Connect with us

Haber

SegWit Nedir? 1 Ağustos’ta Ne Olacak?

Published

on

SegWit Nedir? 1 Ağustos’ta bizi neler bekliyor? 2008 yılında Satoshi Nakamoto’nun tasarladığı ‘kripto para’ kavramı, küresel finans çevrelerinde eşine az rastlanır türden bir çığır açtı. Tarihinde 9. yılına girdiğimiz, bitcoin’le başlayıp altcoin’lerle güçlenen kripto para piyasasındaki gelişmelere her gün bir yenisi ekleniyor, eklenmeye devam edecek.

Bu 9 yıllık süreçte kripto camiası olarak hepimiz, bu yeni kavramla birlikte günlük hayatımızda, alışkanlıklarımızda dahi irili ufaklı birçok değişim tecrübe ettik. Çığ gibi büyüyen ve ardı arkası kesilmeyen gelişmeler de blockchain’in deneylerinden biri olan kripto para kavramının olgunlaşıp büyümesine katkıda bulundu.

Bitcoin de piyasada öncü kripto para olarak bugüne kadar hakkında en çok şey duyduğumuz, okuduğumuz, yazdığımız blockchain projesi oldu. Satoshi Nakamoto’nun dünyaya armağanı bitcoin, 9 yıllık tarihinde belki de en hareketli zamanlarını yaşıyor.

1xBit

2017 yılı içerisinde hem 3000 dolar eşiğini geçerek tüm zamanlar rekorunu kıran, hem de ethereum başta olmak üzere altcoin’lerin yükselmesiyle kripto para camiasında koltuğu sallanan bitcoin’i 1 Ağustos’ta çok önemli bir sınav bekliyor: SegWit (Segregated Witness). Yani, Ayrılmış Tanık. Peki SegWit Nedir, Fork Nedir bunlara bir açıklık kazandıralım.

 

Fork (çatallanma) kavramı

Kripto para piyasası fork kavramıyla ilk kez geçtiğimiz sene ethereum sayesinde tanıştı. Hacker’ların DAO’dan para sızdırmasının ardından tüm piyasa karıştı ve ethereum’un değerinde ciddi düşüşler yaşandı. Yapılan yoğun fikir alışverişleri sonucu ethereum yönetimi hard fork’a gidip ethereum blockchain’ini ikiye ayırma kararı aldı. Bunun sonucunda birbirinden bağımsız iki kripto para doğdu: Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC). Ethereum yönetimi esas parası olarak ETH’yi belirledi ve ETC, ETH ile organik bağı olmayan bir kripto para olarak yoluna devam etti. Süregelen süreçte ethereum (ETH) blockchain’i çeşitli protokol özelliklerinin sağladığı avantajlar sayesinde gittikçe büyüyerek bitcoin’e karşı en iddialı para birimi haline geldi.

Satoshi Nakamoto her ne kadar ezber bozan ve geleneksel finans sistemine meydan okuyan bir kavram ürettiyse de bitcoin blockchain’inin yapısında mevcut sorunlar zamanla gün yüzüne çıktı. Öyle ki, bitcoin’de hard fork (sert çatallanma) ve soft fork (yumuşak çatallanma) tartışmalarının başlangıcı 2015 yılına tekabül ediyor.

Peki SegWit nedir, Fork nedir? ve bitcoin’in neden fork’a gitmeye ihtiyacı var?
Her şeyden önce bu sorulara açıklık getirelim..

Bitcoin’de yapılan her işlem bloklara işlenir ve bu bloklar birbiri ardına eklenerek bitcoin blockchain’ini (blok zinciri) oluşturur. Yapılan her işlem göndericinin imzasını ve kişisel anahtar bilgisini beraberinde taşır. İşlemlerin işlendiği blokların boyutu 1MB olarak belirlenmiştir. Bir blok 1 MB’a ulaşınca takip eden işlemler diğer bloka işlenir. Şu ana kadar yapılan tüm işlemlerin yani blockchain’in boyutu ise an itibariyle 120 GB’ı geçmiş durumdadır.

Başlarda piyasada bulunan kişi sayısı oldukça az olsa da kripto para camiası günümüzde milyonlarca kişiden oluşmaktadır. Büyüyen sektör, sorunları da beraberinde getirmiştir. Kişi ve işlem sayısının azlığından ötürü başlarda kullanıcı işlemleri madenciler tarafından hızlı ve oldukça düşük masraflı bir şekilde işlenmekteydi. Ancak artan işlem hacimleri ve kullanıcı aktivitesiyle birlikte madencilerin işi giderek zorlaştı, işlemlerin onay alma süresi ve işlem için ödenen ücretler arttı. Saniyede 4 ila 7 arasında işlemin yapılabildiği bitcoin blockchain’inde eskiden dakikalar içinde onay alan kullanıcılar, ağ sıkışıklığından ötürü artık günlerce onay beklemek durumunda kalabiliyor. Eskiden işlemler için ödenen birkaç centlik cüzi miktarlar artarak dolar cinsinden ifade edilmeye başladı. Bu sebeplerden ötürü eski işlevselliğini kaybeden bitcoin ağında kullanıcılar işlemlerini çabuk onaylatabilmek için daha yüksek ücretler ödemeye başladı. Buna bağlı olarak eskiden bitcoin ağının gurur kaynağı mikro ödemelerin işlenmesinde daha uzun gecikmeler tecrübe edilmeye başladı.

 

Hard fork vs. soft fork

Bu soruna bir çözüm arayan bitcoin camiasında öne çıkan iki çözüm teklifi oldu: soft fork (SegWit) ve hard fork (Bitcoin Unlimited – Bitcoin Sınırsız).

Bitcoin Unlimited ile 1 MB olan blok boyutu protokolünün değişmesi ve bu sınırın kaldırılması öneriliyordu. BU daha çok Çinli maden şirketleri ve eski bitcoin guruları (Mike Hearn, Roger Ver vb.) tarafından destekleniyordu.

Bitcoin Core geliştirici ekibinin teklifi ise SegWit oldu. SegWit ilk başta blockchain’de zaman zaman meydana gelen çifte harcama, iki kez gönderilen bitcoin ve çakışan veya onaylanmayan işlemler gibi sorunları (malleability/değiştirilebilirlik) çözmek için geliştirilmişti.

SegWit teklifi temel olarak işlem bilgisi içinde bulunan kullanıcı imzasının (tanık) blockchain’den ayrılmasını kapsıyordu. Bunun işlemin boyutunu yüze 60 oranında düşüreceği ve en nihayetinde bloklardaki sıkışmaya, halihazırda yaşanan sorunların birçoğuna çözüm olabileceği düşünülüyordu. Gönderici imzalarının işlenmesi için chain dışı yöntemler, uzatılmış bloklar veya sidechain denilen yardımcı chain’lere başvurulması tasarlandı. SegWit’in sistemde meydana gelen malleability sorunlarını çözüm getirmesi de bir başka avantajı.

 

Eksikler, eleştiriler, atışmalar, dedikodular

Bitcoin Unlimited’a yönelik en büyük eleştiri hard fork’un iki ayrı para birimi doğuracağı şeklinde oldu. Bitcoin’in ethereum gibi bir duruma düşmesinin marka değerini ve piyasa imajını telafi edilemeyecek kadar kötü bir şekilde etkileyebileceği savunuldu. Öte yandan artan blok boyutu seneler sonra blockchain’in boyutunu fahiş değerlere çıkarabilir. Bir madencinin işini yapabilmesi için halihazırda 120 GB’ı aşan blockchain’in tamamını indirmesi gerekiyor. Artan blok boyutunun GB’lardan perabyte’lara ulaşacağı ve böyle bir depolama alanını yalnızca çok büyük şirketlerin sağlayabileceği düşüncesi SegWit kanadı tarafından sürekli dile getirildi. Bu durumun halihazırda büyük şirketlerin elinde olan ve bitcoin’in doğasına oldukça ters olan madencilik piyasasındaki “merkezilik”, tekellik durumunu daha da artıracağı; bunun da bitcoin’in geleceği için oldukça tehlikeli olabileceği savunuluyor.

BU kanadı ise SegWit’i chain dışı yöntemleri devreye sokmak istemeleri yüzünden eleştiriyor. Bu yöntemlerden şu ana dek en bilineni Lightning Network. SegWit bundan önce Litecoin ağında test amaçlı denendi. Bu süreçte hızlı işleme yapabilmek için imzalar Lightning Network’ten yararlanılarak chain dışına taşındı. BU savunucuları bir başka deyişle Bitcoin Core ekibinin bazı üyelerinin Blockstream şirketinde görev yaptığını vurgulayarak ekibin chain dışı bir yönteme başvurma suretiyle kendilerine kazanç sağlamak istediği eleştirisini getiriyor. Öte yandan kullanıcı imzalarının blokchain dışına taşınmasıyla bir nevi üçüncü partilere gerek duyulacağı, bunun bankacılık sistemiyle aynı mantıkta olduğu ve bitcoin’in “merkezsizlik” ilkesine gölge düşüreceği görüşü sık sık dile getiriliyor.

Piyasada madenciler, borsalar, geliştiriciler ve kullanıcılar arasında yapılan fikir teatisi sonucu geçtiğimiz aylarda şu karara varıldı: SegWit’e gidilmesi için node desteğinin yüzde 80’i gerekiyordu. Bu desteğe çok geçmeden ulaşıldı ve bitcoin’in önde gelen isimlerinin Mayıs’ ayında New York’taki toplantısında SegWit2x kabul edilerek şu kararlara varıldı:

– Yüzde 80 destek eşiğinde SegWit’in aktive edilmesi
– 6 ay içinde 2 mb hard fork’a gidilmesi

Yani SegWit2x şeklinde isimlendirilen çözüm önerisi bir nevi user activated soft fork (kullanıcı aktivasyonlu soft fork) ile hard fork’u aynı potada eritiyor. Eğer yüzde 95 node desteğine ulaşılsaydı yalnızca SegWit aktive edilecek, 3 ay sonra 2 mb’lık hard fork’a gidilmeyecekti.

 

Bundan sonra bizi ne bekliyor?

1 Ağustos tarihi için hazırlanan web sitesi 1august.org kullanıcıları ne yapmaları gerektiği konusunda yönlendiriyor. 1 Ağustos’tan sonra kullanıcı anahtarları, işlem yapılan platformun inisiyatifinde olacak. Örneğin kripto para borsalarında hesabı olan yatırımcılar, üyesi oldukları borsa hangi fork’u destekleme kararı alırsa alsın borsanın kararına riayet etmek zorunda kalacak. Daha açık bir ifadeyle cüzdanının tam kontrolünü elinde bulunduramayacak. Kullanıcıların cüzdanlarının tam kontrolünü yapabilmesi için hesaplarını 1 Ağustos’tan önce borsalardan taşımaları gerekiyor. Bunun için 1august.org üç farklı yöntem öneriyor: Cüzdan uygulamaları, kâğıt cüzdanlar ve elektronik cüzdanlar. Kâğıt cüzdanların kullanım zorluğu, trezor gibi elektronik cüzdanlara duyulan yoğun talep sebebiyle Mycelium ve Electrum gibi cüzdan uygulamalarına bitcoin’lerinizi taşımak en uygun yol olarak görülüyor.

Kullanıcıların çoğunluğu 1 Ağustos’tan sonra UASF sinyali gönderip BIP148’i benimserse chain bölünmesi yani hard fork gerçekleşmeyecek. UASF desteğinin gelmemesi halinde madencilik şirketleri user activated hard fork’u aktive edebilir. Bu, bitcoin blockchain’inin ikiye bölünmesi ve iki ayrı bitcoin oluşması demek.

1 Ağustos’a bir aydan az bir süre kalmışken piyasadaki belirsizlikler biraz olsun giderilmişe benziyor. Ancak yine de her kullanıcının kendi bacağından asılması ve kendi önlemini kendi başına alması gerekiyor.

 

Yararlanılan kaynaklar:

https://1august.org/
https://cointelegraph.com/explained/segwit-explained
https://cointelegraph.com/explained/bitcoin-scaling-problem-explained
https://bitcoincore.org/en/2016/01/26/segwit-benefits/
https://lists.linuxfoundation.org/pipermail/bitcoin-dev/2017-March/013921.html
https://medium.com/@DCGco/bitcoin-scaling-agreement-at-consensus-2017-133521fe9a77
https://en.bitcoin.it/wiki/Transaction_Malleability
https://medium.com/@octskyward/on-block-sizes-e047bc9f830
kaynak: cointurk

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Bitcoin 8000 Dolar Altında, Piyasada Karışık Hareketler Görülüyor

Published

on

6 Ekim Pazar günü en iyi 20 kripto para biriminde günlük karışık hareketler görüyor, Bitcoin (BTC) fiyatı ise yeniden 8000 $ ‘ın altına düştü.

Coin360 verilerine göre, Bitcoin fiyatı şu an %1.83 düşüşle 7,959 $ seviyesinde işlem görüyor. Haftalık grafiğe bakıldığında, BTC %1,49 oranında düşmüş.

Bitcoin 7 Günlük Grafik

Ethereum (ETH), şu anda 18.84 milyar dolar olan piyasa değeri ile en büyük altcoin pozisyonunu sürdürüyor. İkinci en büyük altcoin Ripple (XRP), basın saatiyle 10.9 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Coin360 verileri, ETH’nin son 24 saat içinde değerinin yaklaşık %0,31 oranında azaldığını gösteriyor. Basın saatiyle ETH, 174 $ civarında işlem görüyor. Ethereum haftalık bazda ise %2,96 oranında değer kazandı.

Ethereum 7 Günlük Grafik

XRP, son 24 saat içinde yaklaşık %0.22 arttı ve şu anda yaklaşık 0.253 $ seviyesinde işlem görüyor. XRP haftalık bazda yaklaşık %7,2 arttı.

Ripple 7 Günlük Grafik

En büyük 20 kripto para birimi arasında, en önemli fiyat eylemini bildirenler %5.64 ile Chainlink (LINK), %5.82 altında Unus Sed Leo (LEO) ve %5.66 altında Algorand (ALGO).

Basın saatiyle, tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri, bir hafta öncesine göre yaklaşık %0,14 daha yükseldi ve toplam 216 milyar $ seviyesinde.

Continue Reading

Haber

Kahve Sektöründe IBM Blockchain

Published

on

IBM Blockchain

Bir grup küresel kahve şirketi, IBM tarafından geliştirilen bir uygulamayı kullanarak, 2020 başlarında kahveyi izlemek için bir blok zinciri platformu başlatmayı planlıyor. 18 Eylül’de, çiftlikten müşteriye bir izleme teknolojisi girişimi olan Farmer Connect, Jacobs Douwe Egberts (JDE) ve Smucker gibi önde gelen küresel kahve şirketleriyle işbirliği yapmak için teknoloji kahve malzemelerini zincirlemek için kullandığını açıklamıştı.

Farmer Connect tarafından yayınlanan bir basın açıklamasına göre, girişim, küresel teknoloji devi IBM ile işbirliği yaparak, tüketicilere menşei ve fiyatı da dahil olmak üzere ayrıntılı kahve ürünleri sunan Thank You My Farmer projesinin başlatıldığı anlaşılmaktadır. Başvurunun ilk sürümü bir bağlı kuruluş tarafından yönetilen belirli pazarlardaki kullanıcılar tarafından test edilecek ve hizmet 2020’de tüm kahve topluluğuna açılacak.

IBM Blockchain

IBM Blockchain Kahve Endüstrisinde!

Katılımcılar Kolombiya Kahve Üreticileri Federasyonu, ITOCHU Corporation, RGC Kahve, Beyers Koffie ve İsviçre kahve ticaret şirketi Sucafina’dır. Raporlara göre, başvuruyu başlattıktan sonra, şirket faaliyetlerini diğer ürünlere doğru genişletmeyi planlıyor.

Food Trust Genel Müdürü Rajendra Rao, Farmer Connect’in kahve endüstrisinde tercih edilen platform olacağına duyduğu güveni dile getirdi. Ona göre, IBM Blockchain tarafından desteklenen yeni yaklaşım, sektörün ekosistemindeki tüm paydaşları desteklemeyi amaçlıyor.

Çiftlikten Kupaya

Çiftlikten müşteriye izleme araçları oluşturan bir girişim olan Farmer Connect, 18 Eylül’de bir reklam yayınladı. Popüler bilgilere göre, şirket, IBM Blockchain teknolojisini kahve tedarik zincirine uyarlamak için IBM Food Trust Platformunu, Jacobs Douwe Egberts (JDE) ve Smucker gibi önde gelen kahve şirketleriyle birlikte kullanacak. Bu teknoloji, şirketlerin tedarik zinciri boyunca aldıkları ve sattıkları kahve çekirdeklerinin kaynağını ve fiyatlarını izlemelerine yardımcı olacak.

Bu yeni girişim, küresel teknoloji devi IBM ile birlikte, tüketicilere bir kahvenin üretildiği, öğütüldüğü, ihraç edildiği, ithal edildiği ve tüm işlemleri izleyen dijital bir muhasebe sistemi gibi ayrıntılı veriler sağlayacak. 

Olaylar Nasıl Gelişiyor?

IBM Blockchain tarafından geliştirilen bir uygulamayı kullanarak, kahve endüstrisindeki bir grup şirket gelecekte blok zinciri tedarik zincirlerini takip etmek istiyor. Genel olarak bu tür ürün tedarik zincirleri için çözümler sunan Farmer Connect adlı şirket, bu platformların gelecekte Jacobs Food Trust platformunu kullanacağını, Jacobs Douwe Egberts ve Smucker gibi önde gelen firmalarla çalışacağını açıklamıştır.

Bu aşamada, başvurunun ilk kısmı seçilen birkaç kurumla test edilecektir. Daha sonra tüm sürecin bir bütün olarak sektörün takdirine bağlı olarak sunulacağı açıklanmıştır. Bu genel kullanım için tarih 2020 olarak planlanmıştır. 

Continue Reading

Haber

Mastercard ve Blockchain Ortaklığı

Published

on

Mastercard ve Blockchain Ortaklığı

Blockchain için kurumsal yazılım geliştiricisi olan R3, sınır ötesi ödemelerde dağıtılmış dizüstü bilgisayar teknolojisinden yararlanmak için Mastercard ile çalışıyor. İki şirketin, takas ve ödeme ağının uluslararası ödeme işlemleri konusundaki ortak basın açıklaması Mastercard tarafından blockchain teknolojisi kullanılarak gerçekleştirildiklerini söyledi. Kurulan altyapı nedeniyle, bankalar ve servis sağlayıcılar arasındaki işlemler bir blok zinciri ağı üzerinden gerçekleştirilecektir.

Blockchain

B2B Uluslararası Ödemelerde Blockchain Transferi

Yeni ödeme platformları başkan yardımcısı olan Master Klein, Mastercard, kurumlar arasındaki (B2B) sınır ötesi ödeme işlemlerini geliştirmek, verimliliklerini ve etkinliklerini artırmak için çalıştıklarını vurguladı. Klein, amaçlarının en çok tercih edilen küresel ödeme altyapısı olmak olduğunu söyledi. Klein, iç ve dış ortaklıklar kurduklarını ve gittikçe daha karmaşık hale gelen küresel bir ödeme altyapısında ilerlemeyi ve yeniliği desteklemek için stratejik satın almalar yaptığını söyledi. Ortaklık sayesinde, R3’ün blok zinciri ve mevcut ödeme hizmetleri alanındaki tecrübesi Mastercard tek bir kapta birleştirilecek ve bu da kurumsal ölçekte daha etkili çözümler sağlayacaktır.

Geleneksel Ödeme Sistemleri Hantal Ve Pahalıdır

“Büyük ve küçük tüm kuruluşlar koşulsuz olarak ödeme gönderme ve alma konusunda geleneksel çözümlere güvenmektedir. Bu güvenilir teknoloji genellikle hantal ve pahalıdır. Sınır ötesi ödemeler genellikle şirket firmaları için sıkıntılı süreçlere dönüşmektedir. Dünya çapında sınır ötesi blok zinciri bazlı ödemeler için Mastercard desteğine güveniyoruz.” Şeklinde bir açıklama yapıldı.

Mastercard R3 Blockchain Ortaklığı

11 Eylül’de Mastercard, uluslararası ödeme endüstrisinde önde gelen blockchain yazılımı sağlayıcısı olan R3 ile önemli bir ortaklık yaptığını resmen duyurmuştu. Matercard ve R3 blok zinciri, sınır ötesi ödeme sistemi için çözümler sunan bir pilot çözüm geliştirecektir. Bu sistem sayesinde bankalar arasında bir ağ oluşturulacak ve küresel ödemeler hızlandırılacaktır.

Mastercard, bu yıl Transfast’ı satın aldı ve sektördeki konumunu güçlendirdi. R3 blok zinciri ile ortaklık yapan Mastercard seviyesini bu şekilde daha da güçlendirmiş oldu. Uluslararası ödeme endüstrisinde, son yıllarda blockchain teknolojisi nedeniyle yıkıcı bir rekabet yaşanmıştır. Ripple, IBM, JP Morgan ve diğer birçok şirket bu sektörde ciddi rekabet içindedir. Uluslararası ödeme sisteminde lider olan SWIFT, bu rekabetten ciddi şekilde zarar görebilecek potansiyel şirketlerden biridir.

Continue Reading

Trendler