” ilkesine gölge düşüreceği görüşü sık sık dile getiriliyor.

Piyasada madenciler, borsalar, geliştiriciler ve kullanıcılar arasında yapılan fikir teatisi sonucu geçtiğimiz aylarda şu karara varıldı: SegWit’e gidilmesi için node desteğinin yüzde 80’i gerekiyordu. Bu desteğe çok geçmeden ulaşıldı ve bitcoin’in önde gelen isimlerinin Mayıs’ ayında New York’taki toplantısında SegWit2x kabul edilerek şu kararlara varıldı:

– Yüzde 80 destek eşiğinde SegWit’in aktive edilmesi
– 6 ay içinde 2 mb hard fork’a gidilmesi

Yani SegWit2x şeklinde isimlendirilen çözüm önerisi bir nevi user activated soft fork (kullanıcı aktivasyonlu soft fork) ile hard fork’u aynı potada eritiyor. Eğer yüzde 95 node desteğine ulaşılsaydı yalnızca SegWit aktive edilecek, 3 ay sonra 2 mb’lık hard fork’a gidilmeyecekti.

 

Bundan sonra bizi ne bekliyor?

1 Ağustos tarihi için hazırlanan web sitesi 1august.org kullanıcıları ne yapmaları gerektiği konusunda yönlendiriyor. 1 Ağustos’tan sonra kullanıcı anahtarları, işlem yapılan platformun inisiyatifinde olacak. Örneğin kripto para borsalarında hesabı olan yatırımcılar, üyesi oldukları borsa hangi fork’u destekleme kararı alırsa alsın borsanın kararına riayet etmek zorunda kalacak. Daha açık bir ifadeyle cüzdanının tam kontrolünü elinde bulunduramayacak. Kullanıcıların cüzdanlarının tam kontrolünü yapabilmesi için hesaplarını 1 Ağustos’tan önce borsalardan taşımaları gerekiyor. Bunun için 1august.org üç farklı yöntem öneriyor: Cüzdan uygulamaları, kâğıt cüzdanlar ve elektronik cüzdanlar. Kâğıt cüzdanların kullanım zorluğu, trezor gibi elektronik cüzdanlara duyulan yoğun talep sebebiyle Mycelium ve Electrum gibi cüzdan uygulamalarına bitcoin’lerinizi taşımak en uygun yol olarak görülüyor.

Kullanıcıların çoğunluğu 1 Ağustos’tan sonra UASF sinyali gönderip BIP148’i benimserse chain bölünmesi yani hard fork gerçekleşmeyecek. UASF desteğinin gelmemesi halinde madencilik şirketleri user activated hard fork’u aktive edebilir. Bu, bitcoin blockchain’inin ikiye bölünmesi ve iki ayrı bitcoin oluşması demek.

1 Ağustos’a bir aydan az bir süre kalmışken piyasadaki belirsizlikler biraz olsun giderilmişe benziyor. Ancak yine de her kullanıcının kendi bacağından asılması ve kendi önlemini kendi başına alması gerekiyor.

 

Yararlanılan kaynaklar:

https://1august.org/
https://cointelegraph.com/explained/segwit-explained
https://cointelegraph.com/explained/bitcoin-scaling-problem-explained
https://bitcoincore.org/en/2016/01/26/segwit-benefits/
https://lists.linuxfoundation.org/pipermail/bitcoin-dev/2017-March/013921.html
https://medium.com/@DCGco/bitcoin-scaling-agreement-at-consensus-2017-133521fe9a77
https://en.bitcoin.it/wiki/Transaction_Malleability
https://medium.com/@octskyward/on-block-sizes-e047bc9f830
kaynak: cointurk

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Elon Musk Bir Podcast’te Bitcoin Hakkındaki Soruları Yanıtladı

Published

on

Elon Musk Bitcoin

En başarılı ve popüler girişimcilerden biri olan Elon Musk, son zamanlarda Bitcoin ve kripto para birimleri hakkında genel bir fikirden bahsetti. Bir podcast’te görünen dijital varlıkların nakit parayı tamamen değiştirmeyeceğini, ancak oynayacakları bir rolleri olduğunu söyledi.

Musk: “Bitcoin Parayı Değiştirmeyecek”

Tesla ve SpaceX’in CEO’su olarak ticari çabalarıyla bilinen Musk daha önce, en çok kullanılan çevrimiçi ödeme hizmeti şirketlerinden biri olan PayPal’ın kurucusuydu.

Son zamanlarda bir podcast’te Musk’a dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin hakkında sorular soruldu. Başlangıçta “Bitcoin için ne o tarafta ne de bu taraftayım” dedi, ancak teknik incelemeyi ilk okuduğunda bunun çok akıllıca olduğunu düşündüğünü söyledi.

Musk ayrıca Bitcoin ve kripto para birimlerinin ileride nakit yerine koyulup koyulmacağı konusunda da konuştu. Bitcoin ve kripto paraların bir rolünün olduğunu belirtti, ancak “kripto paralar birincil tabanın yerini almıyorlar – kripto’nun birincil finansal taban olacağını öngörmüyorum.” dedi.

Ayrıca, son zamanlarda ünlü milyarderin gizemli tweetler atması da popüler oldu. Birkaç hafta önce Musk, 30 milyondan fazla takipçisinin önünde “Bitcoin benim güvenli sözüm değil” dedi.

Etkili bir diğer isim olan Ray Dalio da Davos’taki en büyük kripto para biriminden bahsetti. Bitcoin’in yüksek volatilitesi nedeniyle paranın yerine geçme amacında başarısız olduğunu belirtti.

Nakit ve Kripto Paralar Üzerine

Musk, bir bütün olarak kripto para birimleri hakkındaki görüşlerini ve kriptoların yasadışı faaliyetlere karıştıkları iddialarını detaylandırdı.

“Bu konu kripto dünyasını kızdırıyor, ancak yasalar çerçevesinde olmayan işlemler var. Pek çok farklı ülkede pek çok farklı yasa var. Yasa dışı işlemlerin gerçekleşebilmesi için gereken yasal işlemler içinde de nakit kullanılmak zorunda. Yasadışı ve yasallık arasındaki para yönetiminde bir köprüye ihtiyacınız var. Kripto burada devreye giriyor. ”

Musk ayrıca, hükümetlerin bazen kriptolar ile yasadışı çok fazla işlem gerçekleştirdiğinden dolayı kripto para birimlerini yargılamadığını da belirtti:

“Bu bazen sanki kripto paraları yargılıyormuşum gibi algılanıyor ama aslında – yasa dışı olan ve yasa dışı olmaması gereken birçok şey var. Sanırım bazen hükümetler çok fazla kanun uyguluyor. Herşey yasadışı olarak tanımlanmamalı. ”

Bununla birlikte, nakitin rolünün nihayetinde azaldığından ve kullanım alanının azaldığından da bahseden Musk, “Nakit kullanmak gittikçe zorlaşıyor, bazı yerlerde nakit bile kullanamıyorsunuz.” dedi.

Continue Reading

Analiz

Bitcoin Fiyatı 8000 Dolar’a mı Hazırlanıyor?

Published

on

Bitcoin

Kasım ayının son gününde, kripto para piyasası piyasası nispeten nötr bir durumda. İlk 10 kriptonun oranları % 2’den fazla artmadı veya azalmadı. Bitcoin (BTC) fiyatı dünden bu yana neredeyse % 2 arttı ve şu anda en büyük kazancı elde eden kripto oldu.

BTC / USD: 8,000 Dolar Seviyesine Dikkat Edin

Bitcoin, Kasım ayında altı ayın en düşük seviyesini kaydetti. Dünyanın en büyük dijital varlığı aşırı bir düşüş yaşadı. Ancak, iyileşme belirtileri 22 ve 25 Kasım düşüşlerinden sonra ortaya çıktı.

4 saatlik grafiğe bakıldığında, boğaların yerini kaybettiği ve ayıların tekrar girişimi ele geçirmeden önceki son fiyat. Bu 8,000 $ işareti olabilir. Yaklaşan satış hakimiyeti, göreceli güç endeksinin (RSI) aşırı alım bölgesine yaklaşmakta olduğu gerçeğiyle doğrulanıyor.

Büyük zaman dilimine bakıldığında, alıcıların işlem hacmi endeksine bağlı olarak azalan ilgisini görmekteyiz. Bitcoin, ayılar tarafından yapılan sürekli baskıyı gösteren aşağı yönlü kanaldan henüz çıkmadı.

Continue Reading

Haber

Bitcoin Fiyatının Tekrar 20 Bin Dolara Dönmesini Engelleyen 3 Şey

Published

on

bitcoin

Bitcoin kripto piyasasında ani yükselişleri ve sert düşüşleriyle tanınıyor ancak son birkaç aydır çok fazla artış göstermedi. Bitcoin, Aralık 2017’de 20.000 $’ı aştığından beri insanlar boğa piyasasının geri dönmesini bekliyorlar ama bitcoin fiyatını düşüren birkaç şey var. İşte Bitcoin’in yakın zamanda yeniden zirvelere ulaşamamasının birkaç sebebi…

Bitcoin’in İlginç Durumu

Bitcoin yaratılmasından bu yana dramatik fiyat dalgalanmalarıyla bilinir. On katlık bir artış ve ardından % 90’lık bir düşüş Bitcoin için olası bir durumdur.

Bitcoin’in müthiş yükselişi 2017’nin sonunda gerçekleşti ve yaklaşık 20 bin doları görmüştü. O günden sonra, fiyat günden güne düşmeye başladı. Ortalık durulduktan sonra Bitcoin 4.000 $’ın altına düştü. Dibi gördükten sonra ise yavaşça yukarılara tırmanmaya başladı. 2019’un genelinde 7.000 ile 11.000 $ arasında gidip geldi . Bitcoin’e yatırım yapan pek çok insan yakın zamanda yeniden zirveye ulaşmasını bekliyor. Fakat topluluğun büyük bir kısmı oldukça şüpheli.

1xBit

1. Kurumsal Yatırımcılar Kripto Paraları Tam Olarak Benimseyemedi

Kripto para piyasasına giren kurumsal yatırımcılar yıllarca çok konuşuldu. Bitcoin’in herhangi bir merkezi olmaması ve güvenilirliği her türden yatırımcı için harika bir yatırım aracı olmasını sağlıyor. Ancak kurumlar Bitcoin’e yatırım yapma konusunda tereddüt ediyorlardı. Kurumların yatırımcılara Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri gibi fırsatlar sunması ve farklı kripto para birimlerinin ortaya çıkması gibi bu alanda birkaç adım atılmıştır. Birçok insan Birçok insan Bakkt platformunun gerçekleştireceği lansmanın yatırımcıları cezbedeceğini umut ediyordu ama o beklenen etki gerçekleşmedi.

Kurumların yatırım konusunda endişelerinin devam etmesinin iki büyük sebebi var. Birincisi, Bitcoin’e yatırım yapma konusundaki belirsizlik. Bitcoin neredeyse on yıldan beri kripto pazarındayken, yatırımcılar hem Bitcoin’e hem de diğer kripto para birimlerine yatırım yapma konusunda denemeler yapıyor. Bu şu anlama geliyor, yatırımcılar kripto para birimlerine tam olarak güvenmiyor. Bu sebeple Bitcoin’in kaderinin ne olacağını kimse bilmiyor. Ya Bitcoin MySpace’in yolundan gidebilir ve başka bir kripto para biriminin piyasayı domine etmesinin önünü açabilir ya da kripto para piyasası tamamen bitebilir ve bu da başarısız bir deneme olarak sonuçlanabilir.

Birçok kurumun maruz kaldığı bir diğer problem bitcoin yatırımlarının korunma riski ve muhafaza edilememesidir. Birçok yerel para birimleri devlet veya banka gibi diğer büyük kuruluşlar tarafından sigortalanır veya desteklenir. Bu firmalar, birikimlerin ve sermayelerin çalınma veya ele geçirilme ihtimallerinin düşük olduğundan emin olabilirler ancak kripto para birimleri ile bu çok farklı. Çünkü yerel para birimleri somut ve korunması daha kolayken, kripto para birimleri dijitaldir ve günümüzde hacklenme ihtimalleri -en azından yerel para birimlerine göre- yüksektir.

Makul miktarda bitcoin yatırımı yapan ortalama bir kullanıcı için, paralarını güvende tutmak için birkaç yedekleme ve basit bir dijital cüzdan yeterli. Ayrıca kripto para sektöründe milyonlarca dolar yatırım yapan büyük kurumlar ise fonlarının güvenli olduğundan emin olmak için daha büyük güvenlik önlemlerine ihtiyaç duymaktadır.

Coinbase ve diğer büyük kripto para borsaları bu problem için göze çarpan çözümler sunmaya başladı. Bu çözümler ile Coinbase haftalık milyonlarca dolarlık müşteri fonu kazanmaya başladı ama muhafaza sorunu, kurumsal yatırımcılar için hala bir sorun olmaya devam etmekte.

2- Teknolojik Sıkıntılar

Bitcoin, ağı ölçeklendirmek için neredeyse tüm katman iki teknolojilerine olan inancını ortaya koydu. Lightning ağı ve Blockstream’in Liquid ağı gibi iki teknoloji, işlemleri ana blockhain baskısından alıp zincir dışına çıkmasını sağlıyor. Bu 2 teknoloji kendi sorunlarıyla baş etmeye çalışıyorlar ve 18 ay boyunca zar zor yakalandılar.

Lightning ağı, hangi ölçüme bakarsak bakalım, altı ay boyunca kesinlikle durgunlaştı. Düğümlerin sayısı Nisan ayından bu yana zar zor artmaktadır ve şu anda altı bin düğümün biraz altındadır.

Toplam kanal sayısı, ağın toplam kapasitesi ve ortalama kanal kapasitesinin tümü Nisan ayından bu yana azalmaktadır. Yeni bir 1000 BTC kapasitesine ulaştıktan sonra, ağın kapasitesi düştü ve bugün bulunduğu 818 BTC’ye kadar düşmeye devam etti.

Yeterli bir ölçekleme çözümü olmadan, birçok yatırımcının Bitcoin’in gelecekteki finansal kapasitesini ve Visa gibi büyük ağalara sahip dijital bankacılık sistemleriyle rekabet edip edemeyeceği konusunda endişelenmeleri muhtemeldir.

3- Bitcoin’in Piyasa Duyarlılığı

Bitcoin’in günümüzde karşılaştığı tüm sorunların ötesinde, piyasa duyarlılığı sorunu da var. Bitcoin’i tekrar 10.000 $’lara geri döndürecek aldatmacalar yok gibi görünüyor.

Bitcoin fiyatlarının bu yılın Haziran ayında 13.800 $ ‘ı görmesiyle piyasa yorumcuları “kripto kışın”resmen bittiğine dair takipçilere umut verdiler. Bitcoin’in 13.800 $’lık zirve yolculuğundan bu yana, piyasada tekrar ayağa kalkacak momentumu ayılar nedeniyle aşağı yönlü bir spirale geri döndü.

Bitcoin başlangıçta 20 bin dolara ulaştığında, kripto para birimlerini çevreleyen aldatıcı grafiklerin dışında kaldı. 20 bin dolara çıktığı fark edildiğinde bu teknoloji hakkında bilgisi olmayan birçok yatırımcı Bitcoin’e yatırım yapmak için acele ettiler. Bitcoin’in bu zirve yolculuğu birçok haber kanalında konuşuldu, sayısız manşetler atıldı ve borsalara günde milyonlarca yeni yatırımcı kayıt oldu.

Ancak şimdi saman alevi söndü ve o aceleci yatırımcılar bugünün kripto pazarında değiller. Çünkü o büyük artış artık yok. Dijital para birimlerine yeni bir yatırım dalgası getirebilecek bir sonraki şeyi bekleyip göreceğiz.

Continue Reading

Trendler