Connect with us

Haber

Yine Hack Yine Türk Borsası

Published

on

hack

Gün geçmiyor ki kripto para topluluğu bir hack haberi ile daha sarsılmasın. Bu sefer yine bir Türk borsası olan Bitexlive borsası hacklendiğini, saldırıya uğradığını duyurdu.

Duyuru ile birlikte çalınan fonların önemli bir kısmının Coinbase adlı yabancı global bir borsaya aktarıldığı bilgisi verildi. Bildiğiniz üzere daha kısa bir süre önce Türk borsası olan Bayebit’in  hacklendiği haberini almıştık. Bu defa yine bir Türk borsası olan Bitexlive’ın böyle bir gelişme duyurması dikkat çekti.

Borsa resmi twitter hesabından ve internet sitesinden bu duyuruyu takipçileri ile paylaştı. Duyuruya göre hack saldırısı 1 Eylül de gerçekleşmiş. Borsanın cüzdanlarından ETH, XRP, LTC ve VITAE kripto paralarının boşaltıldığı ifade ediliyor.

1xBit

Borsanın yaptığı duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Borsamız 1 Eylül 2019’da saldırıya uğradı ve para kaybettik. Bu kayıptan kullanıcılarımızı korumak için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızdan şüpheniz olmasın. Kullanıcılarımız zarar görmeyecek. Olayı soruşturmak için borsayı bakım moduna alıyoruz. Mümkün olan en kısa sürede sizi bilgilendireceğiz.”

Borsa aynı zamanda “4200 dolar değerinde VITAE’nin yanı sıra 1150 dolar değerinde 4350 XRP’nin çalındı” dedi. Bitexlive ayrıca hacklenmiş ve çalınmış olan XRP coinlerinin Coinbase isimli borsaya taşındığını ifade etti. Coinbase ile görüşen borsa yetkilileri henüz bir cevap alamadıklarını söylüyor.

Türk borsalarında yaşanan bu güvenlik açıkları kullanıcıları tedirgin ediyor. Herhangi bir resmi denetime tabi olmayan bu borsalar hacklendiklerini ifade ediyorlar ama bunlar iddiadan öteye geçemiyor. İçeriden herhangi bir suistimal olup olmadığı ancak resmi soruşturma sonucunda anlaşılabilecektir. Genellikle borsalar hacklenmenin faturasını kullanıcılarına kesmekte ve mağdur kitleler oluşmakta. Bitexlive’ın kullanıcıların zararını karşılayıp karşılamayacağını, yapılan açıklamalar çevresinde henüz bilmiyoruz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

EtherDelta Saldırısında İki Şüpheli

Published

on

Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Bölgesi Kaliforniya avukatlık ofisi, Aralık 2017’de EtherDelta ’yı hacklemek için Elliot Gunton ve Anthony Tyler Nashatka’yı suçlamıştı.

İddianameye göre , Gunton ve Nashatka, borsa kullanıcılarını dolandırmak için EtherDelta’nın etki alanı adının sistem ayarını değiştirdiler.

Bilgisayar korsanları, EtherDeltada çalışanının telefon numarasına erişerek ve çalışanın e-postalarına erişmek için bu telefon numarasını kullanarak alan adı sistemi ayarını değiştirebildi. İkili daha sonra e-postayı EtherDelta’nın alan adı sistem hesabına erişmek için kullandı ve web sitesinin trafiğini “gerçek EtherDelta platformuna benzeyen sahte bir web sitesine” yönlendirdi.

1xBit

Sahte web sitesini ziyaret edenlerin özel anahtarları ve kripto para birimi adreslerinin çalınması ve cüzdanlarının geri alınması gerekirdi. İddianameye göre, Gunton ve Nashatka, bir EtherDelta kullanıcısından en az 800.000 $ değerinde kripto para çaldı. Mahkeme hackten çalınan toplam miktar hakkında bilgi vermedi.

Continue Reading

Haber

Kuzey Kore Kendi Kripto Para Birimini Geliştiriyor

Published

on

Kuzey Kore’den bir rapora göre, Kuzey Kore kendi şifreleme para birimini geliştirmenin ilk aşamalarında. Bir hükümet temsilcisi kripto para biriminin amacının “uluslararası yaptırımlardan kaçınmak ve ABD’nin egemen olduğu küresel finansal sistemi atlatmak” olduğunu söyledi.

Yetkili, “Tokenin oluşturulmasında hala çok erken aşamadayız. Şimdi, token’a değer katacak malları inceleme aşamasındayız,” dedi. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Kültürel İlişkiler Komitesi’nin özel bir temsilcisi olan Alejandro Cao de Benos ayrıca, yaratılacak kripto para biriminin bir kazanç olmayacağını, bunun yerine “daha çok bitcoin veya diğer kripto para birimleri” olacağını söyledi.

Kuzey Kore hükümeti kripto para birimlerine yabancı değil. Bu yılın başlarında, ülkedeki siber saldırganlar tarafından fiat ve kripto para olarak toplam 670 milyon dolar çalındığı iddia edildi.

1xBit
Continue Reading

Haber

O Takım Formasının Üstünde Bitcoin Logosu Taşıyor

Published

on

Bitcoin Watford

Spor bahis sitesi Sportsbet.io ile yapılan marka ortaklığının bir parçası olarak, bir Premier League futbol takımı olan Watford FC oyuncuları, formalarının üstünde Bitcoin logosunu taşıyor. Ekibe göre, “logo, Bitcoin hakkında farkındalığı artırmak ve halkı kripto para birimleri kullanmanın yararları konusunda eğitmek için daha geniş bir kampanyanın parçası.”

“Kripto topluluğu, başladığımızdan bu yana bizi çok destekledi. Bu nedenle Bitcoin logosunu omuz üzerine koymak, kripto para topluluğuna desteğimizi göstermenin güzel bir yolu gibi…”

Sportsbet.io Pazarlama Müdürü Justin Le Brocque

Le Brocque, “Biz ve bizim gibi başkalarının karşılaştığı en büyük zorluklardan bazıları; farkındalığı arttırmak, kriptoların etrafında ortak, mitleri dağıtmak ve halkı kripto para birimleri tarafından sunulan avantajlar ve fırsatlar konusunda eğitmek.” dedi.

Continue Reading

Trendler