Connect with us

Haber

Tom Lee, Blockchain İstanbul Summit Etkinliğinde Konuştu

Published

on

Tom Lee Blockchain İstanbul Summit

Dün, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Blockchain İstanbul Summit etkinliğinde, Fundstrat kurucusu ve Wall Street Analisti Tom Lee, yaklaşık kırk dakikalık bir sunum gerçekleştirdi.

Tom Lee İstanbul’da

Tom Lee İstanbul'da

Haliç Kongre Merkezi’nde, Bitcoin, Blockchain ve geleneksel finansal sistem konularına değinen Wall Street analistinin konuşması oldukça büyük ilgi gördü.

Biz de CoinAdam ekibi olarak Tom Lee’nin konuşmasını sizler için yerinde dinledik.

İşte Tom Lee’nin konuşmasının özeti;

İlk olarak 2019 yılının kripto fiyatları için ve blockchain için çok iyi bir yıl olacağını söyleyebilirim. İkincisi ise kriptonun kendini geliştirmesi ile ilgili.

Kripto pazarı için 2018 neden kötü bir yıldı? 2017 ne kadar iyiyse, 2018 o kadar kötüydü. Bitcoin, 2018’in çoğunda durağandı ve yıl sonua doğru çatallandı (hard fork), “Fork Savaşları” dediğimiz bir dönem yaşandı ve bununla birlikte sermaye piyasalarında da bir çöküş yaşadı.

2018 şu açıdan da kötüydü, beklentiler çok yüksekti. Parabolik olarak yükseliş mümkün değildi o nedenle düşüşe bir düzeltme oldu diyebiliriz. Özellikle ICO proje fonlamaları da düşüşte etkili oldu.

2019 Yılına Nasıl Başladık?

Şimdi, 2019 yılına nasıl başladık; Piyasaya bir baktığımızda geçtiğimiz yıla oranla fiyatların %80 olarak düştüğünü söyleyebilirim. Fakat 2019 yılının kripto pazarı için neden çok iyi bir yıl olacak. Özellikle makro piyasaların kripto pazarına daha pozitif olması, kriptoların bu yıl yükselmesindeki önemli bir etken olacak.

Kripto pazarı, 2010 yılından bu yana, tarihteki dördüncü en büyük gelişen ve en büyük düşüşü yaşayan pazar. Blockchain o kadar yaygınlaştı ki Bitcoin bunu karşılayamadı. 2015’de bir düşüş yaşanmıştı, burası çok kritik bir nokta. Teknik detay açısından bakarsak fiyat momentumu gelişmeye başlıyordu ve bu süre kripto almak için çok iyi bir zamandı. Bu düşüş faydalanılması gereken bir zamandı.

Kripto Paralar Yeni Finansal Mimari

Şunu hatırlamalıyız; Her varlıkla ilgili iki gerçek var ve bu gerçekler kripto paralar için de geçerli. Birincisi ‘Network değeri’, bu konu ilk başta daha pozitif bir aşamadaydı. İkincisi ise ‘kullanışlılık’. “Bu sektör gelişecek mi geleşmeyecek mi?” buna bakmak. Fundstart’ta biz kriptoların uyumluluğuna ve network değerine bakıyoruz. Verilerimize bakarak, dijital paraların yeni finansal mimari olduğunu söyleyebiliriz.

2019’da pek çok şey gerçekleşecek ama 3 şey çok önemli. Birincisi makrolar çok fazla gelişecek. Makro, blockchain ve dijital paraların bir varlık sınıfı olarak görülmesini iyileştirecek şeylerdir. Borsada, Facebook’tan bir hisse aldığınızda bu bir makro ekonomi terimiyle açıklanabilir. Bunlar şirkete özgü değildir. Kripto pazarı ile ilgili de aynı şey geçerli. Bir diğeri, teknik konuların gelişmesi ve diğeri de JP Morgan’dan alınacak bilgiler.

Geçen sene 2018’de yükselen pazarlarda düşüş yaşandı ve bu da Bitcoin’e yansıdı. Yani açıkça borsalarda ne oluyorsa kripto pazarını etkiliyor. Artık kriptoya yatırım yapan firmalar büyüyecek ve bu da aynı şekilde borsaları etkileyecek.

2019’da Neler Olacak?

2019’da ne olacak dersek, bazı küresel şirketler büyük noktada gelişiyor ve bunlar kripto paralara yatırım yapmaya başladılar. Böyle oldukça durum tabiki pozitif yönde değişecek.

Diğer para birimlerine göre dolar değeri düştüğü zaman, kripto paralarda yükselme görüldü. Bu biraz mantıklı geliyor açıkçası, dijital bir para biriminin dolar karşısında değerinin şekillenmesi oldukça doğal. Dolar geçen sene bir ara düşüşe geçmişti, bu da Bitcoin fiyatının artmasını sağladı. Ayrıca, Bitcoin’in 200 günlük ortalamasının altında ve üstünde olduğu zamanlar oldukça önemli.

Bitcoin, Teknik İşaretleri Yakından İzliyor

Bitcoin’in 200 günlük ortalamanın üstüne çıkması gerekmekte. 2010 yılından bu yana 200 günlük ortalamanın üstüne çıktığı zaman %93 pozitif olmuş. Altında olduğu zaman ise %10 altında kalmış. Bunun anlamı, Bitcoin teknik işaretleri çok yakından izliyor. Kripto paralar kazançları raporlamaz, bu yüzden teknik detaylar burada önem kazanıyor. Teknik analiz için 200 gün çok önemli, önümüzdeki dört ayı etkiler. 2019’da kriptolar için pozitife döneceğini düşünüyoruz.

JP Morgan’dan Kripto Pazarının Gelişimi için Büyük Adım

Örneğin JP Morgan kendi kripto parasını çıkardı. Temel olarak dijital bir para. Bu çok büyük adım. JP Morgan, “blockchain bir işe yaramıyor” derken, kendi kripto parasını çıkarma noktasına geldi. Geleneksel finansman mimarisiyle, kripto para mimarisi arasındaki geçişler olacak. 2019’da çok büyük gelişmeler yaşanacağını tekrar ifade edebiliriz.

Geçen sene kripto en önemli üç pazar arasına girdi. Kripto paralara şüpheli bakanlar, aslında geleneksel finansal sistemin çok iyi çalıştığını düşündükleri için şüpheleniyorlar.

Geleneksel Finansal Sistem İşe Yaramıyor

Şunu gördük ki aslında sadece zenginseniz bu geleneksel finans sistemleri işe yarıyor. Bunlar çok pahalı sistemler ve kriptolar bu alanda çok iyi işe yarayabilir. Bankalara duyulan güvenle her yıl trilyonlarca lira para yatırılıyor. İşte kriptolar da bu güven duygusunu baz alarak işliyor.

Bankalar, fonlarınızı sizi mutlu etmek için kullanmıyorlar. Kendileri bu fonları kişi başına yüksek oranda kar etmek için kullanıyorlar. Bu kazanç yaklaşık Facebook’un kazandığından 1000 kat daha fazla. Facebook şuan dünyadaki en güçlü firma ve yine de bankaların müşterilerinden yaptığı kadar kar elde edemiyor.

Yeni finansal sistem sayesinde herkes bir  kripto cüzdanına sahip olduğunda, kripto pazarında çok yüksek artış olur. Bunun olması, kripto pazarında yüzde 100’lük ve hatta belki de yüzde 200’lük bir artışa sebep olacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Analiz

Bitcoin, Ethereum ve XRP Haftalık Analiz | 11 Kasım 2019

Published

on

Bitcoin

Kripto pazarının toplam piyasa değeri son yedi günde 0,3 milyar dolar kaybetti ve şimdi 245,8 milyar dolar oldu. İlk 10 kripto para birimi, aynı zaman dilimi için çoğunlukla yeşil katmanda olan Stellar (XML) ve EOS sırasıyla yüzde 13,3 ve 8,8 oranında değer kazandı. Ben bu yazıyı yazarken, Bitcoin (BTC) 8731.3 dolar ve Ethereum 188 dolar civarında işlem görmekte. Ripple ise 0,277 dolardan işlem görüyor.

BTC / USD

Bitcoin, 3 Kasım Pazar günü bir adım daha gerileyerek 7 günlük periyotta %3,4 düşüşle günü ve haftayı 9.204 dolar seviyesinde kapattı. En popüler kripto para birimi olan Bitcoin, Pazartesi günü %2,3 artışla 9.423 dolar ile güne başladı. Gün içinde 9,597 dolara ulaştı ve % 38,20 ile başarı şekilde Fibonacci seviyesinin üzerine çıktı.

Ancak boğalar bölgelerini koruyamadı ve Bitcoin Salı günü 9,311 dolara geriledi. BTC/USD çifti ise 9.174 dolara kadar düştü. Çarşamba günü, Bitcoin öğlen saatlerinde daha yavaş bir hızla ilerledi, ancak akşam saatlerinde ayağa kalkmayı başardı ve 9.347 dolar seviyesinde kapandı.

Ayılar BTC fiyatını Perşembe günü 9.191 dolara, ardından da 8 Kasım Cuma günü 8.763 Dolara düşürdü. “Dijital altın” düşüş sırasında yüzde 6,1 değer kaybetti çünkü analistlerin çoğunluğu bir sonraki bölgeyi 8,000 dolar seviyelerinin ortası olarak gösteriyordu.

9 Kasım Cumartesi günü BTC 8.817 dolara hızlı bir sıçrama ile başladı, ardından 10 Kasım Pazar günü sağlam bir artış gerçekleşti. BTC / USD çifti 9.000 Doların üzerine çıktı ve oturumu %2,5 artışla 9.029 Dolar seviyesinde kapattı ancak tüm haftaya genel bir bakış attığımızda yüzde 1,9 kaybetmiş oldu.

ETH / USD

Ethereum, 3 Kasım Pazar günü düşmeye devam etti ve 181,6 dolarda durdu ve haftalık bazda % 1,5 kaybetti. ETH / USD çifti yeni haftanın ilk gününde 180 dolar seviyesinden başarıyla yükselişe geçerek işlem görmeye başladı. Bu değere % 3,3 ekledi ve 186 dolara yükseldi. ETH 189 dolara yükseldi ve daha sonra bir adım daha atarak 190 doları gördü.

Salı günü ETH oldukça değişkendi. Geniş alanda 182 – 193 dolar arasında hareket ettiğini, önceki güne kıyasla 188 dolar ile kapandığını gördük. Boğalar bir sonraki hedef olarak 190 doları gözüne kestirdi ve 6 Kasım’da gün boyunca hedefine ulaşmayı başardı. ETH, günlük grafikte art arda üçüncü artışla 191 dolara yükseldi.

Ancak Perşembe günü ayıların dönüşü oldu. ETH 186 dolara düşerken, 190 doları çok uzun süre tutamadığı için % 2.6’lık değer kaybetti.

Haftanın son iş gününde bu kez 183 dolara düşerek daha da azaldı. ETH günlük seansta 180 dolara kadar düşüşe geçti. Her iki taraf da bir trend belirleyemediğinden dolayı, ETH 26 Ekim’den bu yana 180-185 $ aralığında işlem görüyordu.

Hafta sonunun ilk günü 185 dolara yükseldi ve 10 Kasım Pazar günü genel kripto pazarının trendini takip etti ve 189 dolara kadar çıktı. Ethereum, 4-10 Kasım haftasında % 4,4 değer kazanmış oldu.

XRP / USD

Ripple 3 Kasım Pazar günü 0.29 dolar ile kapandı ve önceki 7 günlük dönemde değerinin yüzde 2’sini kaybetti. Pazartesi günü sağlam bir yeşil oturum oluşturarak borsaya başladı. Para %3,1 değer kazanırken, 0,299 dolara kadar yükseldi.

Bu hareket Salı günü yükselerek devam etti. 0.295 $ – 0.305 $ aralığında işlem yaptığı oldukça dalgalı bir seansta, dalgalanma 0,300 dolar destek seviyesinin üzerinde başarıyla kırıldı ve 0,301 dolar ile Salı gününü kapattı.

6 Kasım’da hafta ortasındaki seans farklı değildi ve XRP / USD çifti günlük grafikte üçüncü ardışık yeşil mumunu yaktı ve 0,31 dolara indirdi. Değerine %2,9 ekledi. Maalesef, boğalar bir kez daha 0,31 $ – 0,315 $ civarında yüksek seviyelerde reddedildi. Bu seviyeye 18 Eylül’de ulaşıldı ve o zamandan beri boğaların en yüksek noktası burasıydı.

Perşembe günü, XRP’nin %6,4 değer kaybettiğini ve 0,29 dolara kadar düştüğünü gördük. Ayılar gün içinde fiyatı ancak 0.,274 dolara çıkarabildiler. Serbest düşüş, çalışma haftasının son gününde devam etti ve XRP, ayın en düşük seviyesi olan 0,274 dolara düştü.

9-10 Kasım tarihlerinde hafta sonu alıcılar için olumlu bir başlangıç ​​yaptı çünkü nefes alabilecekleri bir alan buldular ve 0,279 dolar civarında pozisyonlarını geri kazandılar. 10 Kasım Pazar günü, XRP / USD çifti yine 0,285 dolar civarında reddedildi ve 0,279 dolara düştü. 7 günlük süre içinde % 4 değer kaybetti.

Haftanın Altcoini Tezos (XTZ)

Haftanın Altcoini Tezos (XTZ). Varlıklar ve uygulamalar için açık kaynaklı olan platform, son yedi gün için %39,7 ve iki haftalık bir süre için % 38’lik bir çıkış yakaladı.

7 Kasım Perşembe günü 1,3 dolara yükseldi ve şu anda CoinGecko’nun Top 100 listesinde yaklaşık 970 milyon dolarlık bir piyasa değeri ile 17. sırada yer alıyor.

Dalgalanma nedeni, önde gelen kripto para birimi borsalarından gelen haberler serisidir. 4 Kasım tarihinde, 24 saatlik dönemde üçüncü en büyük platform olan OKEx, XTZ için BTC ve ETH’ye karşı iki noktada çift işlem göreceğini açıkladı.

İki gün sonra, ABD merkezli Coinbase şirketi bir blog yazısında Tezos’a mükafatını verdi. Bu platform belirli varlık ağına katılan kullanıcılara paralarının bir kısmını belirterek düzenli faiz ödemeleri sağlamayı hedefleyen esnetme programına en son eklenen üründür. 

Ek olarak platform, XTZ için nitelikli kullanıcılara kısa bir sınavı cevaplamaları karşılığında XTZ kazanma fırsatı sunan Earn Tezos adlı kampanyasını tanıttı. 11 Kasım’ın erken saatlerinde XTZ, Bitfinex grafiğindeki USD karşısında 1,221 $ seviyesinde işlem görüyor.

Continue Reading

Haber

Dijital Lira Gelecek Yıl Devlet Destekli Olarak Piyasaya Sürülecek

Published

on

Türkiye Kripto Para

Ülkemizin devlet destekli dijital kripto parası, Kripto Lira veya Dijital Lira önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek. Bu girişim çeşitli ülkeler ve şirketler tarafından başlatılan hükümet destekli veya diğer büyük ölçekli dijital madeni paralara daha fazla ilgi gösterme potansiyeline sahip.

2020 Başkanlık Programında Dijital Liradan Bahsedildi

Sosyal medyadaki haberler, 2020’nin Türkiye’nin dijital para birimini piyasaya süreceği yıl olabileceğini gösteriyor. Bu karar aylardır Türk lirasının değerinin giderek düşmesi sebebiyle alındığı da belirtiliyor.

Türkiye, büyük çapta bir ulusal kripto para üretmek için Çin ile iş birliği yapabilir. Çin Halk Bankası, Kasım ayında gerçekleşecek lansmana kadar kendi kripto paralarının kullanıma hazır olabileceğine dair ipuçları verdi.

Ulusal Kripto Lansmanları Engellerle Karşı Karşıya Kaldı

Aynı anda yapılan birkaç girişim, gerçek kripto paralarının piyasaya sürülememesiyle sonuçlandı. Bu sebeple girişimlerin çoğu çeşitli sorunlarla karşılaştı. Avrupa Merkez Bankası, Estonya’nın Estcoin’inde ağır bir şekilde çöktü. Yorumlar ise Euro Bölgesi’nde bir millet tarafından avrodan farklı başka bir paranın kullanımının tartışmalar yarattığı görüşünde.

Venezuela’nın kripto parası Petro, akıllı bir sözleşme veya gerçek bir kripto para belirtisi olmadığına rağmen, ulusal kripto dünyasında varlığı bilinen bir başka girişimdir. Marshall Adaları ise henüz SOV kripto parasını dağıtımını yapmayacak ama ilk yatırımlarını yaptılar. Ancak hala tam olarak hazır olmadığı için resmi lansmanı süresiz olarak ertelediler.

Dijital lira şimdilik çok erken evrelerinde. Ama ulusal kripto para birimimiz Dijital liranın potansiyeli, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 başkanlık programında bahsedildi.

Türkiye Bitcoin’in Etkisinde Kalır

Türkiye’nin organik kripto para piyasasına girmesi bu konuda önde gelen vakalardan biridir. Türk lirasının son birkaç yıldır değerinin düşmesiyle, halk enflasyona ve politik belirsizliğe karşı korunmak için bitcoin ve diğer kripto para birimleri kullandılar. Yine de, Türkiye’nin Bitcoin’e ilgisi 2017’de LocalBitcoins’in en yüksek aktivitesinden beri azalmıştır.

Bazı şüpheci takipçiler de Türkiye’nin devlet destekli kripto para birimini özgürce kullanamayacaklarını, devlet tarafından gözetim altında olacaklarını düşünüyor. Hükümetler ise bir blockhain teknolojisinin kolay erişilebilir ve veri bakımından zengin işlemler sunduğunu keşfetmektedir.

Continue Reading

Haber

Azerbaycan, 2020 Yılında Blockchain Tabanlı Kimlik Sistemine Geçecek

Published

on

Azerbaycan Cumhuriyeti, 2019 sonuna kadar bir blockhain tabanlı dijital kimlik sistemi projesini tamamlamayı planlıyor. Azerbaycan Merkez Bankası bilgi teknolojisi departman yöneticisi Farid Osmanov, 2020’nin ilk çeyreğinde yeni sistemin ilk kez kabul edileceğini söyledi. Haber yerel haber ajansı Trend News tarafından 6 Kasım’da yayınlandı.

Azerbaycan Merkez Bankası’nın Açık Bankacılığa Geçisi

Habere göre, Bankanın yöneticisi Osmanov 4. Uluslararası Bankacılık Forumu’ndaki konuşmasında planlarını tanıttı. Osmanov, kredi kuruluşlarına aktarılan kişisel verilerin güvenliği ve operasyonların çoğunluğunun uzaktan işlenmesi açısından sistemin umut verici olduğunu vurguladı.

Yönetici ilk aşamada uzak hesapların tüzel kişiler ve bireyler için açılacağını belirtti. Son aşamada, projenin diğer bankacılık hizmetlerinin dahil edilmesini, terörizmin finansmanını ve kara para aklamayı önleyen fon izleme sistemlerinin otomasyonunu hedeflediğini belirtti.

1xBit

Osmanov, sistemin kabul edilmesinin sonucunda “Azerbaycan Merkez Bankası’nın açık bankacılığa geçişi” olacağını belirtti.

Azerbaycan’ın Dijital Para Birimi Manzarası Şekilleniyor

Azerbaycan’ın başkenti ve Kafkasya’daki en büyük şehir olan Bakü’de düzenlenen Uluslararası Bankacılık Forumu, bölgedeki önemli bir finansal ve bankacılık etkinliğidir. Konferans Azerbaycan Merkez Bankası, Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu ve Ekonomik Reform ve İletişim Analiz Merkezi’nin desteği ile gerçekleştirildi.

Blockchain Tabanlı Kimlik Sistemi, 2018’den bu yana Azerbaycan’ın teknoloji yol haritası yer alıyordu ve yerel yönetim dijital bankacılıktaki teknolojik gelişmeleri koordine etmek için “2018-2020 için Dijital Ödemelerin Genişletilmesine İlişkin Devlet Programı’nı” yürürlüğe koymuştur.

Bildirildiği üzere, Azerbaycan Merkez Bankası’nın Kasım 2018’den bu yana merkez bankasına ait dijital para birimi çıkarma planları yoktu. Mayıs 2018’de, ülkenin Vergi Bakanlığı, yasal kripto işlemlerinden elde edilen gelirin Azerbaycan’da vergilendirileceğini belirtti.

Continue Reading

Trendler